Wujek wspomina 12-letnią Kingę. "Miała taką pamięć. Przede wszystkim przeurocza i przekochana"

07.01.2022 | Wujek wspomina 12-letnią Kingę. "Miała taką pamięć. Przede wszystkim przeurocza i przekochana"
07.01.2022 | Wujek wspomina 12-letnią Kingę. "Miała taką pamięć. Przede wszystkim przeurocza i przekochana"
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.01.2022 | Wujek wspomina 12-letnią Kingę. "Miała taką pamięć. Przede wszystkim przeurocza i przekochana"Renata Kijowska | Fakty TVN

Są tragedie, którym nie można zapobiec, ale wiele wskazuje na to, że akurat tej można było. 12-letnia Kinga mówiła, że jest jej źle w domu rodzinnym. Z jej słów wynikało, że była ofiarą molestowania seksualnego. O sprawie wiedzieli policja, sąd i psycholodzy. To okazało się niewystarczające. Popełniła samobójstwo 29 grudnia. Jej wujek wspomina ją jako dziewczynkę przeuroczą i przekochaną.

Minęło zaledwie kilka dni od śmierci 12-letniej Kingi. Pan Robert, wujek dziewczyny, razem z żoną starali się o to, żeby zostać jej rodziną zastępczą. Dziewczynka przyjeżdżała do nich na wakacje. - Kinga mi powiedziała "wujku, mam jeszcze dla ciebie niespodziankę, sama upiekłam ci ciasto". Smak tego ciasta będę pamiętał do końca życia - opowiada pan Robert, wujek Kingi.

Dziewczynka powiedziała cioci, że miała być ofiarą napaści seksualnej przez jednego z mieszkańców wsi. Mówiła, że także w domu przestało być bezpiecznie. - Ze słów Kingi wynikało, że Kinga była ofiarą molestowania seksualnego - opowiada pani Małgorzata, ciocia Kingi.

Ciocia dziewczynki zgłosiła sprawę na policję, ale sąd kazał dziecku zostać w rodzinnym domu. Postępowanie w sprawie Kingi toczyło się tygodniami, choć sprawę nagłaśniał dziennikarz radia TOK FM Michał Janczura. - Wszyscy o tym wiedzieli, a właściwa pomoc nie przyszła, bo gdyby przyszła, to nie rozmawialibyśmy tutaj dzisiaj, nie mielibyśmy takich tragicznych skutków - tłumaczy.

- Nie bardzo rozumiem, dlaczego w przypadku tylu zagrożeń, tylu sygnałów, właściwie świat dorosłych zawiódł. I urzędnicy, i Rzecznik Praw Dziecka, i w jakiś sposób szkoła i sąd - komentuje Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Nieskuteczne instytucje

Sąd ustanowił kuratora dla rodziny. Prokuratura tłumaczy, że postępowania toczyły się od lipca, bo sprawa była bardzo skomplikowana, wymagająca czasu i pracy. Co do molestowania w domu - prokurator nie widział powodów do obaw. - Kinga K. była przesłuchiwana w tej sprawie w charakterze świadka przed Sądem Okręgowym w Tarnowie w obecności prokuratora oraz biegłego psychologa, i kategorycznie zaprzeczyła, by kiedykolwiek byłą molestowana przez konkubenta jej matki, z którym wspólnie zamieszkiwała - informuje Witold Swadźba, zastępca prokuratora rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Prokurator zaprzecza, że Kinga była zostawiona bez pomocy. Była pod opieką psychologów i psychiatrów. Przyznaje, że Kinga skarżyła się na kłótnie w domu. - Powodem tych zdarzeń było to, że rodzice mieli w stosunku do niej pretensje o niewłaściwy ubiór, odmowę wykonywania podstawowych obowiązków - przekazuje Witold Swadźba.

To samo dziecko pan Robert zapamiętał inaczej. - Miała taką pamięć. Ogrywała mnie w każdą grę pamięciową, w jaką tylko nam przyszło grać. Przede wszystkim przeurocza i przekochana - mówi wujek Kingi. - Była fantastycznym dzieckiem, naprawdę - dodaje.

Pan Robert chciałby wiedzieć, kto lub co zawiodło. Prokuratura Krajowa zapowiada zbadanie sprawy. Podobnie Rzecznik Praw Dziecka. Dlaczego dopiero teraz? "Rzecznik apeluje, aby w każdej sprawie, w której istnieje podejrzenie krzywdzenia dziecka, natychmiast zawiadomić Biuro Rzecznika Praw Dziecka" - brzmi komunikat.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN