Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"

20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
20.06.2022 | Ceny węgla uderzają w budżety samorządów. "To są sytuacje wręcz niewyobrażalne"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Kiedy węgiel drożeje o kilkaset procent, a grzać trzeba, to rozwiązań jest tylko kilka. Za urzędy, szkoły czy obiekty sportowe zapłacić trzeba albo z kredytu albo z oszczędności, co pokazuje przykład Aleksandrowa Łódzkiego.

Zimą ciepłownia w Aleksandrowie Łódzki na pewno będzie w centrum uwagi. Tam rozpoczyna się wędrówka ciepła do mieszkań.

Pracownicy zakładu jednak są pełni obaw, bo zaczyna brakować węgla. - Dostawcy wycofali się, do przetargu żaden nie przystąpił, na pewno z jakichś braków i ceny węgla - informuje Rafał Kozłowski z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Aleksandrowie Łódzkim.

Ceny węgla, a dokładniej miału węglowego, uderzyły w budżety samorządów z impetem. Rok temu za tonę ciepłownia w Aleksandrowie Łódzkim płaciła 260 złotych, na początku roku już 550 złotych, przy ostatniej dostawie 710 złotych, a kolejna będzie już kosztować 1700 złotych.

- Nie wiemy, co będzie dalej. To są sytuacje wręcz niewyobrażalne. Taki wzrost może położyć wszystkich odbiorców instytucjonalnych, z jednej strony zależnych od samorządów, ale pamiętajmy, że przecież odbiorcą końcowym jest mieszkaniec - zwraca uwagę Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Aleksandrowska ciepłownia ogrzewa ponad polowe mieszkań komunalnych i spółdzielczych, większość urzędów, szkół, przedszkoli oraz obiektów sportowych. Ceny węgla drenują każdą kieszeń.

- Co z jednostkami użyteczności publicznej, kto o tym pomyśli? Kto dołoży? Dzieci przychodzą, trenują mają możliwość korzystania niejednokrotnie za darmo. Skąd na to wszystko brać? - pyta Arkadiusz Cichecki, dyrektor MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim.

Pytania o ustawę węglową

Kasa samorządowa nie jest bez dna. Koszt ogrzewania wzrósł w Aleksandrowie Łódzkim na początku roku o 27 procent. Kolejna podwyżka ma wynieść 50 procent - aż i tylko, biorąc pod uwagę, że miał węglowy zdrożał prawie o 700 procent.

Miału węglowego wystarczy tylko dlatego, że ciepłownia weźmie na zakup kilka milionów złotych kredytu. To znaczy, że będzie mniej na drogi, chodniki, kanalizacje. Nowe osiedla nie zostaną włączone do sieci.

- Bardzo liczyliśmy na projekt ustawy o dopłatach do węgla, ale wydaje się, że ten projekt może takie przedsiębiorstwo jak nasze pominąć - mówi Grzegorz Andrzejczak z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Aleksandrowie Łódzkim.

Zapowiedziany projekt tak zwanej ustawy węglowej na razie mówi tylko o odbiorcach indywidualnych, którzy mają mieć prawo do zakupu trzech ton węgla po preferencyjnej cenie. Samorządy i ich ciepłownie muszą sobie na razie radzić same.

- Odnotowujemy rzeczywiście, że ciepłownie, elektrociepłownie w tym roku dużo częściej wnioskują do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryf - informuje Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odniosło się jeszcze do tego problemu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS