W trakcie ciąży dowiedziały się, że chorują na raka. "Boskie matki" nie poddały się

24.12.2022 | W trakcie ciąży dowiedziały się, że chorują na raka. "Boskie matki" nie poddały się
24.12.2022 | W trakcie ciąży dowiedziały się, że chorują na raka. "Boskie matki" nie poddały się
Adrianna Otręba | Fakty TVN
24.12.2022 | W trakcie ciąży dowiedziały się, że chorują na raka. "Boskie matki" nie poddały sięAdrianna Otręba | Fakty TVN

"Boskie matki" to kobiety, które będąc w ciąży, dowiedziały się, że chorują na raka. Miały siłę, by żyć i uśmiechać się, bo chcą, by bez względu na wszystko ich dzieci widziały je radosnymi.

Marcelina przyszła na świat 1 grudnia. Zuzia ma już 3 lata. Obie dziewczynki mogą być dumne ze swoich mam.

- W 2018 roku dowiedziałam się, że zachorowałam na nowotwór piersi i w tym czasie okazało się, że jestem w ciąży. (...) Człowiek miał taki lęk, taki strach był. Jak to można żyć bez piersi? - opowiada pani Marlena Osińska, mama Zuzanny.

Pani Aneta, mama Marceliny, diagnozę raka piersi usłyszała dwa miesiące przed planowanymi narodzinami córki. Pierwszą chemię przyjęła w ósmym miesiącu ciąży. - Pamiętam, że ta chemia trwała dwie godziny, z czego tę pierwszą godzinę zupełnie przepłakałam - wspomina pani Aneta Strojanowska.

Pani Justyna teraz jest w ósmym miesiącu ciąży. Choruje na raka piersi, ale jest w trakcie leczenia. - Nie mogę z tego zrezygnować. Chciałabym, żeby dzieciątko się narodziło, żeby było z nami i żeby było zdrowe - mówi pani Justyna Kolba.

Każdej towarzyszył lub towarzyszy strach. Każda z nich jest dzielna, każda boska.

- "Boskie matki" to kobiety, które w trakcie ciąży lub bezpośrednio po ciąży zachorowały i chorują na raka - wyjaśnia Małgorzata Ciszewska-Korona, opiekunka programu "Boskie Matki", psycholożka z Fundacji "Rak'n'Roll Wygraj Życie!".

"Nie należy opóźniać diagnostyki"

O "boskich matkach" przypomina też mural w Warszawie. Założycielka Fundacji Rak'n'roll Magda Prokopowicz, bazując na własnych doświadczeniach, podkreślała, że z rakiem można żyć, a nawet dawać życie.

- My mamy już ponad 150 kobiet leczonych w naszym ośrodku tylko z powodu raka piersi, które szczęśliwie przeszły całe leczenie, szczęśliwie urodziły swoje pociechy. Te najstarsze dzieci mają już prawie 30 lat - mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

U "boskich matek" najczęściej wykrywa się właśnie raka piersi, w dalszej kolejności szyjki macicy czy nowotwory z grupy chłoniaków.

- Otrzymują, czy to leczenie operacyjne, czy leczenie systemowe, chemioterapię. Takie leczenie jest możliwe, jest bezpieczne dla dziecka - podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leczenie dostosowane do pacjentki to praca zespołowa - onkologów, ginekologów położników i neonatologów.

- Chciałbym podkreślić, i to jest bardzo ważne dla wszystkich kobiet, które w trakcie ciąży spotykają się u siebie z rozpoznaniem onkologicznym, spotykają się z rozpoznaniem nowotworu u siebie, że nie należy opóźniać diagnostyki i nie należy opóźniać leczenia - zwraca uwagę dr hab. n. med. Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Za cztery dni pani Aneta będzie miała podaną kolejną turę chemioterapii. - Ja wiem, że jeszcze bardzo długa droga jest przed mną. Wiem, że ten przyszły rok będzie dla mnie bardzo ciężki, ale nie chcę dla niej się załamywać, chcę, żeby widziała mnie uśmiechniętą - mówi pani Aneta Strojanowska, mama Marceliny.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS