Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Fanki odetchnęły z ulgą, gdy po 18 miesiącach Elvis Presley zakończył służbę w amerykańskiej dywizji pancernej na terenie zachodnich Niemiec i zapowiedział powrót. - Moją ambicją jest rozwój aktorski, co wymaga dużo czasu i dużego doświadczenia - mówił wówczas Elvis Presley. To był 1960 rok. Ponad 60 lat później podobne emocje towarzyszą tysiącom osób, gdy z koszar wychodził Jin.

"Jestem w domu" - napisał na platformie X Jin, członek południowokoreańskiego BTS, jednego z najpopularniejszych na świecie boysbandów.

Grupę BTS docenił Biały Dom i ONZ

Zespół jest jednym z lepszych towarów eksportowych kraju, a jego popularność i wpływ na opinie publiczną docenił nawet Biały Dom. - To ogromny zaszczyt móc być w Białym Domu, by rozmawiać na temat przestępstw z nienawiści wobec Azjatów - mówił w 2022 roku RM, lider zespołu BTS.

Zespół doceniła również Organizacja Narodów Zjednoczonych. - Jesteśmy tu dzisiaj, aby podzielić się historiami naszego pokolenia - mówił w 2021 roku RM.

CZYTAJ TAKŻE: Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Teraz, po 18. miesiącach rozłąki, członkowie grupy znów mogli być razem, choć niestety tylko na chwilę. Spośród 7 gwiazd zespołu na razie tylko Jin wojsko ma za sobą. Pozostali nadal są oficjalnie w trakcie szkolenia.

- Jin jest pierwszym członkiem BTS, który zakończył obowiązkową służbę wojskową. Jest najstarszą gwiazdą grupy. Fani mówią, że jego powrót rozpoczyna nowy, długo oczekiwany rozdział w historii zespołu. Pozostali członkowie jednak nadal odbywają służbę. Skończą ją dopiero za rok, w czerwcu, i wtedy grupa znów się zejdzie - mówi Mike Valerio, korespondent CNN.

Od tego obowiązku nikt nie może się uchylić

W Korei Południowej nawet największe gwiazdy muszą odbyć szkolenie wojskowe w ramach obrony przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Widać, że podejście do tego jest bardzo poważne.

- Przez ostatni rok i sześć miesięcy było wspaniale, poznałem wielu dobrych ludzi - mówi Jin.

Od tego obowiązku nikt nie może się uchylić. Dla takich gwiazd zmieniono jednak prawo w 2019 roku, ale tylko w zakresie wieku. Jin mógł zacząć służbę, skończywszy 30 lat. W każdym innym przypadku do wojska na półtora roku idą wszyscy sprawni fizycznie mężczyźni od 18. do 28. roku życia.

BTS nie daje o sobie zapomnieć

"Zwolnienia ze służby przyznano najpierw medalistom olimpijskim i muzykom klasycznym, a w 2020 roku parlament Korei Południowej przyjął ustawę zezwalającą BTS na opóźnienie obowiązkowej służby wojskowej do 30. roku życia" - czytamy w portalu BBC.

BTS nie daje o sobie zapomnieć. Wytwórnia doskonale przygotowała się na ten okres. Mimo zawieszenia działalności zespołu ciągle pojawiają się nowe single.

Dodatkowo "Army" - bo tak nazywają się fani boysbandu - są wyjątkowo wierni. Ostatnio tłum przybył na spotkanie z Jinem. 1000 osób wylosowało możliwość przytulenia gwiazdy.

- To będzie niesamowite. Nie ma zbyt wielu okazji, aby osobiście zobaczyć członka BTS z bliska. Dlatego jestem naprawdę zestresowana, podekscytowana i wzruszona - mówiła Koo Min-Jin, fanka BTS z Korei Południowej.

- Bardzo się denerwuję, bo naprawdę mam zamiar go za chwilę przytulić. Nie wiem, jak się teraz czuję, ale na pewno będę bardzo szczęśliwa i wdzięczna, że ​​zdecydował się do nas wyjść - wtórowała jej Veronica Vernice, fanka BTS z Włoch.

Jin planuje teraz całą serię wydarzeń dla fanów. Zespół wznowi działalność w 2025 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN