Władimir Putin udaje się do Pjongjangu. "Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"

Źródło:
Fakty TVN
Władimir Putin udaje się do Pjongjangu. "Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"
Władimir Putin udaje się do Pjongjangu. "Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Władimir Putin udaje się do Pjongjangu. "Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"Andrzej Zaucha/Fakty TVN

Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Korei Północnej. Czeka tam już na niego Kim Dzong Un, a może i kolejne rakiety i pociski dla rosyjskiej ofensywy w Ukrainie. Ukraińcy uderzyli w rosyjskie składy paliwa w okolicy Morza Azowskiego.

Atak ukraińskich dronów rozświetlił niebo nad Azowem. Celem nalotu były składy z paliwem. Gaszenie pożaru trwało wiele godzin. - Oficjalnie Ukraina nie przyznała, że to jej drony, ale nieoficjalnie wiadomo, że za atakiem stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapowiedziała, że nadal będzie niszczyć fundamenty rosyjskiej gospodarki - zrelacjonował z Kijowa Ołeh Biłecki, ukraiński dziennikarz.

Kiedy rosyjskie składy paliwa płonęły, Władimir Putin odwiedzał Jakucję, jeden z najbardziej wysuniętych na wschód rosyjskich regionów i jeden z najbiedniejszych. O wojnie w Ukrainie nie powiedział ani słowa, chociaż stamtąd na front pojechały tysiące żołnierzy. - Pamiętam, kiedyś przyjeżdżałem tutaj zimą, było minus 50 stopni. Bałem się dotknąć uszu, żeby się nie połamały - wspominał prezydent Rosji Władimir Putin.

Jakucja to był tylko krótki przystanek prezydenta w drodze do Korei Północnej, gdzie Władimir Putin będzie podejmowany z ogromnym rozmachem. "Gorąco witamy prezydenta Federacji Rosyjskiej, towarzysza Władimira Władimirowicza Putina" - to jedno z haseł propagandowych. "Koreańsko-rosyjska przyjaźń będzie trwać wiecznie!" - to kolejne.

ZOBACZ TEŻ: Artykuł dyktatora przed wizytą u drugiego dyktatora. "Nasi przyjaciele bardzo skutecznie bronią swoich interesów"

"Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem"

Mimo egzaltacji północnokoreańskiej telewizji, o przyjaźni nie ma co mówić. To pierwsza wizyta prezydenta Rosji w Korei Północnej od 24 lat.

- Widzimy tutaj zbliżenie tych państw, będące efektem zapotrzebowania Rosji na amunicję i uzbrojenie, na potrzeby prowadzenia dalszych działań zbrojnych na Ukrainie. Korea Północna okazała się bardzo wartościowym partnerem z punktu widzenia Rosji - ocenił doktor Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie Rosji zaczęło brakować pocisków artyleryjskich. Według różnych źródeł Pjongjang dostarczył ich już od dwóch do pięciu milionów. Dotarczył także rakiety balistyczne - od początku roku Rosja atakowała nimi Ukrainę co najmniej 20 razy. Jeszcze zimą Ukraińcy pokazali ich szczątki. Północna Korea potrzebuje żywności, paliwa i rosyjskich technologii. Dlatego już jesienią zeszłego roku Putin podejmował północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una.

CZYTAJ TAKŻE: Hit o Kimie zakazany w Korei Południowej. Piosenkę uznano za część "wojny psychologicznej"

Władimir Putin chce pokazać, że ma destrukcyjne wpływy nie tylko w Europie

Władimir Putin w Pjongjangu był tylko raz - w 2000 roku. Potem na długo zapomniał o Korei Północnej. Teraz musiał sobie o niej przypomnieć.

- Jednych i drugich w wymiarze ogólnego przekazu politycznego wiele łączy, jeśli chodzi o sprzeciw wobec polityki Stanów Zjednoczonych. Myślę, że dla Władimira Putina też istotne jest to, że on pokazuje Stanom Zjednoczonym i państwom zachodnim, że Rosja ma potencjał destrukcyjny nie tylko w Europie - skomentował Oskar Pietrewicz.

- Martwią nas pogłębiające się stosunki między tymi dwoma krajami, nie tylko ze względu na wpływ, jaki to będzie miało na naród ukraiński, chociaż wiemy, że północnokoreańskie rakiety są ciągle używane do atakowania Ukrainy, ale ze względu na bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim - powiedział John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

Z niepokojem na efekty tej wizyty czekać będzie też Korea Południowa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Na dziś jest remis - średnia z ostatnich sondaży daje obu kandydatom na prezydenta Stanów Zjednoczonych po 46 procent poparcia. Stan gry zmieni się po pierwszej debacie, gdy Joe Biden i Donald Trump staną do telewizyjnego pojedynku twarzą w twarz, a to już 27 czerwca. Debata odbędzie się w siedzibie telewizji CNN w Atlancie. Ile potrwa debata i jakie będą jej reguły?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjscy posłowie Partii Konserwatywnej znali datę przedterminowych wyborów zanim zostały ogłoszone. Poszli więc do bukmachera i obstawili ten termin, by nieco się wzbogacić. Jeszcze ciekawszy jest przypadek polityka Partii Pracy, który obstawił własną przegraną. Wszystkimi zajmie się teraz Komisja ds. Gier Hazardowych.

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy Torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy Torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do nowej koncepcji CPK, ocenił, że to jest plan, który "wydaje się możliwy do zrealizowania, który ma modernizować całą Polskę". - Prowadzimy rozmowy, w jaki sposób Okęcie dalej mogłoby służyć Warszawie. Uważam, że część ruchu pasażerskiego mogłaby być obsługiwana z tego lotniska - powiedział.

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Źródło:
TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN

"Zawsze ubrany w doskonałe garnitury i z fantastyczną fryzurą, zbudował wokół siebie całą społeczność, która na jego widok skanduje jego imię" - pisze "Politico". Jest bogiem TikToka, idealnie trafia z żartami i świetnie wypada w mediach tradycyjnych. Jordan Bardella ma 28 lat, ale w oczach zwolenników jest tym, na kogo czekali. Młody polityk jest formalnym liderem Zjednoczenia Narodowego i ma duże szanse, żeby zostać premierem Francji.

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS