Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"

22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.11.2021 | Dramatyczne skutki pandemii. Lekarze alarmują w sprawie "zaniedbanych nowotworów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Do poradni chorób nowotworowych zgłasza się coraz więcej pacjentów. Jak podkreślają lekarze, chorzy trafiają do nich o parę miesięcy za późno. Zdaniem medyków to skutek trzeciej fali pandemii, kiedy brakowało dla pacjentów niecovidowych miejsc w szpitalach.

Kłębiący się, zdesperowany tłum pacjentów z nowotworami głowy i szyi, którzy przyjechali szukać pomocy z całego kraju - to obraz z poznańskiej poradni otolaryngologicznej w poniedziałek rano. Wśród pacjentów znalazł się między innymi pan Adam Kozłowski.

- Trafiłem do lekarza rodzinnego 15 kwietnia. Pewnego dnia w pracy wyrósł mi na szyi guzek, który na początku wyglądał dość niewinnie. Po pierwszym badaniu USG zdiagnozowano, że jest to najprawdopodobniej jakiś krwiak - opowiada pan Adam.

To nie był krwiak, tylko złośliwy rak płaskonabłonkowy. Ponieważ przez kraj wiosną przetaczała się trzecia fala pandemii i ciężko było się gdziekolwiek dostać, pan Adam nie został szybko zdiagnozowany. Szukał pomocy i dopiero w połowie października, kiedy guz urósł, stwierdzono, że to nowotwór.

- Nie dostałem wtedy karty DiLO, nic nie zostało przyspieszone. W momencie, kiedy człowiek wie, że nic nie jest przyśpieszane, to też podchodzi do tego troszkę inaczej. Ja też poszedłem inaczej: na zasadzie takiej, skoro nikt tego nie zleca, nie ciśnie mnie tak, żeby przyspieszać, to pewnie nic złego się nie dzieje - mówi pan Adam.

Powodem trzecia fala pandemii

Korytarz poznańskiej poradni otolaryngologicznej pełen jest dramatycznych historii. Jeden z pacjentów ma nowotwór płuc i krtani. Żeby wyleczyć płuca, najpierw trzeba wyleczyć krtań - liczy się więc każdy dzień. Do poznańskiej poradni trafił jednak po wielu miesiącach. W rozmowie z lekarzem wyjaśnił, że nowotwór został wykryty przypadkiem trzy miesiące temu, gdy miał zawał.

Lekarze podkreślają, że pacjenci są ofiarami niewydolnego sytemu ochrony zdrowia - wiosennej trzeciej fali pandemii i jej skutków.

Ci, których teraz, w czwartej fali, nikt nie zauważa albo odsyła bez pomocy, dopiero trafią na korytarze poradni.

- Obawiam się, że kolejna gigantyczna skala zgłaszalności z powodu zaniedbanych nowotworów będzie za trzy-pięć miesięcy, dlatego że teraz natłok pacjentów ulegnie wyhamowaniu w związku z pandemią i będziemy musieli temu sprostać za parę miesięcy - uważa prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zgłasza się teraz o połowę więcej pacjentów niż przed pandemią.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS