72 godziny kontrowersyjnego eksperymentu. "Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna"


To kontrowersyjny, ale ważny eksperyment medyczny. Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku przeszczepili dwojgu pacjentom w stanie śmierci mózgowej zmodyfikowane serca świń. Chcieli sprawdzić, czy organizm je odrzuci, czy nie. Próby wypadły obiecująco.

Dwoje pacjentów w stanie śmierci mózgowej, dwa serca zwierząt i sztab lekarzy. Wszystko po to, by pomóc tysiącom ludzi, którzy czekają na przeszczep.

- W czasie przeszczepu musieliśmy dokonać pewnych chirurgicznych modyfikacji, bo serce świni jest bardzo podobne, ale jednak nie jest identyczne do ludzkiego - przekazał dr Nader Moazami, kardiochirurg z Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Modyfikacja dotyczyła wykluczenia wirusów odzwierzęcych i ewentualnego odrzucenia przeszczepu. Serca pacjentów - 72-letniego weterana z Wietnamu i 64-letniej mieszkanki Nowego Jorku - zaczęły pracować, nie trzeba było wspomagania aparaturą medyczną. Eksperyment trwał 72 godziny.

- Byliśmy w stanie uchwycić w czasie rzeczywistym wszystko, co działo się w ciągu tych 72 godzin. Gdyby biorca był zupełnie żywym człowiekiem, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Można by było uzyskać tylko kilka zdjęć tego, co działo się w sercu. Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna - wyjaśnił dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Przypadek z Baltimore

Na początku roku lekarze z Uniwersytetu w Baltimore przeszczepili serce od genetycznie zmodyfikowanej świni 57-letniemu pacjentowi i to była jedyna szansa dla Davida Bennetta. Pacjent zmarł po 49 dniach. Przyczyny nie są jasne, ale lekarze uznali, że był to naukowy przełom.

Profesor Michał Zembala też mówi o przełomie i przypomina, że pierwszego na świecie przeszczepu serca świni dokonał profesor Zbigniew Religa. Wtedy, a było to 30 lat temu, operacja zakończyła się niepowodzeniem.

- Dalsze badania są potrzebne, żeby pokazać skuteczność i bezpieczeństwo takiego leczenia. Przed nami też spory dyskurs dotyczący etyki - zwraca uwagę polski kardiochirurg i transplantolog.

Wielka szansa

Ksenotransplantacja jest wielką niewiadomą, ale i wielką szansą na życie. Jesienią zeszłego roku lekarze przeszczepili ludziom zmodyfikowane świńskie nerki.

Na liście oczekujących na transplantację w Stanach Zjednoczonych widnieje ponad 100 tysięcy nazwisk, blisko 3,5 tysiąca Amerykanów liczy na nowe serce. Każdego dnia średnio umiera tam kilkanaście takich osób. W Polsce na przeszczep organów czeka prawie 1,8 tysiąca pacjentów, w tym 388 - na serce.

- To może mieć wpływ na życie tysięcy osób. Przeszedłem przez ten proces, bo sam też czekałem na narząd. Mam wiele doświadczeń z pogranicza życia i śmierci. Ksenotransplantacja daje nadzieję, dzięki temu nikt nie będzie musiał umierać w tej długiej niepewności - ocenia dr Robert Montgomery.

Znaków zapytania jest wiele i przed lekarzami może lata pracy, ale jest nadzieja, że pacjenci nie będą musieli czekać w nieskończoność.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS