Wybory coraz bliżej. Prezes PiS nasila antyniemiecką retorykę

Źródło:
Fakty TVN
Wybory coraz bliżej. Prezes PiS nasila antyniemiecką retorykę
Wybory coraz bliżej. Prezes PiS nasila antyniemiecką retorykę
Jacek Tacik/Fakty TVN
Wybory coraz bliżej. Prezes PiS nasila antyniemiecką retorykęJacek Tacik/Fakty TVN

Im bliżej wyborów, tym mocniej PiS uderza w antyniemieckie tony. Ta strategia wyborcza nie przeszkadza w porozumieniu z Berlinem w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich Patriotów do końca roku. 

PiS nie ustaje w budowaniu antyniemieckich nastrojów. Wszystko po to, żeby nie było wątpliwości, kto "ingeruje w proces wyborczy w Polsce". - My nie chcemy ingerencji obcych krajów, obcych mocarstw, w sprawy nasze, wewnętrzne Polski. Nie chcemy, żeby Niemcy interweniowali - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Robert Gontarz, poseł PiS.

Ta interwencja - jak twierdzi PiS - to wypowiedź Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma Obywatelska. Manfred Weber powiedział, że politycy PiS "atakują państwo prawa i wolne media", a także określił ich jako przeciwników. Zdaniem Roberta Gontarza szef EPL uznał członków PiS za wrogów.

Idąc tym tropem - jak przekonuje opozycja - w wybory w Polsce ingerowała premier Włoch, która na początku lipca w Warszawie oficjalnie poparła Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei prezes PiS mógł ingerować w wybory w Hiszpanii, gdy oficjalnie poparł partię VOX. - Hipokryzja chociażby samego premiera Morawieckiego, który latał do Madrytu i promował skrajnych prawicowych polityków - mówi Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zmienna retoryka

Niemcy i Donald Tusk dominują w kampanii PiS-u. - Ten człowiek powinien w końcu pójść sobie. Niech idzie do swoich Niemiec i niech tam szkodzi - mówił Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku.

- Demokratyczne Niemcy to jest nasz partner w Unii Europejskiej, w NATO, który nam pomaga, kiedy coś złego się dzieje na wschodzie. Nie szukajmy tam wrogów, bo walka na dwa fronty, to jest samobójstwo dla Polski - ostrzega poseł PO Sławomir Nitras. PiS to doskonale rozumie. Dlatego porozumiał się z rządem Niemiec w sprawie pozostawienia w Polsce trzech baterii Patriot, które są na wyposażeniu niemieckiej armii.

Dla PiS-u umowa między polskim a niemieckim rządem to jednak wizerunkowy kłopot. - Nie znam jakby tych szczegółów tych umów pomiędzy ministrem obrony narodowej a władzami niemieckimi - mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Zgodnie z tą umową w Polsce stacjonuje trzystu niemieckich żołnierzy. - Ja bym sobie nie życzył niemieckich wojsk na polskim terytorium, bo to musi przynajmniej 7 pokoleń minąć, zanim to będzie dopuszczalne - mówił w 2014 roku Jarosław Kaczyński. Absurdem - jak twierdzi opozycja - jest zapowiedź sejmowej uchwały potępiającej zewnętrzną, a dokładnie niemiecką ingerencję w proces wyborczy w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS