Uchwała w sprawie Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"

Źródło:
Fakty TVN
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"
Michał Tracz/Fakty TVN
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w środę w Sejmie broniła tzw. sędziów dublerów. Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono w niej, że dublerzy nie są sędziami, a Julia Przyłębska kieruje Trybunałem bezprawnie. Uchwała nie ma mocy prawa. "Nikogo nie satysfakcjonuje, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku" - ocenił Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Julia Przyłębska nie zamierza odchodzić z Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie dublerzy - też nie. - W polskim systemie prawnym nie istnieją organy ani mechanizmy, które umożliwiałyby weryfikację legalności wyboru sędziów Trybunału - powiedziała Przyłębska.

Nocne wystąpienie prezes Trybunału Konstytucyjnego to odpowiedź na uchwałę, którą w środę przyjął Sejm. Posłowie stwierdzili w niej, że dublerzy nie są sędziami, a Julia Przyłębska kieruje Trybunałem bezprawnie. Sejm zaapelował do sędziów o rezygnację.

Uchwała Sejmu w żaden sposób nie zmusi jednak dublerów do odejścia. Dlatego pojawia się pytanie: po co ją przyjmować? - Uchwała w sposób formalny opisuje sytuację, jaką mamy w Trybunale Konstytucyjnym - zaznacza wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. - Nie możemy mówić, że jest bezzębna. Uchwała wskazuje pewne zasady i kierunki działań - dodaje Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi.

Czytaj więcej: Uchwała w sprawie zmian w TK. Posłowie poparli apel do sędziów dublerów

Tą uchwałą większość sejmowa chce namówić instytucje państwa, by nie uznawały wyroków TK, w których orzekali dublerzy. Takim wyrokiem był choćby ten dotyczący aborcji.

Nasuwa się też pytanie: a co, jeśli dublerzy nie opuszczą Trybunału? - Będą musieli się zastanowić, czy nie będzie na nich ciążyć odpowiedzialność odszkodowawcza, w sensie zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń - wskazuje Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Julia Przyłębska broniła sędziów dublerów także w Sejmie przy wsparciu prezesa PiS, który pojawił się w sali dokładnie wtedy, gdy zaczęła przemawiać. - Podżegacie organy państwa do popełniania przestępstwa - mówiła prezes TK.

PiS szykuje własne uchwały w obronie Trybunału Konstytucyjnego, ale one w Sejmie przepadną. - To jest bezprawie, a nawet zamach - mówi Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - PiS broni w ten sposób swoich ludzi i bałaganu, które samo stworzyło - słychać w Sejmie z ław koalicji. - To wy zablokowaliście Trybunał, zniszczyliście Trybunał, a my go naprawimy - mówił posłom opozycji Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi.

Kaczyński spotyka się prywatnie z Przyłębską? "Jeżeli uda mi się napisać pamiętniki, to tam może będą elementy prywatne"
Kaczyński spotyka się prywatnie z Przyłębską? "Jeżeli uda mi się napisać pamiętniki, to tam może będą elementy prywatne"TVN24

Uchwała "nikogo nie satysfakcjonuje"

Zastrzeżenia co do działań rządzących ma były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - To rozwiązanie poprzez uchwałę moim zdaniem nie będzie skuteczne - uważa.

Spore wątpliwości mają też sędziowie. - (Uchwały - red.) w chwili obecnej uważam za niewystarczające - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny "pracuje normalnie"? Dane pokazują prawdę

Sędziowie domagają się nie tylko dalszych, ale i bardziej stanowczych działań. - Ta uchwała nikogo nie satysfakcjonuje, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku - ocenia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Kolejne są ustawy o KRS, Trybunale Konstytucyjnym i proponowane zmiany w konstytucji. Te nie mają jednak szansy, by wejść w życie bez zgody prezydenta. - Duża część tych zmian jest nie do zaakceptowania przez prezydenta i zostanie zawetowana - informuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

- Jeśli będzie wola ze strony Pałacu Prezydenckiego, żeby na temat tych czy jakichkolwiek rozwiązań dyskutować, to jesteśmy gotowi na każdy dialog - zapewnia wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Władza jednak nie wyklucza, że z wejściem zmian w życie trzeba będzie poczekać na wybory prezydenckie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS