Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem

Źródło:
Fakty TVN
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problemMarek Nowicki/Fakty TVN

W Światowym Dniu Chorego pytamy o to, co choruje w ochronie zdrowia. Czego potrzebują pacjenci, co działa nie tak i co trzeba zrobić, żeby można było leczyć się skutecznie i chorować z godnością? Dobrze by było, żeby odpowiedzi dotarły do uszu decydentów.

Od razu na samym początku trafiamy na bardzo cierpiącego pacjenta, który ma, niestety, nie najlepsze doświadczenia z ochroną zdrowia.

- 24 operacje już miałem i nie chcę już rozmawiać z lekarzami - mówi wspomniany pacjent. Takie gorzkie opinie, niestety, nie są rzadkością, choć od półtora roku obowiązuje ustawa o jakości w opiece zdrowotnej, która miała podwyższyć poziom leczenia.

- Z tego, co słyszę, fajnie by było, gdyby kolejek nie było - odpowiada jeden z przechodniów zapytany o to, co by zmienił w ochronie zdrowia.

Kolejki faktycznie nam doskwierają - i te do lekarzy, i te do badań. - Żeby pacjent był szybko diagnozowany, szybko leczony, żeby nie musiał czekać rok czy dwa - wskazuje inna rozmówczyni. - Krótsze kolejki, krótsze kolejki, żeby szybciej dostać się do lekarza - wtóruje jej kolejna.

Kto odpowiada za długie kolejki do specjalistów?

Ostatnio informowaliśmy, że kolejki do badań onkologicznych nie skracają się. Do nieonkologicznych zresztą też: wydłużają się nawet. Do lekarzy specjalistów ciężko się dostać. - Najgorzej chyba do endokrynologa - wskazuje nasza rozmówczyni.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Nie raz w "Faktach" TVN pokazywaliśmy walkę pacjentów, żeby zapisać się do endokrynologa. Kto jest winien tym ciągnącym się latami kolejkom? Ministerstwo Zdrowia i politycy, bo źle reformują system, no i Narodowy Fundusz Zdrowia, który limituje świadczenia. To według pacjentów główne źródło wszelkiego zła.

- Kiedyś to było tak, że lekarz przyjmował nie 10 osób w ciągu dnia, tylko był dotąd, aż się skończyła kolejka. Wtedy się kolejki skończyły - wspomina nasz rozmówca.

Także pacjenci są nierzadko winni, bo nie odwołują wizyt i nie stawiają się na nie. - Chciałabym, żeby pacjenci odwoływali wizyty, jeżeli z nich nie korzystają, bo wiem, że jest bardzo dużo osób potrzebujących - wskazuje nasza rozmówczyni.

Do tego bolączką są drogie, często nierefundowane leki - zwłaszcza te nowoczesne, innowacyjne. Nic zatem dziwnego, że ten źle zorganizowany, chwilami niewydolny system ochrony zdrowia, pacjenci najchętniej obchodziliby szerokim łukiem. Co zrobić zatem, żeby go uniknąć? Odpowiedź jest banalnie prosta, ale jakże aktualna: należy żyć zdrowo i bezpiecznie.

- Przestałem jeździć na łyżwach, przestałem jeździć na nartach, żeby się nie połamać, takie obawy mam - opowiada nasz rozmówca.

Lęk i niezadowolenie biorą się z chronicznego niedoinwestowania ochrony zdrowia. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że Polska przeznacza niecałe 6,5 procent PKB na ochronę zdrowia. To prawie dwa razy mniej niż Niemcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS