Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Tak Polskę chce zmieniać Konfederacja. "To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków"Marta Warchoł/Fakty po Południu

Likwidacja części podatków, bon zdrowotny, antyunijna i antyukraińska retoryka - z tym kojarzy się program Konfederacji. Jarosław Kaczyński o Konfederacji mówi, że ma program dla dzieci albo szaleńców. Od opozycji też się Konfederacji dostaje, ale partia ma szanse znaleźć się w Sejmie.

- Moja babcia zaprosiła mojego brata, wzięła go do jakiejś wiejskiej baby, która w tym miasteczku od dziesiątek lat leczyła ręce. Baba wzięła tę rękę mojego brata, coś tam ponaciskała i ręka zaczęła działać - przekazał Sławomir Mentzen, współprzewodniczący Konfederacji, prezes Nowej Nadziei. Ta wypowiedź polityka Konfederacji pochodzi sprzed kilku lat. Opowieść o kontuzji ręki brata doprowadziła Sławomira Mentzena do takich wniosków. - Jestem głęboko przekonany, że gdyby pozwolić leczyć ludzi każdemu, a nie tylko komuś, kto poszedł na uniwersytet, to wielu ludzi byłoby zdrowych, którzy tak zdrowymi nie są - stwierdził Mentzen.

Konfederacja w swoim programie nie proponuje leczenia u miejscowej znachorki, tylko nowe rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Nazwa jest robocza, "bon zdrowotny", natomiast zakładamy urynkowienie składki, czyli wpuszczenie do systemu, w którym dzisiaj jedynym płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, także innych podmiotów - wyjaśnia Michał Urbaniak z Koła Poselskiego Konfederacji. To ma stworzyć konkurencję na rynku opieki medycznej.

Założenia są takie, że składki będziemy płacić jak dotychczas, a wysokość bonu ma zależeć od wieku pacjenta. Jego cena ma wynosić tyle, na ile stać każdego polskiego podatnika - zapowiada Bosak. - Mamy pełną pule pieniędzy, którą w tej chwili przeznaczamy na zdrowie. Mówimy o tym, żeby tę pulę zacząć wydawać w sposób bardziej efektywny. Tak, żeby pacjent miał większy wpływ na te pieniądze - mówi były kandydat na prezydenta i dodaje, że pula jest zależna od dochodów podatkowych.

Senatorka Koalicji Obywatelskiej i jednocześnie lekarka tłumaczy, że składka zdrowotna to nie odkładanie tylko na swoje leczenie, ale na wszystkich obywateli. - Ja bardzo bym sobie życzyła, żeby za 4 tysiące można się było wyleczyć na przykład z przewlekłej choroby nowotworowej - skomentowała Beata Małecka-Libera.

Konfederacja wyrasta na trzecią siłę. Jakie poglądy reprezentują jej politycy?
Konfederacja wyrasta na trzecią siłę. Jakie poglądy reprezentują jej politycy?Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Podatkowy raj?

Konfederacja zapowiada również rewolucję w podatkach. Chodzi o dobrowolną rezygnację ze składek ZUS dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca, zamiast płacić składkę ZUS, miałby możliwość sam odkładać na emeryturę. Czy taka reforma to nie ryzyko dla budżetu państwa? - W Polsce istnieje system emerytalny zdefiniowanej składki, który jest zbilansowany długookresowo, jeżeli chodzi o finanse publiczne. Kolejny przywilej będzie powodował niezbilansowanie tego sytemu - wyjaśnia Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Na tym nie koniec - jedną ustawą Konfederacja chciałaby zlikwidować 15 różnych podatków. W tym podatek cukrowy, od spadków czy opłatę emisyjną. - Nie można zlikwidować wszystkich podatków, wszystkich obciążeń, wszystkich opłat. Bo za co my utrzymamy te szpitale, szkoły, skąd weźmiemy pieniądze na wojsko? - pyta poseł PSL Mieczysław Kasprzak. W krytyce programu Konfederacji o wiele dalej posuwa się prezes PiS. - To są pomysły szaleńców, to są pomysły dzieciaków. Tylko dzieci mogą uwierzyć w taki program - ocenił 23 lipca Jarosław Kaczyński.

Leszczyna: kolejny odcinek horroru, który PiS pod rękę z Konfederacją zafundował polskim kobietom
Leszczyna: kolejny odcinek horroru, który PiS pod rękę z Konfederacją zafundował polskim kobietomTVN24

Umizgi do Putina

Konfederacja to nie tylko reformy podatkowe. Kilka lat temu Sławomir Mentzen przedstawił tak zwaną "piątkę konfederacji". - Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej - zapowiedział.

Choć Mentzen ze słów wypowiedzianych cztery lata temu wycofał się, to jednak na czerwcowej konwencji partii padały podobne hasła. - Nie będzie nam euro-kołchozowa rada komisarzy ludowych tłumaczyła, jak mamy się rządzić we własnym państwie. (...) A jeszcze stop ukrainizacji polski - mówił 24 czerwca Grzegorz Braun. Gdy Sejm w grudniu 2022 roku przyjmował uchwałę o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, Grzegorz Braun był "przeciw".

Stąd obawy opozycji o to, jak wyglądałaby polityka zagraniczna w wykonaniu Konfederacji. - Działałaby na szkodę, promując na przykład właśnie różne właśnie antyukraińskie, proputinowskie standardy - uważa Wanda Nowicka, posłanka Nowej Lewicy. - To są politycy prorosyjscy, bardzo często to eksponowali, nawet niektórzy z nich proputinowscy. To jest, nie muszę nikomu tłumaczyć, jak bardzo niebezpieczne w dzisiejszych czasach. Natomiast Konfederacja to jest taka partia, która bardzo chętnie, gdyby mogła, to wyprowadziłaby Polskę z Unii Europejskiej - ocenia Mariusz Witczak, poseł PO. Na polexit Konfederacja jest gotowa. - Ja nie wykluczam tego, że w przyszłości Polacy mogą zdecydować, że chcieliby wyjść z Unii Europejskiej i dlatego też mamy przygotowany plan alternatywny, gdyby taka sytuacja miała mieć miejsce - zapowiada Michał Urbaniak. Pytanie, jakie miejsce zajęłaby wtedy Polska na geopolitycznej mapie świata.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS