Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"

22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Do poradni chorób nowotworowych zgłasza się coraz więcej pacjentów. Jak podkreślają lekarze, chorzy trafiają do nich o parę miesięcy za późno. Zdaniem medyków to skutek trzeciej fali pandemii, kiedy brakowało dla pacjentów niecovidowych miejsc w szpitalach.

Kłębiący się, zdesperowany tłum pacjentów z nowotworami głowy i szyi, którzy przyjechali szukać pomocy z całego kraju - to obraz z poznańskiej poradni otolaryngologicznej w poniedziałek rano. Wśród pacjentów znalazł się między innymi pan Adam Kozłowski.

- Trafiłem do lekarza rodzinnego 15 kwietnia. Pewnego dnia w pracy wyrósł mi na szyi guzek, który na początku wyglądał dość niewinnie. Po pierwszym badaniu USG zdiagnozowano, że jest to najprawdopodobniej jakiś krwiak - opowiada pan Adam.

To nie był krwiak, tylko złośliwy rak płaskonabłonkowy. Ponieważ przez kraj wiosną przetaczała się trzecia fala pandemii i ciężko było się gdziekolwiek dostać, pan Adam nie został szybko zdiagnozowany. Szukał pomocy i dopiero w połowie października, kiedy guz urósł, stwierdzono, że to nowotwór.

- Nie dostałem wtedy karty DiLO, nic nie zostało przyspieszone. W momencie, kiedy człowiek wie, że nic nie jest przyśpieszane, to też podchodzi do tego troszkę inaczej. Ja też poszedłem inaczej: na zasadzie takiej, skoro nikt tego nie zleca, nie ciśnie mnie tak, żeby przyspieszać, to pewnie nic złego się nie dzieje - mówi pan Adam.

Powodem trzecia fala pandemii

Korytarz poznańskiej poradni otolaryngologicznej pełen jest dramatycznych historii. Jeden z pacjentów ma nowotwór płuc i krtani. Żeby wyleczyć płuca, najpierw trzeba wyleczyć krtań - liczy się więc każdy dzień. Do poznańskiej poradni trafił jednak po wielu miesiącach. W rozmowie z lekarzem wyjaśnił, że nowotwór został wykryty przypadkiem trzy miesiące temu, gdy miał zawał.

Lekarze podkreślają, że pacjenci są ofiarami niewydolnego sytemu ochrony zdrowia - wiosennej trzeciej fali pandemii i jej skutków.

Ci, których teraz, w czwartej fali, nikt nie zauważa albo odsyła bez pomocy, dopiero trafią na korytarze poradni.

- Obawiam się, że kolejna gigantyczna skala zgłaszalności z powodu zaniedbanych nowotworów będzie za trzy-pięć miesięcy, dlatego że teraz natłok pacjentów ulegnie wyhamowaniu w związku z pandemią i będziemy musieli temu sprostać za parę miesięcy - uważa prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zgłasza się teraz o połowę więcej pacjentów niż przed pandemią.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS