"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Miliardy złotych rocznie na obronę cywilną

Źródło:
Fakty TVN
"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Polityczna zgoda i podpis prezydenta
"Rewolucja systemu po latach zaniechań". Polityczna zgoda i podpis prezydentaPaweł Szot/Fakty TVN
wideo 2/3
"Rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej". Prezydent podpisał ustawęPaweł Szot/Fakty TVN

Ta ustawa nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale wskazuje kierunek. Czasy są takie, że innej drogi niż przygotowanie na kryzys nie ma. Ustawa o obronie cywilnej ma być rewolucją w ochronie bezpieczeństwa ludności. Jest co do niej polityczna zgoda. 

Gdy w latach 60., w apogeum zimnej wojny, powstawał szpital w Sosnowcu, wyposażono go w schron. Nigdy nie był używany i w końcu go zasypano. Jednak czasy się zmieniają.

- Budowa szpitalnego oddziału ratunkowego z funkcją schronu jest to kolejny krok w rozwoju naszego szpitala. W jednym z największych miast województwa śląskiego taka infrastruktura powinna być - mówi Aneta Kawka z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

To na razie tylko projekt, ale szanse na jego realizację rosną. Prezydent podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Co zakłada ustawa?

- Rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej. Po latach zaniechań i niedostrzegania tych kwestii nasz rząd uznał, przyjmując ten projekt, że sprawy ochrony ludności są sprawami absolutnie krytycznymi - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Ustawa zakłada, że co drugi mieszkaniec każdego miasta i co czwarty żyjący na wsi, musi mieć zagwarantowany dostęp do tymczasowego miejsca schronienia. Takiego, jak odpowiednio zaadoptowany tunel metra, piwnica czy podziemny garaż. To oznacza zmiany w prawie budowlanym.

- Nowe wymagania przewidują kwestie związane z ochroną ludności cywilnej. Między innymi mają być punkty doraźnego schronienia - wskazuje Maciej Górka, ekspert ds. rynku nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Schrony, które "często dzisiaj pełnią rolę magazynów". Co się zmieni

Straż pożarna stworzy Centralną Ewidencję Obiektów Zbiorowej Ochrony. Ciężar ich budowy, adaptacji i utrzymania spadnie na samorządy.

- My mamy sporo do zrobienia. Na to będzie potrzeba sporo pieniędzy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Roczny budżet obrony cywilnej wyniesie nie mniej niż 0,3 procent PKB. W tym roku byłoby to prawie 2,5 miliarda złotych.

Już powstaje System Bezpiecznej Łączności Państwowej. W czerwcu pełnomocnikiem rządu do jego budowy został były szef ABW generał Krzysztof Bondaryk.

Ustawa porządkuje system ostrzegania. O zagrożeniach poinformują syreny. Słysząc ich trzyminutowy modulowany dźwięk, należy włączyć telewizor bądź radio, gdzie zostaną podane szczegóły. Informacje dotrą do nas także poprzez alerty RCB, komunikaty w internecie i aplikację Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Skandynawia wzorem do naśladowania

Trzonem powoływanego na czas wojny Korpusu Obrony Cywilnej będą strażacy. Oni zajmą się też szkoleniem samorządowców i urzędników.

- Trzy miesiące po zajęciu stanowiska każdy będzie musiał przejść takie szkolenie. To jest bardzo dobry pomysł w kontekście zadań związanych ze zwalczaniem zagrożeń w sytuacjach kryzysowych - ocenia st. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Kosiniak-Kamysz: jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić kamień milowy budowania systemu obrony powietrznej
Kosiniak-Kamysz: jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić kamień milowy budowania systemu obrony powietrznej

Autorzy ustawy sięgnęli po doświadczenia z Ukrainy i Skandynawii, która uchodzi za wzór w tym obszarze. Przykład - szwedzki podręcznik o tym, jak przygotować się do wojny.

- My chcemy wspólnie z panem ministrem przekazać naszym rodakom i to będzie na początku przyszłego roku, myślę, że w kwietniu będziemy z tym gotowi, podręcznik, jak przygotować się na stany kryzysowe - zapowiadał minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prace nad ustawą trwały ponad rok. Parlament przegłosował ją jednogłośnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pieszy bez odblasku to kierowca bez szansy na szybką reakcję. To prawdziwa zmora na drogach, zwłaszcza o tej porze roku. Dostrzec w takich warunkach osobę w ciemnym ubraniu często graniczy z cudem. Pod Olsztynem nic złego się na szczęście nie stało, ale było naprawdę blisko.

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Źródło:
Fakty TVN

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 220 milionów złotych - tyle wynosi dług Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, z czego 80 milionów powinno być spłacone już dawno. Placówki nie stać na uregulowanie zobowiązań, bo wydatki są dużo większe niż przychody szpitala. Dyrekcja placówki zapewnia, że problemy finansowe nie wpływają na leczenie pacjentów. Sytuację próbują uzdrowić marszałek województwa i radni.

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

"W systemie nie ma pieniędzy". Szpital od 15 lat tonie w długach, ale tak źle jeszcze nie było

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Izrael zbombardował Jemen, są ofiary śmiertelne. Celem nalotów był port i terminal naftowy. Izraelskie siły zbrojne oskarżyły rebeliantów Huti z Jemenu o wystrzelenie rakiety w stronę Izraela. Konflikt z proirańskimi Huti to kolejny z frontów działań Izraela. Od wielu miesięcy trwa wojna w Strefie Gazy, a organizacja Human Rights Watch zarzuca Izraelowi ludobójstwo na Palestyńczykach, odmawiając im dostępu do wody.

Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Izrael zbombardował cele leżące 2000 kilometrów od granicy. Odpowiedź na "potężny atak"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS