W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do kanału portowego. Jest nagranie tego momentu

Źródło:
Fakty TVN
W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do wody. Jest nagranie tego momentu
W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do wody. Jest nagranie tego momentu
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
W Gdańsku tak wiało, że dźwig stoczniowy przewrócił się do wody. Jest nagranie tego momentuJan Błaszkowski/Fakty TVN

Pogodowy armagedon i film mrożący krew w żyłach - na filmie wielki stoczniowy dźwig, pchany przez wiatr prosto do wody. W Gdańsku wiało w piątek tak, że momentami był to huragan - 12 w skali Beauforta. Żuraw, który wpadł do kanału portowego, złamał się podczas wyciągania. W sobotę po południu udało się wydobyć jego część.

Operacja podnoszenia potężnego dźwigu stoczniowego, który podczas nawałnicy runął do kanału portowego, trwała cały dzień. Za to do samej katastrofy doszło w mgnieniu oka. Widać to na filmie zrobionym 28 czerwca po południu podczas szalejącej nad Gdańskiem burzy, przy huraganowym wietrze, o prędkości przekraczającej 120 kilometrów na godzinę.

Na filmie widać dźwig, który z zawrotną jak na to urządzenie prędkością sunie po szynach po nabrzeżu stoczni, dojeżdża do jego końca, przełamuje wszystkie zabezpieczenia i przewraca się prosto do kanału portowego.

CZYTAJ TAKŻE: Akcja w kanale portowym w Gdańsku. Wyłowiono dolną część dźwigu

Dźwig "Maja" jest już na miejscu i trwa mocowanie przewróconego żurawia
Dźwig "Maja" jest już na miejscu i trwa mocowanie przewróconego żurawiaTVN24

- Wiatr w tym czasie dochodził do 12 stopni w skali Beauforta. Sytuacja na szczęście nie spowodowała zagrożenia dla ludzi oraz dla jednostek przepływających w tym czasie i przebywających w tym czasie w rejonie - przekazała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.

Na miejscu natychmiast pojawiły się służby portowe, które rozstawiły na wodzie specjalną zaporę przeciwolejową. Na szczęście nie doszło do wycieku chemikaliów z wnętrza dźwigu.

Problem z wyciągnięciem dźwigu

Przed południem na miejscu pojawiła się Maja - specjalistyczny dźwig pływający. Może on unosić konstrukcje o masie nawet ponad 300 ton. Podnoszony z wody żuraw złamał się podczas operacji, najpierw wyciągnięto jego podstawę.

Do katastrofy doszło w tak zwanym porcie wewnętrznym, na głównym szlaku, którym jednostki turystyczne płyną z centrum Gdańska w morze, w pobliżu tak zwanej obrotnicy, czyli specjalnego urządzenia służącego do manewrów statków pełnomorskich.

- Ruch turystyczny został na chwilę wstrzymany. Statki morskie również będą musiały zaczekać - przekazał Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Na razie nie znane są przyczyny katastrofy. Nieoficjalnie wiadomo, że dźwig miał zostać przed nawałnicą specjalnie umocowany w podłożu. W sobotę wieczorem akcja wydobycia żurawia wciąż trwała.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: x.com/remizacompl

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS