Wraca podatek VAT od zbiórek. Nie obejmie wszystkich

07.07.2022 | Wraca podatek VAT od zbiórek. Nie obejmie on wszystkich
07.07.2022 | Wraca podatek VAT od zbiórek. Nie obejmie on wszystkich
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.07.2022 | Wraca podatek VAT od zbiórek. Nie obejmie on wszystkichMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Jedni odetchnęli z ulgą, inni są przerażeni i bezradni. Chodzi o rodziny ciężko chorych osób, które organizują zbiórki na terapię, operację czy rehabilitację. Od zebranych pieniędzy trzeba będzie płacić 8-procentowy VAT. Nie dotyczy to jednak wszystkich.

Zerowa stawka na zbiórki na leczenie została wprowadzona na czas pandemii. 8-procentowy podatek VAT od zbiórek przywrócono wraz z ogłoszeniem jej końca, czyli 16 maja.

- Te zbiórki, które rozpoczęły się w momencie, w którym VAT był zerowy, będą mogły zostać zakończone zerowym VAT-em. Natomiast wszystkie inne - które rozpoczęły się czy przed epidemią, czy po epidemii - będą objęte normalną 8-procentową stawką - przekazał wiceminister finansów Artur Soboń.

Dla każdego, kto tylko dzięki zbiórce może doczekać się wsparcia, każda kwota jest ogromna. W przypadku chorób rzadkich, gdy trzeba uzbierać miliony, podatek to setki tysięcy złotych.

Pomysł ministra jednych cieszy, innych załamuje, bo stawia po dwóch stronach kalendarza ludzi z tymi samymi problemami. Leon ma 15 miesięcy, Mikołaj - 5, a Zosia - 2 miesiące. Wszystkie dzieci chorują na SMA i z tej trójki to Zosia ma pecha, bo jej zbiórka będzie opodatkowana 8-procentowym VAT-em. - Jest to niesprawiedliwe - mówi ciocia Zosi.

Niesprawiedliwe wydaje się też to, że darczyńcy - ludzie dobrego serca, którzy zastępują państwo - którzy już raz przecież zapłacili podatki, muszą, by pomóc, zrzucić się na kolejny podatek.

- Najlepiej by było, gdyby była refundacja leku tak, jak w większości krajów Unii Europejskiej - zwraca uwagę Małgorzata Kubala, matka Mikołaja.

Co z Funduszem Medycznym?

Pomoc obiecał prezydent Andrzej Duda, kiedy zapowiadał utworzenie Funduszu Medycznego.

- Mamy do czynienia z rozpaczliwymi po prostu sytuacjami, różnego rodzaju zbiórkami publicznymi i to właśnie między innymi w takich przypadkach Fundusz będzie interweniował - deklarował prezydent 8 marca 2020 roku. Być może deklaracja i utworzenie Funduszu Medycznego miało tylko zatrzeć złe wrażenie po przekazaniu dwóch miliardów złotych na państwową telewizję zamiast - jak chciała opozycja - na onkologię, bo fundusz jest, pieniądze ma, ale trudno znaleźć kogoś, kto by z nich skorzystał.

- Są to grube, grube setki milionów, jeśli nie miliardy złotych. Natomiast od refundacji jesteśmy cały czas bardzo daleko - podkreśla Kacper Ruciński z Fundacja SMA.

- Proszę sobie wyobrazić, że jest ktoś głodny i druga osoba mówi: "słuchaj, mam pieniądze na twoje jedzenie, w tej chwili są zamrożone na koncie, a może w przyszłym roku je odmrozimy, to ci kupię kawałek chleba" - dodaje Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Ministerstwo Zdrowia nie wypowiada się, Kancelaria Prezydenta też milczy, a pytania są.

- Może jest tu jakaś przestrzeń, żeby coś z tym zrobić, żeby pan prezydent jeszcze raz się pochylił - pyta Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

Projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym zapowiadany był już w grudniu. Od tej pory nic się nie wydarzyło.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS