"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

Źródło:
Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzęAdrianna Otręba/Fakty TVN

To nie jest tabu, to nie jest powód do wstydu, bo kobieta na każdym etapie życia powinna dbać o zdrowie. To także sprawa społeczna. Dlatego ruszył pilotażowy projekt, który ma całkowicie zmienić opiekę medyczną w okresie okołomenopauzalnym.

- Jest strach, jest dezorientacja - mówi Kinga Fromlewicz, menoedukatorka i trenerka biznesu. Tak mówi o doświadczeniach swoich, ale także innych kobiet, które zaczynają odczuwać pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy. U niej pojawiły się trzy lata temu, gdy miała 43 lata.

- Jest brak takiej świadomości. To są lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej - wskazuje Kinga Fromlewicz. Dlatego wzięła sprawy w swoje ręce. - Zajęłam się tematem edukacji menopauzalnej po tym, jak sama weszła w perimenopauzę i doświadczyłam takiego dosyć strasznego objawu, jakim była mgła mózgowa - mówi Kinga Fromlewicz.

93 procent Polek nie potrafi wskazać definicji menopauzy

Jak wynika z raportu "Menopauza bez tabu", aż 93 procent Polek nie potrafi wskazać poprawnej definicji menopauzy. Tylko siedem procent kobiet wie, że terminem menopauza medycznie określa się ostatnią miesiączkę. Objawy wskazujące, że ta ostatnia miesiączka nadchodzi, pojawiają się już wcześniej.

- Przybieramy na wadze, zaczynają pojawiać się coraz częściej choroby układu sercowo-naczyniowego, niestety, otyłość, ale też objawy depresyjne - wymienia prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultantka krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Zazwyczaj wiek okołomenopauzalny to 45-55 lat.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: "W czasie menopauzy rozpad związków jest największy"

- To się kojarzy z uderzeniami ciepła, większości społeczeństwa z jakimiś humorami. Natomiast jest to bardzo trudny okres dla kobiety - mówi dr Anna Janik, wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Nadal za mało się o tym mówi. - Kobiety, jeśli rozmawiają o menopauzie, to rozmawiają między sobą szeptem - zwraca uwagę Barbara Paczkowska-Lewandowska z Kulczyk Foundation. - Chcemy przełamywać tabu - dodaje. Między innymi dlatego ruszył pilotażowy program organizowany przez Kulczyk Foundation pod patronatem ministry zdrowia: kursy dla położnych.

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny
Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny Michał Tracz/Fakty TVN

Kurs o menopauzie dla położnych

Blisko 90 położnych z całej Polski przyjechało do Warszawy na kurs dotyczący menopauzy, w którym zostały poruszone zagadnienia dotyczące zdrowia uroginekologicznego, seksualności i wsparcia emocjonalnego.

- Położne, które już posiadają kwalifikacje w tym zakresie, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę - wskazuje prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie położne, jest bardzo prosta. - Położna ma za zadanie opiekować się kobietą na każdym etapie jej życia - wskazuje Ewa Klimczak, położna, autorka bloga "Położna na kółkach". Nie tylko w trakcie ciąży czy połogu, ale także przejścia menopauzalnego. Co ważne, każda Polka w ramach POZ, niezależnie od wieku, może wybrać położną.

- Taka deklaracja może być wypełniona po prostu w najbliższym POZ-cie lub w POZ-cie, w którym chce się wybrać daną osobę, ponieważ nie ma rejonizacji - mówi Ewa Klimczak.

Na szkoleniu w Warszawie słyszymy o ważnym planie i marzeniu: stworzenia świadczenia gwarantowanego. - Każda pacjentka po ukończeniu, powiedzmy, 40. roku życia dostaje właśnie zaproszenie na wizytę menopauzalną - tak Anna Samsel z Kulczyk Foundation tłumaczy, jak takie świadczenie mogłoby wyglądać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Puźniki to wieś w zachodniej części Ukrainy. Miejsce, gdzie mają się odbyć pierwsze od lat ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Rozpoczną się wiosną. Kiedy dokładnie? To będzie zależało od pogody. Przygotowania do misji już trwają, i to po obu stronach.

Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki

Trwają przygotowania do pierwszych od lat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - we wsi Puźniki

Źródło:
Fakty TVN

Wyniki konsultacji społecznych w sprawie związków partnerskich są jednoznaczne - związki powinny zostać wprowadzone. To jasno wyrażone przeświadczenie nie sprawia jednak, że od razu tak się stanie. W rządowej koalicji wciąż nie ma co do tego pełnej zgody.

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich? Katarzyna Lubnauer: uważam, że w tej kadencji to zrealizujemy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja ograniczenia świadczenia z programu Rodzina 800 plus tylko dla pracujących rodziców pojawiła się w prezydenckiej kampanii wyborczej, budząc zadowolenie jednych i obawy drugich. Organizacje pomocowe alarmują, by decyzje podejmować z ostrożnością i empatią, bo w Polsce są też ukraińscy rodzice, którzy przez chorobę - swoją lub dziecka - nie mogą pójść do pracy.

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie jego bardziej radykalna część kreuje sytuację wyższego napięcia - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł KO Andrzej Halicki, odnosząc się do zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa TK, byłego bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry, o podejrzeniu dokonania zamachu stanu przez obecnie rządzących. Europoseł PSL Adam Jarubas komentował, że w Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko PiS".

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

Źródło:
TVN24

Chcemy tego, żeby Europa była bezpieczna, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, to musi stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i wtedy być deportowany - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o mocną zapowiedź Donalda Tuska. Minister dodał, że "to jest normalna procedura".

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Źródło:
TVN24

To temat, który poruszył wielu ludzi, bo pokazuje, z czym musi mierzyć się wiele kobiet, nie tylko w krajach z rozwiniętą tradycją maczyzmu. W sierpniu 2023 Hiszpanki - piłkarki - zdobyły złoto na mundialu. Podczas ceremonii wręczenia medali szef Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej Luis Rubiales pocałował w usta zawodniczkę Jennifer Hermoso, nie pytając jej o zdanie i zgodę.

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga władzę przejęli rebelianci, gwałcili i palili żywcem kobety. Organizacje pomocowe donoszą, że z miasta uciekły już tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki.

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS