Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło

05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło
05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodłoMarek Nowicki | Fakty TVN

Dziewięcioletnia dziś Malwina trzy lata temu ucierpiała w wypadku samochodowym. Jej ojciec zginął, a ona sama doznała urazu klatki piersiowej, w wyniku którego jej piersi mogłyby się nieprawidłowo rozwinąć. W publicznej opiece zdrowotnej ona i jej mama odbijali się od drzwi do drzwi. Jednak znalazła się grupa lekarzy, która wzięła sprawy w swoje ręce. Zrobili jej operację w prywatnej klinice, za darmo. - Jak byśmy zostawili mięsień w tej samej pozycji, jak ona miała jeszcze wczoraj, to miałaby pierś pod pachą - wyjaśnił jeden z lekarzy.

Dziewięcioletnia Malwinka wreszcie się uśmiecha. Trzy lata temu w samochód, którym jechała, uderzył czołowo inny pojazd. Ojciec dziewczynki zginął, a ona sama doznała urazu klatki piersiowej - zerwał się jej mięsień piersiowy.

- Mięśnie ściany klatki piersiowej po stronie lewej były całkowicie przesunięte w kierunku pleców do dołu pachowego, a zatem znaczna deformacja u małej dziewczynki, co jest fatalne z punktu widzenia i rozwoju, i psychiki - wyjaśnia prof. Dawid Murawa, chirurg i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Uraz to był jednak dopiero początek koszmaru dziewczynki. Przez trzy lata Malwinkę nikt nie chciał zoperować, a jej matka - jak wspomina - chodziła do wielu ortopedów, chirurgów i chirurgów plastycznych.

- Mówili, że absolutnie nie ma potrzeby, póki co, ją operować. Kolejni mówili, że trzeba się udać do ortopedy, bo to nie jest ich działka. Więc tak nas odsyłali od jednego lekarza do drugiego, od jednego szpitala do drugiego. Nikt nam nie chciał pomóc - opowiada Marzena Parzyszek, mama dziewczynki.

- Nie wiem dlaczego, ale nikt nie chciał przez te trzy lata jej pomóc i wykonać operację rekonstrukcji piersi - mówi zdziwiony dr Samir Ibrahim, chirurg plastyk.

Pomogli lekarze z różnych stron Polski

Poza publicznym systemem ochrony zdrowia skrzyknęli się lekarze z różnych stron Polski i w prywatnej klinice w Poznaniu zoperowali Malwinkę za darmo.

- Sposób finansowania ochrony zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia i nie sprzyja realizacji tak wyszukanych procedur, które wymagają współpracy wielodyscyplinarnej, niestety. Takie jest moje zdanie już od wielu lat - komentuje sprawę dziewczynki prof. Dawid Murawa.

Mięsień, który w trakcie wypadku "uciekł" w stronę pleców, z powrotem został przesunięty do mostka. Lekarze odtworzyli kawałek mięśnia i przednią ścianę klatki piersiowej.

- W tej chwili mięsień piersiowy jest bardzo istotny do rozwoju piersi, zwłaszcza u kobiety. Jak byśmy zostawili mięsień w tej samej pozycji, jak ona miała jeszcze wczoraj, to miałaby pierś pod pachą - wyjaśnia dr Samir Ibrahim.

Operacja 9-letniej Malwinki przebiegła bez problemów. - Jestem szczęśliwa. Od wczoraj uśmiech nie schodzi mi z twarzy (...). Widziałam efekt operacji i jest super - mówi mama dziewczynki.

Malwinka w piątek w towarzystwie mamy i dziadka opuściła szpital. Czekają ją jeszcze dodatkowe zabiegi korekcyjne.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN