Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem

Źródło:
Fakty TVN
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problemMarek Nowicki/Fakty TVN

W Światowym Dniu Chorego pytamy o to, co choruje w ochronie zdrowia. Czego potrzebują pacjenci, co działa nie tak i co trzeba zrobić, żeby można było leczyć się skutecznie i chorować z godnością? Dobrze by było, żeby odpowiedzi dotarły do uszu decydentów.

Od razu na samym początku trafiamy na bardzo cierpiącego pacjenta, który ma, niestety, nie najlepsze doświadczenia z ochroną zdrowia.

- 24 operacje już miałem i nie chcę już rozmawiać z lekarzami - mówi wspomniany pacjent. Takie gorzkie opinie, niestety, nie są rzadkością, choć od półtora roku obowiązuje ustawa o jakości w opiece zdrowotnej, która miała podwyższyć poziom leczenia.

- Z tego, co słyszę, fajnie by było, gdyby kolejek nie było - odpowiada jeden z przechodniów zapytany o to, co by zmienił w ochronie zdrowia.

Kolejki faktycznie nam doskwierają - i te do lekarzy, i te do badań. - Żeby pacjent był szybko diagnozowany, szybko leczony, żeby nie musiał czekać rok czy dwa - wskazuje inna rozmówczyni. - Krótsze kolejki, krótsze kolejki, żeby szybciej dostać się do lekarza - wtóruje jej kolejna.

Kto odpowiada za długie kolejki do specjalistów?

Ostatnio informowaliśmy, że kolejki do badań onkologicznych nie skracają się. Do nieonkologicznych zresztą też: wydłużają się nawet. Do lekarzy specjalistów ciężko się dostać. - Najgorzej chyba do endokrynologa - wskazuje nasza rozmówczyni.

CZYTAJ TAKŻE: Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Nie raz w "Faktach" TVN pokazywaliśmy walkę pacjentów, żeby zapisać się do endokrynologa. Kto jest winien tym ciągnącym się latami kolejkom? Ministerstwo Zdrowia i politycy, bo źle reformują system, no i Narodowy Fundusz Zdrowia, który limituje świadczenia. To według pacjentów główne źródło wszelkiego zła.

- Kiedyś to było tak, że lekarz przyjmował nie 10 osób w ciągu dnia, tylko był dotąd, aż się skończyła kolejka. Wtedy się kolejki skończyły - wspomina nasz rozmówca.

Także pacjenci są nierzadko winni, bo nie odwołują wizyt i nie stawiają się na nie. - Chciałabym, żeby pacjenci odwoływali wizyty, jeżeli z nich nie korzystają, bo wiem, że jest bardzo dużo osób potrzebujących - wskazuje nasza rozmówczyni.

Do tego bolączką są drogie, często nierefundowane leki - zwłaszcza te nowoczesne, innowacyjne. Nic zatem dziwnego, że ten źle zorganizowany, chwilami niewydolny system ochrony zdrowia, pacjenci najchętniej obchodziliby szerokim łukiem. Co zrobić zatem, żeby go uniknąć? Odpowiedź jest banalnie prosta, ale jakże aktualna: należy żyć zdrowo i bezpiecznie.

- Przestałem jeździć na łyżwach, przestałem jeździć na nartach, żeby się nie połamać, takie obawy mam - opowiada nasz rozmówca.

Lęk i niezadowolenie biorą się z chronicznego niedoinwestowania ochrony zdrowia. Z danych OECD i Komisji Europejskiej wynika, że Polska przeznacza niecałe 6,5 procent PKB na ochronę zdrowia. To prawie dwa razy mniej niż Niemcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS