Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"

22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"
22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
Maria Mikołajewska | Fakty TVN22.01.2022 | Drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy. "To nie znaczy, że nasze społeczeństwo stało się zdrowsze"

Lekarze alarmują, że w pandemii drastycznie spadła wykrywalność raka szyjki macicy, bo mniej kobiet zgłasza się na badania. Na Podlasiu co roku wykrywano około stu przypadków tego nowotworu, teraz o połowę mniej. Dlatego eksperci zachęcają kobiety do badań profilaktycznych.

Była silna, energiczna i - na pierwszy rzut oka - zdrowa. Aga Szuścik o tym, że zdrowa nie jest, dowiedziała się w wieku 32 lat. Usłyszała diagnozę: złośliwy nowotwór szyjki macicy.

- Wkrótce okazało się, że są już przerzuty, więc przeszłam w sumie już trzy operacje, chemioterapię, naświetlanie i jestem tutaj: na szczęście w remisji - opowiada Aga Szuścik, edukatorka ginekologiczna, pacjentka onkologiczna.

W trakcie leczenia pani Aga poddała się histerektomii, czyli zabiegowi usunięcia macicy. Teraz o swoich przeżyciach opowiada po to, by pomóc innym kobietom, ale przede wszystkim zależy jej, by chorych było jak najmniej.

Pani Agata przed diagnozą przez cztery lata nie chodziła na cytologię. Mogła zapobiec nowotworowi, dlatego teraz głośno mówi, że popełniła błąd.

- Byłam zabiegana, robiłam karierę i po prostu nie miałam do tego głowy - mówi.

Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych

Namowom do regularnych badań co roku poświęcony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Białostockie Centrum Onkologii z tej okazji zaprosiło pacjentki na darmową cytologię. To odpowiedź na niepokój podlaskich lekarzy, którzy w czasie pandemii wykrywają o połowę mniej przypadków raka szyjki macicy, niż wcześniej.

- To nie znaczy, że raptem nasze społeczeństwo stało się zdrowsze. Po prostu pacjentki nie zgłosiły się do badań - tłumaczy dr Beata Maćkowiak-Matejczyk, ordynatorka Oddziału Ginekologii Onkologicznej Białostockiego Centrum Onkologii.

Problem widać też w danych ogólnopolskich z 2020 roku. Jak szacuje ekspert Narodowego Instytutu Onkologii, wykrywalność raka szyjki macicy spadła o 20 procent. Z kolei o połowę rzadziej Polki zgłaszały się na cytologię.

Według raportu OECD po diagnozie raka szyjki macicy niemal co druga Polka nie przeżywa pięciu lat.

- Czasem wygląda w naszej klinice jakbyśmy cofnęli się o 15 lat, jeżeli chodzi o zaawansowanie niektórych nowotworów - mówi prof. dr hab. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i dodaje, że podobna sytuacja może być w przypadku raka szyjki macicy.

Badania profilaktyczne w przypadku raka szyjki macicy mogą całkowicie zapobiec chorobie. Zanim pojawi się nowotwór, na podstawie wyników cytologii, ginekolog jest w stanie zauważyć i usunąć zmiany zapowiadające raka.

- Szkoła podstawowa, szkoła średnia to są te etapy, kiedy trzeba wdrażać tę informację, edukację - uważa prof. dr hab. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant do spraw ginekologii onkologicznej.

W zapobieganiu ma pomóc program szczepień przeciwko wirusowi HPV - głównej przyczynie rozwoju raka szyjki macicy. Szczepienia 12 i 13-latków mają ruszyć w tym roku. Cel to: 60 procent zaszczepionych nastolatków za sześć lat.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow do Nowego Jorku. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"To rząd zombie", "widzimy akt farsy", "to administracja skazana na porażkę" - w ten sposób o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego piszą zagraniczne media. Jak tłumaczą, ten rząd nie ma szans na uzyskanie większości, ale jego powołanie przez Andrzeja Dudę pozwala PiS-owi kupić trochę czasu przed utratą władzy.

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Autor:
Hubert
Kijek
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS