Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje

22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Opozycja nie ma jeszcze stabilnej większości, ale musi być gotowa na przejęcie władzy w Senacie. Po rozmowach liderów są już pierwsze nieoficjalne decyzje, kto może być kim w nowym Senacie. Marszałek dla Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkowie dla PSL, SLD, PiS i PO. Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki.

Gdyby nie PiS, to możliwe, że opozycja wciąż kłóciłaby się o stanowiska w Senacie. Dzięki wnioskowi PiS o ponowne przeliczenie głosów opozycja jest zjednoczona jak nigdy przedtem.

- W tej brutalnej i manipulacyjnej rzeczywistości mamy do czynienia z podważaniem wyników wyborów do Senatu. (...) Będziemy wspólnie bronić polskiej demokracji i praworządności - powiedział we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się we wtorek z liderami opozycyjnych partii, które wprowadziły senatorów do parlamentu, czyli z szefami SLD i PSL.

- To były rozmowy bardziej o sprawach zasadniczych, czyli o obronie głosu Polaków - zdradził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- Udało się doprowadzić do tego, że strona demokratyczna ma w Senacie większość, to trzeba za wszelką cenę tej większości bronić - ocenił Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

Pewni niezależni

Partie opozycyjne mogą być pewne senatorów niezależnych. Stanisław Gawłowski należy do Platformy Obywatelskiej, choć startował z własnym komitetem wyborczym. Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski nie mają wątpliwości, po której stronie stanąć. - Jeśli zostaniemy rozbici, to monopol władzy będzie utrzymany - podkreśla Wadim Tyszkiewicz.

Nieoficjalnie wiadomo, że senatorowie niezależni powołają wspólny klub senacki wraz z senatorami PSL, o nazwie Klub Niezależnych i Ludowych Senatorów. Mają ściśle współpracować z Koalicją Obywatelską i SLD.

- PiS powiedziało sobie tak: nie udało nam się nikogo skaptować z większości senackiej, musimy próbować osiągnąć tę większość innymi metodami - mówi Jan Filip Libicki, wybrany na senatora z poparciem KW PSL.

Właśnie Jana Filipa Libickiego Prawo i Sprawiedliwość próbowało przekonać do zmiany barw. Jan Filip Libicki zdecydowanie odmówił. Odmówił też wybrany na senatora Tomasz Grodzki, któremu PiS miało oferować tekę ministra zdrowia.

PiS zaprzecza i twierdzi, że żadnej korupcji politycznej nie było. Obozowi rządzącemu nie udało się jednak nikogo przekonać do przejścia na ich stronę, więc teraz liczy, że opozycja się jednak podzieli, obsadzając stanowiska w Senacie. Poseł PiS Jan Mosiński wątpi, aby jakiś kandydat na marszałka Senatu uzyskał poparcie wszystkich opozycyjnych senatorów.

Giełda nazwisk

Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki. Senator z bogatym doświadczeniem parlamentarnym, brat zmarłego w Smoleńsku Arkadiusza "Arama" Rybickiego. Senatorowie niezależni nie wykluczają poparcia kandydatury Sławomira Rybickiego. Mają tylko jedno życzenie.

- Żeby to były uzgodnienia wszystkich stron - mówi Wadim Tyszkiewicz.

- Kandydatura, która będzie uwzględniona przez senatorów wybranych z list opozycyjnych, a jednocześnie będzie taką kandydaturą gwarantującą dobrą jakość pracy Senatu, absolutnie ma szansę uzyskać poparcie senatorów niezależnych - uważa Krzysztof Kwiatkowski, wybrany na senatora były prezes NIK.

Na razie to tylko przymiarki, ale prezydium Senatu może wyglądać następująco:

• Marszałek Senatu Sławomir Rybicki, wybrany na senatora z poparciem Koalicji Obywatelskiej, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy: Gabriela Morawska-Stanecka, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PSL: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PiS: Stanisław Karczewski, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Barbara Zdrojewska.

Możliwe, że wicemarszałkiem będzie też któryś z senatorów niezależnych.

Wybrany na senatora z poparciem KO Krzysztof Brejza ma dostać przewodnictwo senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a niezależny Krzysztof Kwiatkowski - przewodnictwo Komisji Ustawodawczej.

W senacie niezwykle wpływowa i prestiżowa jest Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Niewykluczone, że przewodnictwo w niej dostanie niezależna senator Lidia Staroń, która weszła do Senatu z poparciem własnego komitetu i nie opowiedziała się ani po stronie opozycji, ani PiS.

Decyzje w sprawie stanowisk w Senacie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS