"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

Źródło:
Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzęAdrianna Otręba/Fakty TVN

To nie jest tabu, to nie jest powód do wstydu, bo kobieta na każdym etapie życia powinna dbać o zdrowie. To także sprawa społeczna. Dlatego ruszył pilotażowy projekt, który ma całkowicie zmienić opiekę medyczną w okresie okołomenopauzalnym.

- Jest strach, jest dezorientacja - mówi Kinga Fromlewicz, menoedukatorka i trenerka biznesu. Tak mówi o doświadczeniach swoich, ale także innych kobiet, które zaczynają odczuwać pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy. U niej pojawiły się trzy lata temu, gdy miała 43 lata.

- Jest brak takiej świadomości. To są lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej - wskazuje Kinga Fromlewicz. Dlatego wzięła sprawy w swoje ręce. - Zajęłam się tematem edukacji menopauzalnej po tym, jak sama weszła w perimenopauzę i doświadczyłam takiego dosyć strasznego objawu, jakim była mgła mózgowa - mówi Kinga Fromlewicz.

93 procent Polek nie potrafi wskazać definicji menopauzy

Jak wynika z raportu "Menopauza bez tabu", aż 93 procent Polek nie potrafi wskazać poprawnej definicji menopauzy. Tylko siedem procent kobiet wie, że terminem menopauza medycznie określa się ostatnią miesiączkę. Objawy wskazujące, że ta ostatnia miesiączka nadchodzi, pojawiają się już wcześniej.

- Przybieramy na wadze, zaczynają pojawiać się coraz częściej choroby układu sercowo-naczyniowego, niestety, otyłość, ale też objawy depresyjne - wymienia prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultantka krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Zazwyczaj wiek okołomenopauzalny to 45-55 lat.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: "W czasie menopauzy rozpad związków jest największy"

- To się kojarzy z uderzeniami ciepła, większości społeczeństwa z jakimiś humorami. Natomiast jest to bardzo trudny okres dla kobiety - mówi dr Anna Janik, wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Nadal za mało się o tym mówi. - Kobiety, jeśli rozmawiają o menopauzie, to rozmawiają między sobą szeptem - zwraca uwagę Barbara Paczkowska-Lewandowska z Kulczyk Foundation. - Chcemy przełamywać tabu - dodaje. Między innymi dlatego ruszył pilotażowy program organizowany przez Kulczyk Foundation pod patronatem ministry zdrowia: kursy dla położnych.

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny
Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny Michał Tracz/Fakty TVN

Kurs o menopauzie dla położnych

Blisko 90 położnych z całej Polski przyjechało do Warszawy na kurs dotyczący menopauzy, w którym zostały poruszone zagadnienia dotyczące zdrowia uroginekologicznego, seksualności i wsparcia emocjonalnego.

- Położne, które już posiadają kwalifikacje w tym zakresie, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę - wskazuje prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie położne, jest bardzo prosta. - Położna ma za zadanie opiekować się kobietą na każdym etapie jej życia - wskazuje Ewa Klimczak, położna, autorka bloga "Położna na kółkach". Nie tylko w trakcie ciąży czy połogu, ale także przejścia menopauzalnego. Co ważne, każda Polka w ramach POZ, niezależnie od wieku, może wybrać położną.

- Taka deklaracja może być wypełniona po prostu w najbliższym POZ-cie lub w POZ-cie, w którym chce się wybrać daną osobę, ponieważ nie ma rejonizacji - mówi Ewa Klimczak.

Na szkoleniu w Warszawie słyszymy o ważnym planie i marzeniu: stworzenia świadczenia gwarantowanego. - Każda pacjentka po ukończeniu, powiedzmy, 40. roku życia dostaje właśnie zaproszenie na wizytę menopauzalną - tak Anna Samsel z Kulczyk Foundation tłumaczy, jak takie świadczenie mogłoby wyglądać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS