Publiczne pieniądze w kampanii polityków PiS. "Polacy wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane"

Źródło:
Fakty TVN
Publiczne pieniądze w kampanii polityków PiS. "Polacy wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane"
Publiczne pieniądze w kampanii polityków PiS. "Polacy wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Publiczne pieniądze w kampanii polityków PiS. "Polacy wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane"Jacek Tacik/Fakty TVN

Publiczne pieniądze wydawane pod partyjnym szyldem, na partyjną kampanię z udziałem przedstawicieli rządu i z rządowym przekazem. Media z nazwy tylko publiczne - eksperci i cała opozycja grzmią o nierównych wyborach. Prezydent kwituje, że "takie są prawa życia".

To zapewne tylko zbieg okoliczności, że minister rozwoju i technologii przechadzał się po łódzkich opuszczonych kamienicach w obecności fotoreporterów i obiecywał pieniądze na remonty, kiedy jest kandydatem PiS na posła w Łodzi.

- W historii Łodzi nie było tak dużego dofinansowania mieszkań komunalnych. Osobiście przekazałem już 40 milionów złotych w tym roku - chwalił się Waldemar Buda. W "osobistym przekazaniu" chodzi oczywiście o publiczne pieniądze.

- (Rządzący - przyp. red.) starają się pokazać jako dobrzy wujkowie, którzy na imieniny dadzą dziecku 50 złotych. My nie jesteśmy dziećmi, Polacy nie są dziećmi i wiedzą, że to z ich podatków jest finansowane - ocenia Jan Grabiec, poseł PO.

Z podatków została sfinansowana ostatnia podróż wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety do Londynu, gdzie spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, a także mieszkającymi w Wielkiej Brytanii Polakami. Sebastian Kaleta będzie kandydować z Warszawy, a Polonia głosuje właśnie na listę kandydatów do Sejmu z okręgu obejmującego Warszawę.

- Byłem jako przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, ale jako że byłem w Londynie, to skorzystałem z zaproszenia, aby uczestniczyć w pikniku Polonii - tłumaczy wiceminister.

"Takie są po prostu prawa życia"

Za trzy tygodnie koniec kampanii. Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, byłego rzecznika praw obywatelskich i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wybory nie będą równe.

Powody? TVP w rękach PiS stała się tubą propagandową rządu, rząd PiS rozdaje publiczne pieniądze samorządom, w których rządzi PiS. Dodatkowo to rządząca partia zorganizowało referendum razem z wyborami, dzięki czemu może prowadzić kampanię referendalną bez limitów finansowych. To także rząd PiS wydaje publiczne pieniądze na pikniki promujące program "Rodzina 800 plus".

- Władze zawsze wykorzystują potencjał, który mają do dyspozycji, żeby się wspomóc. Zawsze tak było i prawdopodobnie dalej tak będzie, bo takie są po prostu prawa życia - twierdzi prezydent Andrzej Duda.

- Dla nich to jest stan naturalny i żeby znowu to było nienaturalne, żebyśmy się do tego nie przyzwyczaili, musimy ich odsunąć od władzy - odpowiada Donald Tusk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS