Wielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc. "Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Wielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc. "Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska"
Wielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc. "Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVNWielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc. "Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska"

To ma być pokaz siły opozycji i największa antyrządowa demonstracja od lat. Już w niedzielę w Warszawie odbędzie się Marsz Miliona Serc. Platforma Obywatelska mobilizuje działaczy i organizuje transport dla chętnych, by manifestować w stolicy. Trasa marszu będzie inna niż 4 czerwca.

Donald Tusk zaprasza, zachęca i apeluje o udział w marszu 1 października. Nie tylko on. W Koalicji Obywatelskiej panuje organizacyjna mobilizacja. Warszawscy kandydaci rozdają ulotki na ulicach. - Mamy dość tego, że władza, chce mówić, jak mamy żyć - podkreśla Aleksandra Gajewska z PO.

Sieć zalały zdjęcia kandydatów i członków Platformy z wezwaniem na Marsz Miliona Serc. Sam internet, sama Warszawa nie zapewni takiej frekwencji, o jakiej marzą organizatorzy, a marzą nie tylko o powtórce z 4 czerwca - a o milionie. Organizatorzy wyjazdów w regionach przerzucają się liczbami. - Mamy prawie 80 autokarów z całego Śląska. Jest ogromna mobilizacja - mówi Łukasz Borowski z PO. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreśla, że prawie wszystkie autobusy są już wypełnione. Działacze Koalicji Obywatelskiej dodają, że zainteresowanie wyjazdami na niedzielny marsz do Warszawy jest większe niż na marsz 4 czerwca.

Siła opozycji?

Organizatorzy zmienili trasę, bo 4 czerwca przemarsz był całkowicie zatkany. Teraz marsz rusza z ronda Dmowskiego na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Trasa biegnie Marszałkowską, Świętokrzyską do alei Jana Pawła II. Finał zaplanowano na rondzie Radosława - pod masztem z biało-czerwoną flagą. - To jest, kto wie, czy nie najważniejsza demonstracja w Polsce po 1989 roku - mówi Roman Szełemej.

Dla Koalicji Obywatelskiej marsz będzie najważniejszym punktem na ostatniej prostej kampanii. I nie tylko dla niej. Jak tłumaczy od kilku dni lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty - wspólny marsz liderów opozycyjnych ugrupowań mógłby dać ludziom wiarę, że wygrana z PiS-em jest możliwa.

Trzecia Droga wybrała inaczej. Na marszu będą kandydaci z Warszawy, ale liderzy zaplanowali spotkania wyborcze w terenie. - Ten weekend powinien być weekendem wspólnej pracy na rzecz zmobilizowania wyborców - tłumaczy Szymon Hołownia.

Do marszu Donald Tusk objeżdża Polskę, opowiada o 100 konkretach programowych i promuje lokalnych kandydatów. Sam marsz ma być nie tylko pokazem siły i protestem przeciwko władzy. Ma być też okazją do przedstawienia politycznego przesłania na wybory. W kampanii wyborczej Donald Tusk bardzo mocno podkreśla znaczenie przynależności do Unii Europejskiej. Jak mówi - 15 października Polacy będą też symbolicznie decydować o tym, czy w Unii zostajemy.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS