Władimir Putin udaje się do Pjongjangu. "Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Korei Północnej. Czeka tam już na niego Kim Dzong Un, a może i kolejne rakiety i pociski dla rosyjskiej ofensywy w Ukrainie. Ukraińcy uderzyli w rosyjskie składy paliwa w okolicy Morza Azowskiego.

Atak ukraińskich dronów rozświetlił niebo nad Azowem. Celem nalotu były składy z paliwem. Gaszenie pożaru trwało wiele godzin. - Oficjalnie Ukraina nie przyznała, że to jej drony, ale nieoficjalnie wiadomo, że za atakiem stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapowiedziała, że nadal będzie niszczyć fundamenty rosyjskiej gospodarki - zrelacjonował z Kijowa Ołeh Biłecki, ukraiński dziennikarz.

Kiedy rosyjskie składy paliwa płonęły, Władimir Putin odwiedzał Jakucję, jeden z najbardziej wysuniętych na wschód rosyjskich regionów i jeden z najbiedniejszych. O wojnie w Ukrainie nie powiedział ani słowa, chociaż stamtąd na front pojechały tysiące żołnierzy. - Pamiętam, kiedyś przyjeżdżałem tutaj zimą, było minus 50 stopni. Bałem się dotknąć uszu, żeby się nie połamały - wspominał prezydent Rosji Władimir Putin.

Jakucja to był tylko krótki przystanek prezydenta w drodze do Korei Północnej, gdzie Władimir Putin będzie podejmowany z ogromnym rozmachem. "Gorąco witamy prezydenta Federacji Rosyjskiej, towarzysza Władimira Władimirowicza Putina" - to jedno z haseł propagandowych. "Koreańsko-rosyjska przyjaźń będzie trwać wiecznie!" - to kolejne.

ZOBACZ TEŻ: Artykuł dyktatora przed wizytą u drugiego dyktatora. "Nasi przyjaciele bardzo skutecznie bronią swoich interesów"

"Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"

Mimo egzaltacji północnokoreańskiej telewizji, o przyjaźni nie ma co mówić. To pierwsza wizyta prezydenta Rosji w Korei Północnej od 24 lat.

- Widzimy tutaj zbliżenie tych państw, będące efektem zapotrzebowania Rosji na amunicję i uzbrojenie, na potrzeby prowadzenia dalszych działań zbrojnych na Ukrainie. Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem z punktu widzenia Rosji - ocenił doktor Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie Rosji zaczęło brakować pocisków artyleryjskich. Według różnych źródeł Pjongjang dostarczył ich już od dwóch do pięciu milionów. Dotarczył także rakiety balistyczne - od początku roku Rosja atakowała nimi Ukrainę co najmniej 20 razy. Jeszcze zimą Ukraińcy pokazali ich szczątki. Północna Korea potrzebuje żywności, paliwa i rosyjskich technologii. Dlatego już jesienią zeszłego roku Putin podejmował północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una.

CZYTAJ TAKŻE: Hit o Kimie zakazany w Korei Południowej. Piosenkę uznano za część "wojny psychologicznej"

Władimir Putin chce pokazać, że ma destrukcyjne wpływy nie tylko w Europie

Władimir Putin w Pjongjangu był tylko raz - w 2000 roku. Potem na długo zapomniał o Korei Północnej. Teraz musiał sobie o niej przypomnieć.

- Jednych i drugich w wymiarze ogólnego przekazu politycznego wiele łączy, jeśli chodzi o sprzeciw wobec polityki Stanów Zjednoczonych. Myślę, że dla Władimira Putina też istotne jest to, że on pokazuje Stanom Zjednoczonym i państwom zachodnim, że Rosja ma potencjał destrukcyjny nie tylko w Europie - skomentował Oskar Pietrewicz.

- Martwią nas pogłębiające się stosunki między tymi dwoma krajami, nie tylko ze względu na wpływ, jaki to będzie miało na naród ukraiński, chociaż wiemy, że północnokoreańskie rakiety są ciągle używane do atakowania Ukrainy, ale ze względu na bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim - powiedział John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

Z niepokojem na efekty tej wizyty czekać będzie też Korea Południowa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS