Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych

05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnych
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
05.12.2021 | Mobbing, molestowanie, gwałty. Ruszył specjalny telefon dla sióstr zakonnychMaria Mikołajewska | Fakty TVN

W Polsce uruchomiono telefon zaufania dla sióstr zakonnych. To dlatego, że jako ofiary molestowania w Kościele zgłaszają się także zakonnice. Problem jest znany na świecie, dostrzegany przez Watykan.

Siostra Aleksandra odeszła z zakonu po tym, jak współpracujący z nią ksiądz wykorzystał ją seksualnie. Ale wiarę w Kościół ostatecznie zniszczył w niej nie ojciec Dariusz, a reakcja siostry przełożonej. "Pozostała niewzruszona (...). Zdruzgotała mnie jej odpowiedź: powiedziała, że inne siostry też zgłosiły gwałty i molestowanie ze strony duchownych i że jeśli tak się stało, to tylko dlatego, że my, siostry, prowokowałyśmy księży" - opisuje Aleksandra.

Historia polskiej zakonnicy jest jedną z wielu opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce za murami żeńskich zakonów. Jedenaście z nich w swojej książce zebrał Salvatore Cernuzio - dziennikarz i współpracownik mediów watykańskich. Pod zmienionymi imionami o swoich przeżyciach opowiedziały mu obecne i byłe siostry zakonne z całego świata.

- Moje rozmówczynie przeżyły prawdziwy zawód miłosny. Jedna z nich mówiła o rasizmie polskiej siostry przełożonej w Stanach Zjednoczonych, która dawała jej najcięższe zadania żartując, że "w Afryce są przyzwyczajeni do niewolniczej pracy". Innej zakonnicy, z problemami zdrowotnymi, przełożona mówiła, że nie może iść do lekarza, bo musi cierpieć dla Jezusa - opowiada Salvatore Cernuzio, autor książki "Zasłona milczenia" i dziennikarz Vatican News.

Przemoc psychiczna i fizyczna oraz nadużywanie władzy przez siostry przełożone to problem, o którym mówi się od kilkudziesięciu lat. Za molestowanie seksualne zakonnic przez księży publicznie przepraszał Jan Paweł II i obaj następni papieże. Mimo to niewiele się zmienia.

- Problemem jest system, w jakim siostry zakonne są wychowywane, formowane - jak to się mówi w Kościele - do bycia ofiarą. Są wychowywane do ślepego posłuszeństwa - ocenia Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego".

"Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic"

Z efektów takiego systemu polski Kościół zdał sobie sprawę, gdy na telefon zaufania - przeznaczony dla ofiar molestowania przez duchownych - zaczęły dzwonić zakonnice.

- Do Fundacji Świętego Józefa już w ostatnim okresie, myślę o takim okresie pół roku, może nawet roku, zgłosiło się kilka sióstr zakonnych bądź byłych sióstr zakonnych - mówi ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Dlatego od pierwszego grudnia - w każdą środę od 19:00 do 21:00 - działa telefon zaufania "Siostry dla Sióstr". - Zachęcam wszystkie te siostry, które rzeczywiście odczuwają ten problem mobbingu czy innej przemocy, słownej czy jakiejkolwiek, żeby zadzwoniły - apeluje siostra Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Zakonnicom - byłym i obecnym - w nowym starcie pomaga też Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym. - Wychodząc z zakonu nie ma się praktycznie nic. Nie ma się ubrań, nie ma się żelazka, nie ma się nic - wyjaśnia Izabela Mościcka, była zakonnica z Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym.

Dlatego nawet ofiary przemocy najczęściej zostają w zakonach.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS