W kibucu doszło do rzezi. "Zapanował chaos. Weszło tu z dwustu bojowników Hamasu"

Źródło:
Fakty TVN
W kibucu doszło do rzezi. "Zapanował chaos. Weszło tu z dwustu bojowników Hamasu"
W kibucu doszło do rzezi. "Zapanował chaos. Weszło tu z dwustu bojowników Hamasu"
Jacek Tacik/Fakty TVN
W kibucu doszło do rzezi. "Zapanował chaos. Weszło tu z dwustu bojowników Hamasu"Jacek Tacik/Fakty TVN

Życie na południu Izraela jeszcze długo nie wróci do normy. Hamas zaatakował jednocześnie w 21 miejscach. Zginęło 1300 osób, a około 200 jest przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Słońce wzeszło o 6:38. To miała być kolejna spokojna sobota. Był siódmy października. Od Strefy Gazy zbliżało się jednak śmiertelne zagrożenie. Kiedy terroryści z Hamasu weszli do kibucu, mieszkańcy byli zupełnie zaskoczeni. Kibuc Nir Oz praktycznie graniczy ze Strefą Gazy. Mieszkało w nim czterysta osób. Jedyne zagrożenie, z którym do tej pory jego mieszkańcy musieli się mierzyć, to ataki rakietowe. Tym razem było inaczej. - Zapanował chaos. Weszło tu z dwustu bojowników Hamasu. Ludzie próbowali uciekać. Chowali się w schronach w swoich domach - opowiada Szachar Butler, mieszkaniec Nir Oz.

W kibucu doszło do rzezi i to skrupulatnie zaplanowanej. Hamas dysponował planem rozmieszczenia wszystkich budynków. Terroryści z Hamasu, którzy weszli do kibucu Nir Oz, mordowali każdego, kogo napotkali na swojej drodze. Kobiety, dzieci, osoby starsze. Podpalali domy, w których żywcem płonęły całe rodziny. Tam czas się zatrzymał. - Ja, moi ludzie, izraelska armia, ponieśliśmy największą porażkę. Nie spełniliśmy naszego obowiązku, naszej obietnicy obrony izraelskiej społeczności - uważa Izrael Caspy, rezerwista izraelskiej armii.

Alex Dancyg, polski obywatel, uprowadzony

Szacuje się, że połowa mieszkańców kibucu została albo zamordowana, albo porwana. Nie wiadomo dokładnie, ile porwanych osób znajduje się teraz w Strefie Gazy. Wygląda na to, że jednym z nich jest Alex Dancyg, historyk, pracownik Instytutu Jad Waszem i do tego osoba, która zrobiła bardzo dużo dla relacji polsko-żydowskich.

Rob Bahat jest sąsiadem Aleksa. Zaprzyjaźnili się podczas wspólnego wyjazdu do Warszawy. Ostatni raz widzieli się przed siódmym października. - Nie wiemy, gdzie jest. Został porwany. Alex zaginął - mówi Rob. Mieszkanie Alexa zostało splądrowane. Terroryści z Hamasu być może szukali w nim drogocennych rzeczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS