"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN
"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej (23.01.2025 r.)
"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej (23.01.2025 r.)
Michał Tracz/Fakty TVN
W piątek głosowanie nad ustawą incydentalną. "To daje szansę na wyjście z tej sytuacji kryzysowej"Michał Tracz/Fakty TVN

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

Na sejmowych korytarzach awantura. Poszło o to, kto ma uznać ważność nadchodzących wyborów prezydenckich. Zdaniem polityków PiS tak zwana ustawa incydentalna jest "niekonstytucyjna" i "nie ma żadnego chaosu".

Ustawa początkowo była autorstwa marszałka Sejmu Szymona Hołowni, jednak poprawka PSL właśnie ją zmieniła - przepisy zakładają, że 15 sędziów Sądu Najwyższego z najdłuższym stażem, a nie nielegalna Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ma orzekać o ważności wyborów. - To daje szansę na wyjście z tej sytuacji kryzysowej - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), wicepremier i minister obrony narodowej.

Po zmianach, które wprowadził PiS, wybory zatwierdzać ma właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ale są tam sami neosędziowie. W dodatku europejskie trybunały uznały, że izba ta nie jest niezawisłym sądem. 

Uchwała PKW jest niezrozumiała dla ministra finansów. Spór prawny o subwencję dla PiS wciąż nie ma końca
Uchwała PKW jest niezrozumiała dla ministra finansów. Spór prawny o subwencję dla PiS wciąż nie ma końcaMaciej Knapik/Fakty TVN

Wątpliwości co do legalności izby

Ostatnio wątpliwości co do legalności izby miała nawet Państwowa Komisja Wyborcza. Pojawił się zatem problem, czy decyzje izby dotyczące wyborów prezydenckich zostaną przez PKW uznane. - Wszystkim nam musi przyświecać stworzenie warunków prawnych do przeprowadzenia wyborów, co do których nikt nie będzie miał wątpliwości, co do ich legalności i prawidłowości - zaznaczył Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości. 

Stąd najpierw projekt Hołowni, a teraz poprawka PSL. - Najważniejsze jest dzisiaj dla nas to, żeby ta ustawa została jak najszybciej uchwalona przez Sejm, przez Senat, trafiła na biurko prezydenta - mówi Szymon Hołownia.

CZYTAJ TEŻ: Szef PKW: niewypłacenie środków PiS może być podstawą protestów wyborczych

Z proponowanych zmian - według których orzekać o wyborach ma 15 najstarszych stażem sędziów w Sądzie Najwyższym, a obecnie nie ma wśród nich neosędziów - nie jest zadowolony prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- To jest przyjęcie zasady, że ci sędziowie, którzy tworzą Izbę Kontroli Nadzwyczajnej, są tak zwanymi neosędziami. Nie ma żadnych neosędziów, my się na to nigdy nie zgodzimy - skomentował Kaczyński. - Większość z tych 15 najstarszych sędziów to była mianowana za czasów komunistycznych - stwierdził z kolei Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Kowalczyk też kończył studia i szedł do pracy za komuny i nie oznacza to absolutnie nic - podkreśla teraz rząd. - Nazywanie tych wszystkich, którzy się kształcili, uczyli, edukowali, chodzili do szkoły jako postkomunistów czy komunistów, jest niesprawiedliwe, kłamliwe, obraźliwe - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz

- Ośmiu z tych sędziów jest wybranych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Sądu Najwyższego - zwrócił natomiast uwagę Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi. 

Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialności
Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialnościJacek Tacik/Fakty TVN

Rozwiązanie "mało wadliwe"

Legalni, tak zwani starzy sędziowie, choć woleliby kompleksową zmianę prawa, to ustawie nie mówią "nie". - To jest rozwiązanie, które jest stosunkowo mało wadliwe - ocenia Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Projekt w takim kształcie popiera Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, Lewica z kolei się waha. - Najprawdopodobniej wstrzymamy się od głosu - przekazał Tomasz Trela, wiceszef klubu Lewicy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trzy uchwały i apel z Sądu Najwyższego o "jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian"

Lewica nie chce ustawy na jedne wybory, chce raz na zawsze zlikwidować izbę. - Oczekujemy pełnej, kompleksowej reformy Sądu Najwyższego i podejścia do neosędziów - dodaje Trela. - Musimy stworzyć ustawę, która wyeliminuje chaos, niepokój, nerwowość w społeczeństwie - zaznacza Barbara Dolniak, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

Pytanie, co z projektem zrobi prezydent Andrzej Duda. Na tę chwilę jego ludzie uważają, że żadna ustawa nie jest potrzebna. - Nie widać żadnego poważnego uzasadnienia dla takich zmian - stwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Krzysztof/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS