"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN
"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej (23.01.2025 r.)
"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej (23.01.2025 r.)
Michał Tracz/Fakty TVN
W piątek głosowanie nad ustawą incydentalną. "To daje szansę na wyjście z tej sytuacji kryzysowej"Michał Tracz/Fakty TVN

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

Na sejmowych korytarzach awantura. Poszło o to, kto ma uznać ważność nadchodzących wyborów prezydenckich. Zdaniem polityków PiS tak zwana ustawa incydentalna jest "niekonstytucyjna" i "nie ma żadnego chaosu".

Ustawa początkowo była autorstwa marszałka Sejmu Szymona Hołowni, jednak poprawka PSL właśnie ją zmieniła - przepisy zakładają, że 15 sędziów Sądu Najwyższego z najdłuższym stażem, a nie nielegalna Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ma orzekać o ważności wyborów. - To daje szansę na wyjście z tej sytuacji kryzysowej - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), wicepremier i minister obrony narodowej.

Po zmianach, które wprowadził PiS, wybory zatwierdzać ma właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ale są tam sami neosędziowie. W dodatku europejskie trybunały uznały, że izba ta nie jest niezawisłym sądem. 

Uchwała PKW jest niezrozumiała dla ministra finansów. Spór prawny o subwencję dla PiS wciąż nie ma końca
Uchwała PKW jest niezrozumiała dla ministra finansów. Spór prawny o subwencję dla PiS wciąż nie ma końcaMaciej Knapik/Fakty TVN

Wątpliwości co do legalności izby

Ostatnio wątpliwości co do legalności izby miała nawet Państwowa Komisja Wyborcza. Pojawił się zatem problem, czy decyzje izby dotyczące wyborów prezydenckich zostaną przez PKW uznane. - Wszystkim nam musi przyświecać stworzenie warunków prawnych do przeprowadzenia wyborów, co do których nikt nie będzie miał wątpliwości, co do ich legalności i prawidłowości - zaznaczył Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości. 

Stąd najpierw projekt Hołowni, a teraz poprawka PSL. - Najważniejsze jest dzisiaj dla nas to, żeby ta ustawa została jak najszybciej uchwalona przez Sejm, przez Senat, trafiła na biurko prezydenta - mówi Szymon Hołownia.

CZYTAJ TEŻ: Szef PKW: niewypłacenie środków PiS może być podstawą protestów wyborczych

Z proponowanych zmian - według których orzekać o wyborach ma 15 najstarszych stażem sędziów w Sądzie Najwyższym, a obecnie nie ma wśród nich neosędziów - nie jest zadowolony prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- To jest przyjęcie zasady, że ci sędziowie, którzy tworzą Izbę Kontroli Nadzwyczajnej, są tak zwanymi neosędziami. Nie ma żadnych neosędziów, my się na to nigdy nie zgodzimy - skomentował Kaczyński. - Większość z tych 15 najstarszych sędziów to była mianowana za czasów komunistycznych - stwierdził z kolei Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Kowalczyk też kończył studia i szedł do pracy za komuny i nie oznacza to absolutnie nic - podkreśla teraz rząd. - Nazywanie tych wszystkich, którzy się kształcili, uczyli, edukowali, chodzili do szkoły jako postkomunistów czy komunistów, jest niesprawiedliwe, kłamliwe, obraźliwe - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz

- Ośmiu z tych sędziów jest wybranych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Sądu Najwyższego - zwrócił natomiast uwagę Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi. 

Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialności
Michał Szczerba: myślę, że nawet neo-sędziowie mają elementarne poczucie odpowiedzialnościJacek Tacik/Fakty TVN

Rozwiązanie "mało wadliwe"

Legalni, tak zwani starzy sędziowie, choć woleliby kompleksową zmianę prawa, to ustawie nie mówią "nie". - To jest rozwiązanie, które jest stosunkowo mało wadliwe - ocenia Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Projekt w takim kształcie popiera Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, Lewica z kolei się waha. - Najprawdopodobniej wstrzymamy się od głosu - przekazał Tomasz Trela, wiceszef klubu Lewicy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trzy uchwały i apel z Sądu Najwyższego o "jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian"

Lewica nie chce ustawy na jedne wybory, chce raz na zawsze zlikwidować izbę. - Oczekujemy pełnej, kompleksowej reformy Sądu Najwyższego i podejścia do neosędziów - dodaje Trela. - Musimy stworzyć ustawę, która wyeliminuje chaos, niepokój, nerwowość w społeczeństwie - zaznacza Barbara Dolniak, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

Pytanie, co z projektem zrobi prezydent Andrzej Duda. Na tę chwilę jego ludzie uważają, że żadna ustawa nie jest potrzebna. - Nie widać żadnego poważnego uzasadnienia dla takich zmian - stwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Krzysztof/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS