Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"

22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"
22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Lekarze alarmują, że w pandemii drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy, bo mniej kobiet zgłasza się na badania. Na Podlasiu co roku wykrywano około stu przypadków tego nowotworu, teraz o połowę mniej. Dlatego eksperci zachęcają kobiety do badań profilaktycznych.

Była silna, energiczna i - na pierwszy rzut oka - zdrowa. Aga Szuścik o tym, że zdrowa nie jest, dowiedziała się w wieku 32 lat. Usłyszała diagnozę: złośliwy nowotwór szyjki macicy.

- Wkrótce okazało się, że są już przerzuty, więc przeszłam w sumie już trzy operacje, chemioterapię, naświetlanie i jestem tutaj: na szczęście w remisji - opowiada Aga Szuścik, edukatorka ginekologiczna, pacjentka onkologiczna.

W trakcie leczenia pani Aga poddała się histerektomii, czyli zabiegowi usunięcia macicy. Teraz o swoich przeżyciach opowiada po to, by pomóc innym kobietom, ale przede wszystkim zależy jej, by chorych było jak najmniej.

Pani Agata przed diagnozą przez cztery lata nie chodziła na cytologię. Mogła zapobiec nowotworowi, dlatego teraz głośno mówi, że popełniła błąd.

- Byłam zabiegana, robiłam karierę i po prostu nie miałam do tego głowy - mówi.

Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych

Namowom do regularnych badań co roku poświęcony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Białostockie Centrum Onkologii z tej okazji zaprosiło pacjentki na darmową cytologię. To odpowiedź na niepokój podlaskich lekarzy, którzy w czasie pandemii wykrywają o połowę mniej przypadków raka szyjki macicy, niż wcześniej.

- To nie znaczy, że raptem nasze społeczeństwo stało się zdrowsze. Po prostu pacjentki nie zgłosiły się do badań - tłumaczy dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, ordynatorka Oddziału Ginekologii Onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii.

Problem widać też w danych ogólnopolskich z 2020 roku. Jak szacuje ekspert Narodowego Instytutu Onkologii, wykrywalność raka szyjki macicy spadła o 20 procent. Z kolei o połowę rzadziej Polki zgłaszały się na cytologię.

Według raportu OECD po diagnozie raka szyjki macicy niemal co druga Polka nie przeżywa pięciu lat.

- Czasem wygląda w naszej klinice jakbyśmy cofnęli się o 15 lat, jeżeli chodzi o zaawansowanie niektórych nowotworów - mówi prof. dr hab. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i dodaje, że podobna sytuacja może być w przypadku raka szyjki macicy.

Badania profilaktyczne w przypadku raka szyjki macicy mogą całkowicie zapobiec chorobie. Zanim pojawi się nowotwór, na podstawie wyników cytologii, ginekolog jest w stanie zauważyć i usunąć zmiany zapowiadające raka.

- Szkoła podstawowa, szkoła średnia to są te etapy, kiedy trzeba wdrażać tę informację, edukację - uważa prof. dr hab. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant do spraw ginekologii onkologicznej.

W zapobieganiu ma pomóc program szczepień przeciwko wirusowi HPV - głównej przyczynie rozwoju raka szyjki macicy. Szczepienia 12 i 13-latków mają ruszyć w tym roku. Cel to: 60 procent zaszczepionych nastolatków za sześć lat.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS