Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"

20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"
20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
20.01.2021 | Rząd obiecuje 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. "Każdy pieniądz jest ważny"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Za rok będziemy w innym świecie w psychiatrii dziecięcej. Nie będzie limitów usług, będą ośrodki i specjaliści - obiecują premier i minister zdrowia. To wszystko po tym, jak PiS nie zgodził się na poprawkę Senatu do budżetu, która miała przekazać 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą.

W Europie mniej na psychiatrię dziecięcą niż w Polsce wydaje się tylko w Bułgarii.

- W systemie brakuje co najmniej półtora miliarda złotych. Każdy pieniądz jest ważny - mówi Krzysztof Olkowicz, główny koordynator do spraw ochrony zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Skromny zasiłek", czyli 80 milionów złotych zaproponowany w poprawce do tegorocznego budżetu w Senacie, Sejm odrzucił głosami Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest wstyd, hańba, to jest barbarzyństwo wobec pacjentów - mówił po głosowaniu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Program pilotażowy stoi, dzieciaki są zamknięte w domach, statystyki samobójstw już są na prawdę bardzo wysokie - dodawała Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

Premier uspokaja

Najwyraźniej politycy PiS zrozumieli, że wizerunkowo może to zaszkodzić. Nagle premier stwierdził, że na psychiatrię dziecięcą rząd ma prawie trzy razy więcej pieniędzy niż żądała opozycja.

Chodzi o fundusze między innymi na remonty i unowocześnienie placówek leczniczych dla dzieci, bezpłatną infolinię dla dzieci, młodzieży i studentów potrzebujących wsparcia, zwiększenie dostępności i retaryfikację świadczeń psychiatrycznych czy uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych.

- To wszystko oznacza inwestycje w wysokości powyżej 220 milionów złotych i w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze tylko trzeba będzie znaleźć chętnych do szkoleń.

- Brakuje nam około 300 takich specjalistów w tej chwili w skali kraju. Mamy wskaźnik pół lekarza na 10 tysięcy dzieci i młodzieży. To jest o połowę za mało - alarmuje Renata Szredzińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Skąd pieniądze?

Minister zdrowia zapewnił, że ruszyły wstrzymane przez pandemie konkursy, których celem jest uzupełnienie tworzonej na terenie kraju sieci placówek terapeutycznych, w których znajdzie pomoc dziecko z każdego powiatu.

- Rozumiem, że PiS w żadnym momencie nie chce przyznać, że coś jest robotą opozycji. Natomiast mnie jest wszystko jedno. Mnie jest wszystko jedno, czy to będzie ta poprawka, czy to będą inne 80-100 milionów, które pójdą na psychiatrię dziecięcą. Po prostu z tym coś trzeba zrobić - mówi Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Pozostaje pytanie - skąd te 220 milionów rząd zamierza wziąć?

- To nie są pieniądze, które są zlokalizowane w jednym miejscu. To nie są środki, które wszystkie będą pochodziły z budżetu państwa. Część z tych środków jest zarezerwowana na przykład w funduszu COVID-owym - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zamierza sięgnąć też do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia i Funduszu Medycznego.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS