Tysiące śledztw w całej Ukrainie. "Chcemy ustalić personalia każdego rosyjskiego żołnierza, który przyszedł tu z bronią"

Tysiące śledztw w całej Ukrainie. "Chcemy ustalić personalia każdego rosyjskiego żołnierza, który przyszedł tu z bronią"
Tysiące śledztw w całej Ukrainie. "Chcemy ustalić personalia każdego rosyjskiego żołnierza, który przyszedł tu z bronią"
Fakty TVN
Tysiące śledztw w całej Ukrainie. "Chcemy ustalić personalia każdego rosyjskiego żołnierza, który przyszedł tu z bronią"Fakty TVN

Śledczy z Ukrainy dokumentują i opisują przypadki zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan. Zbierają między innymi materiał biologiczny, ślady linii papilarnych, ale także rozmawiają ze świadkami. W całej Ukrainie tylko policja prowadzi ponad osiem tysięcy śledztw. Setki z nich to sprawy gwałtów.

W miłej okolicy, w ładnym lesie - tak wyglądało jedno z ukraińskich osiedli. Teraz z tej podmiejskiej oazy spokoju są tylko gruzy.

- Nic nie zostało, nie ma kuchni, nie ma mieszkania, nie ma domu. Nic nie ma - mówi przeszukując gruzy jeden z Ukraińców.

Rosjanie w każdym miejscu, gdzie byli, zostawili za sobą zniszczenie i śmierć, choć ludzie pisali na płotach hasła, że w domu są dzieci.

Teraz Ukraińcy oznaczają miejsca, gdzie ktoś zginął.

- Ludzie byli w piwnicy, nie chcieli otwierać rosyjskim żołnierzom, a oni wrzucili tam gaz łzawiący. Ludzie wtedy otworzyli i wyskoczyli. Igor wybiegł pierwszy, rozstrzelali go. Miał 14 lat. Rozstrzelali go - opowiada jedna z Ukrainek.

Zbrodnie, które nie mieszczą się w głowie, próbują zbadać ukraińscy śledczy.

- Chcemy ustalić personalia każdego rosyjskiego żołnierza, który przyszedł tu z bronią i sprowadził nieszczęście na nasz kraj - mówi Artur Dobrosierdow z wydziału śledczego ukraińskiej policji.

Jak wygląda dokumentowanie zbrodni?

To, co zapisze się na kartach historii, najpierw muszą udokumentować ukraińscy śledczy. Ściągnęli do pomocy również śledczych z innych regionów Ukrainy. Szukają dowodów, rozmawiają ze świadkami, a każda rozmowa to kolejne świadectwo.

- Rosjanie przyszli do domu, w którego piwnicy chowali się nasi sąsiedzi. Zaczęli strzelać z automatów w podłogę, kule latały między nimi. Na szczęście nikt z sąsiadów nie zginął - opowiada jeden z Ukraińców.

W całej Ukrainie tylko policja prowadzi ponad osiem tysięcy śledztw, z czego dwa i pół tysiąca w samym obwodzie kijowskim. Setki z nich to sprawy gwałtów, ale może ich być znacznie więcej, bo o tym, co przeszły - jeżeli w ogóle to przeżyły - kobiety mówić nie chcą.

- Moja siostra mieszka w Buczy. Na przeciwko niej był dom, dwa piętra zniszczone bombą, a na pierwszym byli oni. Rosjanie przywozili tam sobie kobiety i się nad nimi znęcali. Siostra słyszała ich krzyki - opowiada jedna z Ukrainek.

Ukraińcy wierzą, że rosyjskie zbrodnie uda się kiedyś rozliczyć.

- Zbieramy materiał biologiczny, ślady linii papilarnych. Zrobimy wszystko, żeby ich zidentyfikować. Zbierzemy dowody i przekażemy je dalej. Mamy nadzieję, że osądzą ich międzynarodowe trybunały - mówi Artur Dobrosierdow, z wydziału śledczego ukraińskiej policji.

Jednak żaden wyrok nie wymaże z pamięci ludzi tego, co przeszli. - Niech cały świat zobaczy te obrazy, to wszystko, co tu się stało. Niech nie dopuszczą, by to się powtórzyło - apeluje jedna z Ukrainek.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS