"Wystarczy jakieś hasło i znajdą się ludzie, w których to dobro się rodzi"

12.11.2020 | "Wystarczy jakieś hasło i znajdą się ludzie, w których to dobro się rodzi"
12.11.2020 | "Wystarczy jakieś hasło i znajdą się ludzie, w których to dobro się rodzi"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
12.11.2020 | "Wystarczy jakieś hasło i znajdą się ludzie, w których to dobro się rodzi"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Kiedy stary dom się zawalił, pani Oli zawaliło się życie. Ale kiedy sama z synem wylądowała w baraku, do akcji wkroczyli sąsiedzi. To niesamowite, jak ludzie mogą się zjednoczyć, żeby pomóc innym ludziom.

Pół roku temu pani Aleksandra nie miała nadziei, że cokolwiek odmieni życie jej i jej dwuletniego syna Jasia. Na początku roku zmarł partner kobiety. Razem z nim odeszły plany remontu. Stary dom się zawalił, a kobieta zmuszona była zamieszkać w baraku.

- Przesłaniem w tym wszystkim było to, żeby Jasio i Ola, czyli osoby, które były same, znalazły to miejsce na ziemi, żeby mogły zacząć nowe życie - opowiada Jacek Miąskowski, inicjator akcji "Budujemy dom dla Oli i Jasia".

Sto par rąk w jeden dzień rozebrało ruinę. W ten sposób los samotnej matki z dzieckiem znalazł się w rękach sąsiadów.

- Dla mnie bardzo ważną rzeczą jest to, że Jasio, kiedy pójdzie teraz do przedszkola, do szkoły, będzie mógł powiedzieć wszystkim rówieśnikom, że ma swój pokój, ma łazienkę - mówi Jacek Miąskowski.

Zapał ludzi był dosłownie budujący. Pojawił się też nieoczekiwany sojusznik.

- Pandemia pomagała nam raczej, bo dużo osób nie miało za bardzo pomysłu na to, co z sobą zrobić, kiedy musieli siedzieć w domu - uważa pomysłodawca akcji.

"Jest dużo ludzi z dobrym sercem"

Koszt budowy to 250 tysięcy złotych. Mniej niż połowa funduszy pochodziła ze zbiórek. Reszta to podarowane materiały i praca.

- Wystarczy jakieś hasło i znajdą się ludzie, w których to dobro się rodzi - mówi Hanna Ratowt, mieszkanka Glincza ze Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego "Radunia".

W okolicy zaczęto pomagać też innym potrzebującym. - Dla niepełnosprawnego pana Piotra, gdzie musieliśmy przygotować nowe podłogi, ponieważ zapadły się wszystkie podłogi w domu - opowiada Jacek Miąskowski.

- No, jest moc, jest dużo ludzi z dobrym sercem - uważa Oskar Noetzel, mieszkaniec Glincza.

Dla pani Aleksandry sąsiedzi stali się rodziną. Co im to dało?

- Wynoszą dużo więcej niż dają. Ta satysfakcja, to szczęście z tego dawania jest bardzo wielkie - mówi Jacek Miąskowski.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS