Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiać
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiać
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. W aptekach sytuacja z lekami zaczęła się poprawiaćKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

- Trwa fala epidemiczna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. - Ta liczba przypadków od początku sezonu może nawet sięgać około dwóch milionów - dodaje.

Grypa w tym sezonie wyjątkowo się w Polsce rozszalała. Zmarło dotychczas co najmniej tysiąc osób, 23 tysiące chorowało w szpitalach, a recept na leki do leczenia w domu wypisano ponad dwa miliony.

- Nawet jak 10 opakowań wjeżdża do apteki, to za chwilę ich już nie ma - przyznaje Łukasz Konka z Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż tych leków jest wyższa o ponad 330 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Grypa nie odpuszcza, od początku sezonu zmarło ponad tysiąc osób

Brakuje leków, ale są dobre wieści. "Dzisiaj obserwujemy drobną poprawę"

- Jak kilkaset procent osób nagle więcej chce skorzystać z takiego leku, to jest oczywiste, że chwilę musi potrwać, zanim z powrotem zabezpieczymy ten tek, ale to już się częściowo stało i częściowo dzieje - zauważa ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

W aptekach brakuje leków na grypę. Rozwinęła się międzymiastowa turystyka lekowa. - Dzisiaj obserwujemy drobną poprawę. Rzeczywiście, te dawki, zwłaszcza dla dorosłych, są osiągalne w aptekach, być może jeszcze nie w takim zakresie, jakbyśmy tego oczekiwali. Dalszy problem mamy z dawkami pediatrycznymi - wskazuje Marcin Repelewicz z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu.

Z tym problemem farmaceuci radzą sobie sposobem. - Żeby pomóc też małym pacjentom, w naszych aptekach rozsypujemy proszki, czyli robimy leki recepturowe z dużych dawek - wyjaśnia Magdalena Horba, farmaceutka z Apteki Gemini w Białymstoku.

Do końca tygodnia dostawy mają osiągnąć ponad pół miliona opakowań.

- Z końcem tygodnia będziemy mogli mówić o znaczącej poprawie dostępności i raczej w tym momencie będziemy zabezpieczeni, przynajmniej na miesięczny okres takiej sprzedaży ekstraordynaryjnej - przekazuje Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

W całym kraju brakuje leków na grypę
W całym kraju brakuje leków na grypęMarek Nowicki/Fakty TVN

Szczepienia na grypę są dostępne w aptekach

Grypa zdeklasowała w Polsce inne wirusy. W ostatnim tygodniu chorowało na nią ponad 150 tysięcy osób, podczas gdy na RSV - 13 tysięcy, na covid - 4 tysiące, a na krztusiec - niecałe pół tysiąca.

- Widzimy pewien korzystny trend spadkowy. Jeżeli ten trend się utrzyma, to będziemy mogli mówić o wycofywaniu się fali grypy - komentuje dr Paweł Grzesiowski.

ZOBACZ TEŻ: System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Powoli widać to już w szpitalach. - Znacznie spadła liczba zachorowań pacjentów w ciężkim stanie, z zaostrzonymi chorobami przewlekłymi, i faktycznie te przebiegi są teraz lżejsze - wskazuje Dawid Kacprzyk, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Tych zachorowań mogłoby nie być wcale. - Najlepszym sposobem jest jednak szczepienie. Refundacja w tym roku jest wyjątkowo dobra - zwraca uwagę prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Za darmo dla starszych i za połowę ceny dla reszty. Nie trzeba już nawet iść do przychodni - od piątku wszystko można załatwić w aptece. Na grypę w Polsce zaszczepionych jest zaledwie 5 procent ogółu. Wśród starszych osób, w wieku powyżej 65 lat, jest niewiele lepiej - 11 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Ameryce fentanyl nazywany jest "bronią masowego rażenia". Z powodu jego przedawkowania umiera tam ponad 200 osób dziennie. W Polsce możemy zacząć działać, zanim dojdzie do takiego dramatu. Niestety, jak pokazali dziennikarze "Uwagi!" TVN, dostęp do fentanylu wciąż jest zbyt łatwy. Lewą receptę wystawiono nawet na nazwisko minister zdrowia.

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Lewą receptę na fentanyl można uzyskać w kilka minut nawet na nazwisko ministry zdrowia

Źródło:
Fakty TVN

Gdy Donald Trump obarcza nie Władimira Putina, a Ukrainę oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego winą za rosyjską inwazję, kandydat PiS-u na prezydenta mówi o współodpowiedzialności Unii Europejskiej i Donalda Tuska. Karol Nawrocki krytykuje też prezydenta Ukrainy. Tymczasem członków sztabu Nawrockiego - równocześnie posłów PiS - słowa ich kandydata nie oburzają, bo podzielają jego zdanie.

Nawrocki powtarza narrację Trumpa. Politycy PiS nie widzą nic w tym złego

Nawrocki powtarza narrację Trumpa. Politycy PiS nie widzą nic w tym złego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jesteśmy w takim momencie, w którym prezydent USA mówi przekazem kremlowskim - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odnosząc się do słów Donalda Trumpa o Wołodymyrze Zełenskim i Ukrainie. Oceniła, że wypowiedzi i działania Trumpa zwiastują "zgodę na pauzę operacyjną". Dodała, że "zamrożony konflikt nie jest i nie będzie pokojem".

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

"To zwiastuje jedną rzecz, a mianowicie zgodę Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

Elon Musk stwierdził, że kocha prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent Trump określił najbogatszego człowieka na świecie mianem "troskliwego" i "niesamowitego". Elon Musk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w administracji Donalda Trumpa. Pomaga mu w realizacji zapowiedzi dotyczących oszczędności. Jak dotąd do sądów wpłynęło około 20 pozwów, w których kwestionuje się uprawnienia Elona Muska do przeprowadzania zmian. 

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Musk i Trump udzielili wspólnego wywiadu. "Elon do mnie zadzwonił i zapytał: wiesz, że próbują nas poróżnić?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS