Unia przyjęła nowe prawo na rzecz odbudowy przyrody. Dlaczego Polska była przeciw? "To wstyd"

Źródło:
Fakty TVN
Unia przyjęła nowe prawo na rzecz odbudowy przyrody. Dlaczego Polska była przeciw? "To wstyd"
Unia przyjęła nowe prawo na rzecz odbudowy przyrody. Dlaczego Polska była przeciw? "To wstyd"
Magda Łucyan/Fakty TVN
Unia przyjęła nowe prawo na rzecz odbudowy przyrody. Dlaczego Polska była przeciw? "To wstyd"Magda Łucyan/Fakty TVN

Przyroda wygrała w Unii Europejskiej, choć Polska i pięć innych państw było przeciw. Nowe prawo o odbudowie przyrody nie nakłada żadnych zobowiązań lub ograniczeń na prywatnych właścicieli gruntów, jednak polski rząd wolał zagłosować na "nie" - bo to strach przed protestami rolników nieoficjalnie miał być powodem. Oficjalne powody są inne.

Dzikie i zdrowe rzeki, jeziora, lasy i torfowiska - to mają być obrazy przyszłości - zamiast wycinania, betonowania i osuszania. Unia przyjęła właśnie nowe prawo na rzecz odbudowy przyrody. - To jest absolutnie historyczny moment - zaznacza Katarzyna Wiekiera ze Stowarzyszenia "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot". - To jest wielki plan naprawy (...) naszego kontynentu, środowiska, w którym żyjemy - mówi profesor Piotr Skubała, ekolog i etyk środowiskowy z Uniwersytetu Śląskiego.

Prawo powstało po to, by lepiej walczyć ze skutkami kryzysu klimatycznego, by łagodzić susze, zapobiegać skutkom gwałtownych powodzi i fali upałów, a także żeby zabezpieczyć Europę w wodę, żyzne i zdrowe gleby i różnorodność biologiczną. - Nie będzie na świecie bezpieczeństwa żywnościowego, gdy zniszczone jest środowisko naturalne - ostrzegł Eamon Ryan, minister środowiska Irlandii.

- 20 procent odbudowywanych siedlisk lądowych i morskich to jest cel, który chcemy osiągnąć na poziomie Unii Europejskiej - informuje Marta Klimkiewicz z Fundacji "ClientEarth Prawnicy dla Ziemi". Te 20 procent to cel na 2030 rok. Do 2050 roku odbudowane mają zostać wszystkie systemy, które tego potrzebują. Za tym prawem głosowało 20 państw. Przeciw było sześć: Włochy, Szwecja, Finlandia, Holandia, Węgry i Polska. Belgia wstrzymała się od głosu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Jak sprzeciw Polski tłumaczą ministra Hennig-Kloska i premier Tusk?

- Uważam, że to był błąd polskiego rządu - komentuje posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzta Tracz. - To wstyd, tym bardziej, że Koalicja 15 października zakładała w swojej umowie koalicyjnej realizację tych postulatów - ocenia profesor Piotr Skubała.

Dlaczego Polska była przeciw, skoro Ministerstwo Klimatu i Środowiska rekomendowało przyjęcie tego prawa? - Nie chodzi o to "czy", tylko tak naprawdę "jak". Polska popiera odbudowę zasobów przyrodniczych - odpowiedziała Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

- Problem to pewien typ nakazów i zobowiązań, które są nałożone na państwa członkowskie bez zapewnienia finansowania ze strony Unii Europejskiej - tak tłumaczył polskie stanowisko premier Donald Tusk.

Jednak nieoficjalnie wiadomo, że rząd bał się powtórki protestów rolników, chociaż to prawo to zupełnie coś innego niż Zielony Ład, a postulaty rolników zostały spełnione.

- Nie wprowadza żadnych, ale to żadnych zobowiązań, ani ograniczeń, dla prywatnych właścicieli gruntów, w tym rolników - podkreśla Marta Klimkiewicz.

ZOBACZ WIĘCEJ: Wojciechowski: każdy rolnik może sam wyrzucić Zielony Ład do kosza, wystarczy nie brać dopłat

Wojciechowski: każdy rolnik może sam wyrzucić Zielony Ład do kosza, wystarczy nie brać dopłat
Wojciechowski: każdy rolnik może sam wyrzucić Zielony Ład do kosza, wystarczy nie brać dopłatJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Afera w austriackim rządzie. Ministra zagłosowała "za" wbrew woli koalicjantów

Losy prawa o odbudowie przyrody ważyły się do ostatniej chwili. Udało się je przyjąć dzięki temu, że Austria zmieniła zdanie.

- Dziś jest dzień na działanie i przyjęcie przepisów dotyczących odbudowy przyrody. Dlatego Austria poprze to prawo - tak argumentowała na chwilę przed głosowaniem Leonore Gewessler, ministra środowiska Austrii.

Zaraz po tym, gdy powiedziała, że Austria jest "za", w rządzie wybuchła afera. Kanclerz Austrii z Austriackiej Partii Ludowej stwierdził, że ministra pochodząca z partii Zielonych nie miała upoważnienia rządu i zagłosowała wbrew woli koalicjanta. - Ministra środowiska dopuściła się naruszenia prawa i to będzie miało konsekwencje - napisał na platformie "X" Karl Nehammer, kanclerz Austrii.

Karl Nehammer nie zdecydował się rozwiązać rządu. Zamiast tego austriaccy chadecy wytoczą swojej ministrze proces za nadużycie stanowiska, a nowe prawo o odbudowie przyrody chcą zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS