Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje

22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Opozycja nie ma jeszcze stabilnej większości, ale musi być gotowa na przejęcie władzy w Senacie. Po rozmowach liderów są już pierwsze nieoficjalne decyzje, kto może być kim w nowym Senacie. Marszałek dla Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkowie dla PSL, SLD, PiS i PO. Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki.

Gdyby nie PiS, to możliwe, że opozycja wciąż kłóciłaby się o stanowiska w Senacie. Dzięki wnioskowi PiS o ponowne przeliczenie głosów opozycja jest zjednoczona jak nigdy przedtem.

- W tej brutalnej i manipulacyjnej rzeczywistości mamy do czynienia z podważaniem wyników wyborów do Senatu. (...) Będziemy wspólnie bronić polskiej demokracji i praworządności - powiedział we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się we wtorek z liderami opozycyjnych partii, które wprowadziły senatorów do parlamentu, czyli z szefami SLD i PSL.

- To były rozmowy bardziej o sprawach zasadniczych, czyli o obronie głosu Polaków - zdradził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- Udało się doprowadzić do tego, że strona demokratyczna ma w Senacie większość, to trzeba za wszelką cenę tej większości bronić - ocenił Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

Pewni niezależni

Partie opozycyjne mogą być pewne senatorów niezależnych. Stanisław Gawłowski należy do Platformy Obywatelskiej, choć startował z własnym komitetem wyborczym. Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski nie mają wątpliwości, po której stronie stanąć. - Jeśli zostaniemy rozbici, to monopol władzy będzie utrzymany - podkreśla Wadim Tyszkiewicz.

Nieoficjalnie wiadomo, że senatorowie niezależni powołają wspólny klub senacki wraz z senatorami PSL, o nazwie Klub Niezależnych i Ludowych Senatorów. Mają ściśle współpracować z Koalicją Obywatelską i SLD.

- PiS powiedziało sobie tak: nie udało nam się nikogo skaptować z większości senackiej, musimy próbować osiągnąć tę większość innymi metodami - mówi Jan Filip Libicki, wybrany na senatora z poparciem KW PSL.

Właśnie Jana Filipa Libickiego Prawo i Sprawiedliwość próbowało przekonać do zmiany barw. Jan Filip Libicki zdecydowanie odmówił. Odmówił też wybrany na senatora Tomasz Grodzki, któremu PiS miało oferować tekę ministra zdrowia.

PiS zaprzecza i twierdzi, że żadnej korupcji politycznej nie było. Obozowi rządzącemu nie udało się jednak nikogo przekonać do przejścia na ich stronę, więc teraz liczy, że opozycja się jednak podzieli, obsadzając stanowiska w Senacie. Poseł PiS Jan Mosiński wątpi, aby jakiś kandydat na marszałka Senatu uzyskał poparcie wszystkich opozycyjnych senatorów.

Giełda nazwisk

Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki. Senator z bogatym doświadczeniem parlamentarnym, brat zmarłego w Smoleńsku Arkadiusza "Arama" Rybickiego. Senatorowie niezależni nie wykluczają poparcia kandydatury Sławomira Rybickiego. Mają tylko jedno życzenie.

- Żeby to były uzgodnienia wszystkich stron - mówi Wadim Tyszkiewicz.

- Kandydatura, która będzie uwzględniona przez senatorów wybranych z list opozycyjnych, a jednocześnie będzie taką kandydaturą gwarantującą dobrą jakość pracy Senatu, absolutnie ma szansę uzyskać poparcie senatorów niezależnych - uważa Krzysztof Kwiatkowski, wybrany na senatora były prezes NIK.

Na razie to tylko przymiarki, ale prezydium Senatu może wyglądać następująco:

• Marszałek Senatu Sławomir Rybicki, wybrany na senatora z poparciem Koalicji Obywatelskiej, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy: Gabriela Morawska-Stanecka, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PSL: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PiS: Stanisław Karczewski, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Barbara Zdrojewska.

Możliwe, że wicemarszałkiem będzie też któryś z senatorów niezależnych.

Wybrany na senatora z poparciem KO Krzysztof Brejza ma dostać przewodnictwo senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a niezależny Krzysztof Kwiatkowski - przewodnictwo Komisji Ustawodawczej.

W senacie niezwykle wpływowa i prestiżowa jest Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Niewykluczone, że przewodnictwo w niej dostanie niezależna senator Lidia Staroń, która weszła do Senatu z poparciem własnego komitetu i nie opowiedziała się ani po stronie opozycji, ani PiS.

Decyzje w sprawie stanowisk w Senacie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS