Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych

05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnychMaria Mikołajewska | Fakty TVN

W Polsce uruchomiono telefon zaufania dla sióstr zakonnych. To dlatego, że jako ofiary molestowania w Kościele zgłaszają się także zakonnice. Problem jest znany na świecie, dostrzegany przez Watykan.

Siostra Aleksandra odeszła z zakonu po tym, jak współpracujący z nią ksiądz wykorzystał ją seksualnie. Ale wiarę w Kościół ostatecznie zniszczył w niej nie ojciec Dariusz, a reakcja siostry przełożonej. "Pozostała niewzruszona (...). Zdruzgotała mnie jej odpowiedź: powiedziała, że inne siostry też zgłosiły gwałty i molestowanie ze strony duchownych i że jeśli tak się stało, to tylko dlatego, że my, siostry, prowokowałyśmy księży" - opisuje Aleksandra.

Historia polskiej zakonnicy jest jedną z wielu opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce za murami żeńskich zakonów. Jedenaście z nich w swojej książce zebrał Salvatore Cernuzio - dziennikarz i współpracownik mediów watykańskich. Pod zmienionymi imionami o swoich przeżyciach opowiedziały mu obecne i byłe siostry zakonne z całego świata.

- Moje rozmówczynie przeżyły prawdziwy zawód miłosny. Jedna z nich mówiła o rasizmie polskiej siostry przełożonej w Stanach Zjednoczonych, która dawała jej najcięższe zadania żartując, że "w Afryce są przyzwyczajeni do niewolniczej pracy". Innej zakonnicy, z problemami zdrowotnymi, przełożona mówiła, że nie może iść do lekarza, bo musi cierpieć dla Jezusa - opowiada Salvatore Cernuzio, autor książki "Zasłona milczenia" i dziennikarz Vatican News.

Przemoc psychiczna i fizyczna oraz nadużywanie władzy przez siostry przełożone to problem, o którym mówi się od kilkudziesięciu lat. Za molestowanie seksualne zakonnic przez księży publicznie przepraszał Jan Paweł II i obaj następni papieże. Mimo to niewiele się zmienia.

- Problemem jest system, w jakim siostry zakonne są wychowywane, formowane - jak to się mówi w Kościele - do bycia ofiarą. Są wychowywane do ślepego posłuszeństwa - ocenia Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego".

"Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic"

Z efektów takiego systemu polski Kościół zdał sobie sprawę, gdy na telefon zaufania - przeznaczony dla ofiar molestowania przez duchownych - zaczęły dzwonić zakonnice.

- Do Fundacji Świętego Józefa już w ostatnim okresie, myślę o takim okresie pół roku, może nawet roku, zgłosiło się kilka sióstr zakonnych bądź byłych sióstr zakonnych - mówi ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Dlatego od pierwszego grudnia - w każdą środę od 19:00 do 21:00 - działa telefon zaufania "Siostry dla Sióstr". - Zachęcam wszystkie te siostry, które rzeczywiście odczuwają ten problem mobbingu czy innej przemocy, słownej czy jakiejkolwiek, żeby zadzwoniły - apeluje siostra Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Zakonnicom - byłym i obecnym - w nowym starcie pomaga też Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym. - Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic. Nie ma się ubrań, nie ma się żelazka, nie ma się nic - wyjaśnia Izabela Mościcka, była zakonnica z Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym.

Dlatego nawet ofiary przemocy najczęściej zostają w zakonach.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS