W Polsce wszczepiono najnowocześniejsze sztuczne serce na świecie. "Pacjent może wykonywać wysiłek fizyczny"

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce wszczepiono najnowocześniejsze sztuczne serce na świecie. "Pacjent może wykonywać wysiłek fizyczny"
W Polsce wszczepiono najnowocześniejsze sztuczne serce na świecie. "Pacjent może wykonywać wysiłek fizyczny"
Marek Nowicki/Fakty TVN
W Polsce wszczepiono pacjentowi najnowocześniejsze sztuczne serce na świecieMarek Nowicki/Fakty TVN

Najnowocześniejsze serce na świecie. Sztuczne, z baterią, która waży tylko cztery kilogramy. Pan Maciej nosząc ją, będzie nosił na ramieniu małą torbę. Inni pacjenci, tacy jak pan Maciej, lata temu pchali przed sobą 100-kilogramowy wózek. W świecie medycyny to prawdziwa rewolucja.

Pan Maciej, lat 37, od miesiąca żyje ze sztucznym sercem, wszczepionym do klatki piersiowej, na lewo od linii środkowej ciała. Znajdujące się w noszonej przez niego torbie akumulatory podtrzymują pracę sztucznego serca i przez sterownik przekazują energię do środka. Pan Maciej już się przyzwyczaił do dźwięku bijącego sztucznego serca.

To niezwykłe urządzenie, najnowocześniejsze na świecie. Dwa wirniki - zasilane prądem z zewnątrz, krążą w jedną i drugą stronę. Dookoła nich jest żel, który napędza dwie biologiczne membrany, gdzie napływa i wypływa krew. Do tego maszyna sama się reguluje, czyli reaguje, na to, co pacjent robi.

- Czujniki, które (urządzenie - przyp. red.) ma w sobie, pozwalają, że pacjent może wykonywać wysiłek fizyczny, jeździć na rowerze. Może biegać jeszcze nie, ponieważ ten sterownik jest dość duży, ale może normalnie wykonywać wysiłek fizyczny - mówi profesor Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wszczepił urządzenie.

Urządzenie jest rewolucyjne, choć nie jest pierwszym sztucznym sercem, jakie wszczepiono

To pierwsze w Polsce urządzenie o nazwie "Carmat", ale nie pierwsze sztuczne serce w ogóle. Sześć lat temu w Aninie i Zabrzu lekarze wszczepiali już pacjentom sztuczne serca, ale były to urządzenia amerykańskie, mniej zaawansowane technicznie, większe i cięższe. To francuskie wyprzedza tamte o epokę. Przyznaje to profesor Michał Zembala, który przed laty wszczepiał jedno z nich w Zabrzu.

- Coraz więcej ośrodków dołącza do tego elitarnego wciąż grona implantujących tego typu urządzenie. Cieszę się, że w Polsce było to możliwe i gratuluję warszawskiemu ośrodkowi sukcesu - komentuje profesor Michał Zembala z Oddziału Kardiochirurgii i Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

ZOBACZ TEŻ: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

- Gdy trafiłem do szpitala, nie mogłem wejść na pierwsze piętro. Bardzo się męczyłem - wspomina pan Maciej, właściciel najnowszego sztucznego serca. Pan Maciej czuje się już na tyle dobrze, że odbywa spacery na zewnątrz szpitala. Za kilka dni zostanie wypisany do domu.

- Cała ta procedura przejścia, przygotowanie pacjenta do wyjścia do domu, no to są długie rozmowy, oczywiście stres z jednej i z drugiej strony, ale też po to to robimy, żeby pacjent nie musiał czekać te trzy, cztery, pięć miesięcy w szpitalu na przeszczep - mówi Jakub Kościołek, koordynator mechanicznego wspomagania serca z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Docelowo pan Maciej dostanie naturalne serce od zmarłego dawcy. Wcześniej jednak lekarze muszą mu wyleczyć nadciśnienie płucne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS