"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

Źródło:
Fakty TVN
"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Polityczna zgoda i podpis prezydenta
"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Polityczna zgoda i podpis prezydentaPaweł Szot/Fakty TVN
wideo 2/3
"Rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej". Prezydent podpisał ustawęPaweł Szot/Fakty TVN

Ta ustawa nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wskazuje kierunek. Czasy są takie, że innej drogi niż przygotowanie na kryzys nie ma. Ustawa o obronie cywilnej ma być rewolucją w ochronie bezpieczeństwa ludności. Jest co do niej polityczna zgoda. 

Gdy w latach 60., w apogeum zimnej wojny, powstawał szpital w Sosnowcu, wyposażono go w schron. Nigdy nie był używany i w końcu go zasypano. Jednak czasy się zmieniają.

- Budowa szpitalnego oddziału ratunkowego z funkcją schronu jest to kolejny krok w rozwoju naszego szpitala. W jednym z największych miast województwa śląskiego taka infrastruktura powinna być - mówi Aneta Kawka z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

To na razie tylko projekt, ale szanse na jego realizację rosną. Prezydent podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Co zakłada ustawa?

- Rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej. Po latach zaniechań i niedostrzegania tych kwestii nasz rząd uznał, przyjmując ten projekt, że sprawy ochrony ludności są sprawami absolutnie krytycznymi - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Ustawa zakłada, że co drugi mieszkaniec każdego miasta i co czwarty żyjący na wsi, musi mieć zagwarantowany dostęp do tymczasowego miejsca schronienia. Takiego, jak odpowiednio zaadoptowany tunel metra, piwnica czy podziemny garaż. To oznacza zmiany w prawie budowlanym.

- Nowe wymagania przewidują kwestie związane z ochroną ludności cywilnej. Między innymi mają być punkty doraźnego schronienia - wskazuje Maciej Górka, ekspert ds. rynku nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Schrony, które "często dzisiaj pełnią rolę magazynów". Co się zmieni

Straż pożarna stworzy Centralną Ewidencję Obiektów Zbiorowej Ochrony. Ciężar ich budowy, adaptacji i utrzymania spadnie na samorządy.

- My mamy sporo do zrobienia. Na to będzie potrzeba sporo pieniędzy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Roczny budżet obrony cywilnej wyniesie nie mniej niż 0,3 procent PKB. W tym roku byłoby to prawie 2,5 miliarda złotych.

Już powstaje System Bezpiecznej Łączności Państwowej. W czerwcu pełnomocnikiem rządu do jego budowy został były szef ABW generał Krzysztof Bondaryk.

Ustawa porządkuje system ostrzegania. O zagrożeniach poinformują syreny. Słysząc ich trzyminutowy modulowany dźwięk, należy włączyć telewizor bądź radio, gdzie zostaną podane szczegóły. Informacje dotrą do nas także poprzez alerty RCB, komunikaty w internecie i aplikację Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Skandynawia wzorem do naśladowania

Trzonem powoływanego na czas wojny Korpusu Obrony Cywilnej będą strażacy. Oni zajmą się też szkoleniem samorządowców i urzędników.

- Trzy miesiące po zajęciu stanowiska każdy będzie musiał przejść takie szkolenie. To jest bardzo dobry pomysł w kontekście zadań związanych ze zwalczaniem zagrożeń w sytuacjach kryzysowych - ocenia st. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Kosiniak-Kamysz: jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić kamień milowy budowania systemu obrony powietrznej
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić kamień milowy budowania systemu obrony powietrznej

Autorzy ustawy sięgnęli po doświadczenia z Ukrainy i Skandynawii, która uchodzi za wzór w tym obszarze. Przykład - szwedzki podręcznik o tym, jak przygotować się do wojny.

- My chcemy wspólnie z panem ministrem przekazać naszym rodakom i to będzie na początku przyszłego roku, myślę, że w kwietniu będziemy z tym gotowi, podręcznik, jak przygotować się na stany kryzysowe - zapowiadał minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prace nad ustawą trwały ponad rok. Parlament przegłosował ją jednogłośnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS