Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"Marta Warchoł/Fakty po Południu

Likwidacja części podatków, bon zdrowotny, antyunijna i antyukraińska retoryka - z tym kojarzy się program Konfederacji. Jarosław Kaczyński o Konfederacji mówi, że ma program dla dzieci albo szaleńców. Od opozycji też się Konfederacji dostaje, ale partia ma szanse znaleźć się w Sejmie.

- Moja babcia zaprosiła mojego brata, wzięła go do jakiejś wiejskiej baby, która w tym miasteczku od dziesiątek lat leczyła ręce. Baba wzięła tę rękę mojego brata, coś tam ponaciskała i ręka zaczęła działać - przekazał Sławomir Mentzen, współprzewodniczący Konfederacji, prezes Nowej Nadziei. Ta wypowiedź polityka Konfederacji pochodzi sprzed kilku lat. Opowieść o kontuzji ręki brata doprowadziła Sławomira Mentzena do takich wniosków. - Jestem głęboko przekonany, że gdyby pozwolić leczyć ludzi każdemu, a nie tylko komuś, kto poszedł na uniwersytet, to wielu ludzi byłoby zdrowych, którzy tak zdrowymi nie są - stwierdził Mentzen.

Konfederacja w swoim programie nie proponuje leczenia u miejscowej znachorki, tylko nowe rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Nazwa jest robocza, "bon zdrowotny", natomiast zakładamy urynkowienie składki, czyli wpuszczenie do systemu, w którym dzisiaj jedynym płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, także innych podmiotów - wyjaśnia Michał Urbaniak z Koła Poselskiego Konfederacji. To ma stworzyć konkurencję na rynku opieki medycznej.

Założenia są takie, że składki będziemy płacić jak dotychczas, a wysokość bonu ma zależeć od wieku pacjenta. Jego cena ma wynosić tyle, na ile stać każdego polskiego podatnika - zapowiada Bosak. - Mamy pełną pule pieniędzy, którą w tej chwili przeznaczamy na zdrowie. Mówimy o tym, żeby tę pulę zacząć wydawać w sposób bardziej efektywny. Tak, żeby pacjent miał większy wpływ na te pieniądze - mówi były kandydat na prezydenta i dodaje, że pula jest zależna od dochodów podatkowych.

Senatorka Koalicji Obywatelskiej i jednocześnie lekarka tłumaczy, że składka zdrowotna to nie odkładanie tylko na swoje leczenie, ale na wszystkich obywateli. - Ja bardzo bym sobie życzyła, żeby za 4 tysiące można się było wyleczyć na przykład z przewlekłej choroby nowotworowej - skomentowała Beata Małecka-Libera.

Konfederacja wyrasta na trzecią siłę. Jakie poglądy reprezentują jej politycy?
Konfederacja wyrasta na trzecią siłę. Jakie poglądy reprezentują jej politycy?Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Podatkowy raj?

Konfederacja zapowiada również rewolucję w podatkach. Chodzi o dobrowolną rezygnację ze składek ZUS dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca, zamiast płacić składkę ZUS, miałby możliwość sam odkładać na emeryturę. Czy taka reforma to nie ryzyko dla budżetu państwa? - W Polsce istnieje system emerytalny zdefiniowanej składki, który jest zbilansowany długookresowo, jeżeli chodzi o finanse publiczne. Kolejny przywilej będzie powodował niezbilansowanie tego sytemu - wyjaśnia Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Na tym nie koniec - jedną ustawą Konfederacja chciałaby zlikwidować 15 różnych podatków. W tym podatek cukrowy, od spadków czy opłatę emisyjną. - Nie można zlikwidować wszystkich podatków, wszystkich obciążeń, wszystkich opłat. Bo za co my utrzymamy te szpitale, szkoły, skąd weźmiemy pieniądze na wojsko? - pyta poseł PSL Mieczysław Kasprzak. W krytyce programu Konfederacji o wiele dalej posuwa się prezes PiS. - To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków. Tylko dzieci mogą uwierzyć w taki program - ocenił 23 lipca Jarosław Kaczyński.

Leszczyna: kolejny odcinek horroru, który PiS pod rękę z Konfederacją zafundował polskim kobietom
Leszczyna: kolejny odcinek horroru, który PiS pod rękę z Konfederacją zafundował polskim kobietomTVN24

Umizgi do Putina

Konfederacja to nie tylko reformy podatkowe. Kilka lat temu Sławomir Mentzen przedstawił tak zwaną "piątkę konfederacji". - Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej - zapowiedział.

Choć Mentzen ze słów wypowiedzianych cztery lata temu wycofał się, to jednak na czerwcowej konwencji partii padały podobne hasła. - Nie będzie nam euro-kołchozowa rada komisarzy ludowych tłumaczyła, jak mamy się rządzić we własnym państwie. (...) A jeszcze stop ukrainizacji polski - mówił 24 czerwca Grzegorz Braun. Gdy Sejm w grudniu 2022 roku przyjmował uchwałę o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, Grzegorz Braun był "przeciw".

Stąd obawy opozycji o to, jak wyglądałaby polityka zagraniczna w wykonaniu Konfederacji. - Działałaby na szkodę, promując na przykład właśnie różne właśnie antyukraińskie, proputinowskie standardy - uważa Wanda Nowicka, posłanka Nowej Lewicy. - To są politycy prorosyjscy, bardzo często to eksponowali, nawet niektórzy z nich proputinowscy. To jest, nie muszę nikomu tłumaczyć, jak bardzo niebezpieczne w dzisiejszych czasach. Natomiast Konfederacja to jest taka partia, która bardzo chętnie, gdyby mogła, to wyprowadziłaby Polskę z Unii Europejskiej - ocenia Mariusz Witczak, poseł PO. Na polexit Konfederacja jest gotowa. - Ja nie wykluczam tego, że w przyszłości Polacy mogą zdecydować, że chcieliby wyjść z Unii Europejskiej i dlatego też mamy przygotowany plan alternatywny, gdyby taka sytuacja miała mieć miejsce - zapowiada Michał Urbaniak. Pytanie, jakie miejsce zajęłaby wtedy Polska na geopolitycznej mapie świata.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS