Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem

Źródło:
Fakty TVN
Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem
Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktemKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Zanim Donald Tusk pojechał do Wrocławia, to rano spotkał się z liderami ugrupowań demokratycznej opozycji, bo cały czas trwają prace nad umową koalicyjną i podziałem stanowisk. Donald Tusk zapewnia, że liderzy będą gotowi do parafowania umowy koalicyjnej jeszcze przed Świętem Niepodległości.

Jeśli jest ktoś, kto ma w głowie pełną polityczną układankę, to jest to Donald Tusk - kandydat demokratycznej opozycji na premiera, od trzech tygodni prowadzący koalicyjne konsultacje na temat kształtu nowego rządu.

Lider Platformy Obywatelskiej w poniedziałek przyjechał do wrocławskiego Jagodna nie tylko, by podziękować wyborcom, ale by - jak sam zapowiadał - zdać relację z dotychczasowych rozmów. - Koalicja jest dopięta w każdym drobnym fragmencie. Będziemy gotowi do parafowania umowy koalicyjnej jeszcze przed Świętem Niepodległości. Myślę, że w piątek liderzy, którzy prowadzili te rozmowy, będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem - mówił.

To pierwsze publiczne wystąpienie lidera Koalicji Obywatelskiej - poza tym, gdy wspólnie z liderami innych ugrupowań ogłoszono chęć zawarcia koalicji i przedstawiono go jako kandydata na premiera. Donald Tusk nie udziela wywiadów, nie robi konferencji prasowych. Uznał, że pierwsze ustalenia przekaże wyborcom bezpośrednio. - Te rozmowy były dla mnie bardzo komfortowe i były zaskakująco zgodne. Nikt nikogo tam nie oszukiwał, w każdej sekundzie tych rozmów liderów partii demokratycznych, które wygrały wybory, potwierdzały, że wszyscy bardzo serio traktowali to, co mówili w kampanii - zapewniał Tusk.

Czytaj także: Polskę prawdopodobnie czeka koabitacja. Czym jest?

Ostateczne decyzje w sprawie przyszłego rządu podejmują tylko liderzy czterech ugrupowań, tworzących przyszłą koalicję. Umowa koalicyjna jest już gotowa. - W tej liderzy pracują nad tym. Przekazaliśmy projekt umowy, więc wszystkie ustalenia ostateczne podejmują liderzy i czekamy na informację w tej sprawie - informuje Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

To liderzy mają osobiście rozstrzygnąć, jak opisana w umowie koalicyjnej będzie sprawa aborcji, bo w tym przypadku zdania koalicjantów się różnią. - Nie ma niczego nadzwyczajnego, że liderzy partii, które wygrały wybory, po prostu się ze sobą spotykają i po prostu rozmawiają - podkreśla Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Tusk: będziemy gotowi do parafowania umowy koalicyjnej do piątku
Tusk: będziemy gotowi do parafowania umowy koalicyjnej do piątkuZDJĘCIA ORGANIZATORA

Dwie części umowy koalicyjnej

Umowa koalicyjna będzie się składać z dwóch części - merytoryczno programowej, liczącej około 15 stron i politycznej, dotyczącej podziału stanowisk oraz obszarów odpowiedzialności. Wiadomo też, że rząd będzie mocno polityczny. W jego skład mają wejść politycy i polityczki, posłowie i posłanki z dużym doświadczeniem.

- To będzie bardzo twardy rząd, bo rzeczywiście jest tak, że w wielu miejscach będą potrzebne twarde decyzje. My sobie zdajemy sprawę, jak wygląda dzisiaj państwo po ośmiu latach rządów PiS-u - wskazuje Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Dzisiaj potrzeba bardzo szybkich decyzji w różnych obszarach i też trzeba pełnego wsparcia ze strony zaplecza sejmowego - dodaje poseł Wieczorek.

Ministrem kultury ma zostać ważny polityk Koalicji Obywatelskiej, bo jego rolą ma być odpolitycznienie TVP w ciągu 24 godzin. Szybko mają być też podejmowane inne decyzje. - Uchwała dotycząca sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo sędziowie dublerzy nie mogą w tym Trybunale orzekać. To jest też na pewno przywrócenie normalności w Sejmie, w parlamencie. Myślę, że to jest też przestrzeń praworządności szerzej, ustawy o Sądzie Najwyższym, in vitro - wylicza Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W nowym rządzie ma być też duża reprezentacja kobiet. - Kobiety też pokazały, że chciałyby kobiety u władzy - zaznacza Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS