Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiać
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiać
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiaćKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

- Trwa fala epidemiczna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. - Ta liczba przypadków od początku sezonu może nawet sięgać około dwóch milionów - dodaje.

Grypa w tym sezonie wyjątkowo się w Polsce rozszalała. Zmarło dotychczas co najmniej tysiąc osób, 23 tysiące chorowało w szpitalach, a recept na leki do leczenia w domu wypisano ponad dwa miliony.

- Nawet jak 10 opakowań wjeżdża do apteki, to za chwilę ich już nie ma - przyznaje Łukasz Konka z Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż tych leków jest wyższa o ponad 330 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Grypa nie odpuszcza, od początku sezonu zmarło ponad tysiąc osób

Brakuje leków, ale są dobre wieści. "Dzisiaj obserwujemy drobną poprawę"

- Jak kilkaset procent osób nagle więcej chce skorzystać z takiego leku, to jest oczywiste, że chwilę musi potrwać, zanim z powrotem zabezpieczymy ten tek, ale to już się częściowo stało i częściowo dzieje - zauważa ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

W aptekach brakuje leków na grypę. Rozwinęła się międzymiastowa turystyka lekowa. - Dzisiaj obserwujemy drobną poprawę. Rzeczywiście, te dawki, zwłaszcza dla dorosłych, są osiągalne w aptekach, być może jeszcze nie w takim zakresie, jakbyśmy tego oczekiwali. Dalszy problem mamy z dawkami pediatrycznymi - wskazuje Marcin Repelewicz z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu.

Z tym problemem farmaceuci radzą sobie sposobem. - Żeby pomóc też małym pacjentom, w naszych aptekach rozsypujemy proszki, czyli robimy leki recepturowe z dużych dawek - wyjaśnia Magdalena Horba, farmaceutka z Apteki Gemini w Białymstoku.

Do końca tygodnia dostawy mają osiągnąć ponad pół miliona opakowań.

- Z końcem tygodnia będziemy mogli mówić o znaczącej poprawie dostępności i raczej w tym momencie będziemy zabezpieczeni, przynajmniej na miesięczny okres takiej sprzedaży ekstraordynaryjnej - przekazuje Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

W całym kraju brakuje leków na grypę
W całym kraju brakuje leków na grypęMarek Nowicki/Fakty TVN

Szczepienia na grypę są dostępne w aptekach

Grypa zdeklasowała w Polsce inne wirusy. W ostatnim tygodniu chorowało na nią ponad 150 tysięcy osób, podczas gdy na RSV - 13 tysięcy, na covid - 4 tysiące, a na krztusiec - niecałe pół tysiąca.

- Widzimy pewien korzystny trend spadkowy. Jeżeli ten trend się utrzyma, to będziemy mogli mówić o wycofywaniu się fali grypy - komentuje dr Paweł Grzesiowski.

ZOBACZ TEŻ: System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Powoli widać to już w szpitalach. - Znacznie spadła liczba zachorowań pacjentów w ciężkim stanie, z zaostrzonymi chorobami przewlekłymi, i faktycznie te przebiegi są teraz lżejsze - wskazuje Dawid Kacprzyk, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Tych zachorowań mogłoby nie być wcale. - Najlepszym sposobem jest jednak szczepienie. Refundacja w tym roku jest wyjątkowo dobra - zwraca uwagę prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Za darmo dla starszych i za połowę ceny dla reszty. Nie trzeba już nawet iść do przychodni - od piątku wszystko można załatwić w aptece. Na grypę w Polsce zaszczepionych jest zaledwie 5 procent ogółu. Wśród starszych osób, w wieku powyżej 65 lat, jest niewiele lepiej - 11 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS