Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje

22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
22.10.2019 | Opozycja dogaduje się w sprawie marszałka Senatu. Są pierwsze, nieoficjalne informacjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Opozycja nie ma jeszcze stabilnej większości, ale musi być gotowa na przejęcie władzy w Senacie. Po rozmowach liderów są już pierwsze nieoficjalne decyzje, kto może być kim w nowym Senacie. Marszałek dla Platformy Obywatelskiej, wicemarszałkowie dla PSL, SLD, PiS i PO. Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki.

Gdyby nie PiS, to możliwe, że opozycja wciąż kłóciłaby się o stanowiska w Senacie. Dzięki wnioskowi PiS o ponowne przeliczenie głosów opozycja jest zjednoczona jak nigdy przedtem.

- W tej brutalnej i manipulacyjnej rzeczywistości mamy do czynienia z podważaniem wyników wyborów do Senatu. (...) Będziemy wspólnie bronić polskiej demokracji i praworządności - powiedział we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się we wtorek z liderami opozycyjnych partii, które wprowadziły senatorów do parlamentu, czyli z szefami SLD i PSL.

- To były rozmowy bardziej o sprawach zasadniczych, czyli o obronie głosu Polaków - zdradził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- Udało się doprowadzić do tego, że strona demokratyczna ma w Senacie większość, to trzeba za wszelką cenę tej większości bronić - ocenił Włodzimierz Czarzasty, szef SLD.

Pewni niezależni

Partie opozycyjne mogą być pewne senatorów niezależnych. Stanisław Gawłowski należy do Platformy Obywatelskiej, choć startował z własnym komitetem wyborczym. Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski nie mają wątpliwości, po której stronie stanąć. - Jeśli zostaniemy rozbici, to monopol władzy będzie utrzymany - podkreśla Wadim Tyszkiewicz.

Nieoficjalnie wiadomo, że senatorowie niezależni powołają wspólny klub senacki wraz z senatorami PSL, o nazwie Klub Niezależnych i Ludowych Senatorów. Mają ściśle współpracować z Koalicją Obywatelską i SLD.

- PiS powiedziało sobie tak: nie udało nam się nikogo skaptować z większości senackiej, musimy próbować osiągnąć tę większość innymi metodami - mówi Jan Filip Libicki, wybrany na senatora z poparciem KW PSL.

Właśnie Jana Filipa Libickiego Prawo i Sprawiedliwość próbowało przekonać do zmiany barw. Jan Filip Libicki zdecydowanie odmówił. Odmówił też wybrany na senatora Tomasz Grodzki, któremu PiS miało oferować tekę ministra zdrowia.

PiS zaprzecza i twierdzi, że żadnej korupcji politycznej nie było. Obozowi rządzącemu nie udało się jednak nikogo przekonać do przejścia na ich stronę, więc teraz liczy, że opozycja się jednak podzieli, obsadzając stanowiska w Senacie. Poseł PiS Jan Mosiński wątpi, aby jakiś kandydat na marszałka Senatu uzyskał poparcie wszystkich opozycyjnych senatorów.

Giełda nazwisk

Na razie najpoważniejszym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki. Senator z bogatym doświadczeniem parlamentarnym, brat zmarłego w Smoleńsku Arkadiusza "Arama" Rybickiego. Senatorowie niezależni nie wykluczają poparcia kandydatury Sławomira Rybickiego. Mają tylko jedno życzenie.

- Żeby to były uzgodnienia wszystkich stron - mówi Wadim Tyszkiewicz.

- Kandydatura, która będzie uwzględniona przez senatorów wybranych z list opozycyjnych, a jednocześnie będzie taką kandydaturą gwarantującą dobrą jakość pracy Senatu, absolutnie ma szansę uzyskać poparcie senatorów niezależnych - uważa Krzysztof Kwiatkowski, wybrany na senatora były prezes NIK.

Na razie to tylko przymiarki, ale prezydium Senatu może wyglądać następująco:

• Marszałek Senatu Sławomir Rybicki, wybrany na senatora z poparciem Koalicji Obywatelskiej, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy: Gabriela Morawska-Stanecka, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PSL: Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki, • Wicemarszałek Senatu z ramienia PiS: Stanisław Karczewski, • Wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Barbara Zdrojewska.

Możliwe, że wicemarszałkiem będzie też któryś z senatorów niezależnych.

Wybrany na senatora z poparciem KO Krzysztof Brejza ma dostać przewodnictwo senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a niezależny Krzysztof Kwiatkowski - przewodnictwo Komisji Ustawodawczej.

W senacie niezwykle wpływowa i prestiżowa jest Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Niewykluczone, że przewodnictwo w niej dostanie niezależna senator Lidia Staroń, która weszła do Senatu z poparciem własnego komitetu i nie opowiedziała się ani po stronie opozycji, ani PiS.

Decyzje w sprawie stanowisk w Senacie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS