Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Źródło:
Fakty TVN
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowań
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowań
Paweł Szot/Fakty TVN
"Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej". GIS alarmuje o "trzykrotnym" wzroście zachorowańPaweł Szot/Fakty TVN

Przepełnione przychodnie, szpitale z rygorami, a w części aptek nadal brakuje leków. Końca fali grypowej nie widać. W województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób.

Lekarze z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej Szpitala Wojewódzkiego w Bytomiu walczą o życie pacjentki, która trafiła tam z powodu powikłań po grypie. 

- Ona (grypa - przyp. red.) wydaje się tylko bardzo błaha, bo większość przeziębienie z grypą traktuje jako tę samą chorobę, ale to jest bardzo poważna choroba wirusowa, która powoduje powikłania, które mogą skończyć się pobytem na intensywnej terapii - zwraca uwagę dr Bartłomiej Bartoszek z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Grypa w natarciu. "Nie przypominam sobie w ostatnich latach aż tak dużej liczby pacjentów wymagających hospitalizacji"
Grypa w natarciu. "Nie przypominam sobie w ostatnich latach aż tak dużej liczby pacjentów wymagających hospitalizacji"Marek Nowicki/Fakty TVN

Szpitale wprowadzają ograniczenia

Tylko od początku roku w województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób. Zachorowało ponad 52 tysiące ludzi. To dwa razy więcej niż w całym ubiegłym roku.

- Tegoroczna fala grypowa bardzo różni się od ubiegłorocznej. To jest, według naszych szacunków, trzykrotnie więcej zachorowań. Podobne też szacunki dotyczą przypadków śmiertelnych. W tej chwili szacujemy, że około tysiąca osób od początku, czyli od września ubiegłego roku, zmarło z powodu grypy i jej powikłań - alarmuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. 

Zachorowań jest tak dużo, że szpitale wprowadzają ograniczenia. - Zmuszeni zostaliśmy ograniczyć nieco wizyty. Mianowicie do jednego pacjenta może przyjść jedna osoba. Zalecamy też oczywiście noszenie maseczek, nie tylko podczas odwiedzin, ale w ogóle podczas poruszania się po szpitalu - przekazuje Łukasz Majewski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. 

CZYTAJ TEŻ: Problem z dostępnością leków na grypę. "Nie sądziłam, że to będzie takie trudne"

Według Ministerstwa Zdrowia w kraju są już zamówione w ubiegłym tygodniu leki przeciwwirusowe - 111 tysięcy opakowań. Następna, dwa razy większa dostawa planowana jest na wtorek. Do wielu aptek leki jednak jeszcze nie dotarły. - Dostępność w praktyce w tej chwili jest bardzo niewielka, chociaż powoli hurtownie zwracają uwagę, iż może będą jakieś nowe dostawy - przyznaje Marek Łysko, farmaceuta z apteki "Larix" w Katowicach. 

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu
Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciuMagda Łucyan/Fakty TVN

Jakie są pierwsze objawy grypy?

Równocześnie atakuje wirus RSV, podobnie jak grypa, szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych dzieci. - Na 24 pacjentów, 18 dzieci jest rozpoznanym wirusem syncytialnym, czyli tym RSV-em, a dwoje dzieci w tej chwili aktualnie przebywa z grypą - informuje dr Regina Ulfig-Maślanka z Oddziału Niemowlęcego i Patologii Noworodka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

ZOBACZ TEŻ: Zachorowań na grypę przybywa. "Trzeba zaszczepić potrzebę szczepienia wśród pacjentów"

Grypa tylko z pozoru jest podobna do przeziębienia. Łatwo ją odróżnić. Dolegliwości nie narastają, a zwykle pojawiają się nagle.

- W tych pierwszych dniach pojawia się bardzo wysoka temperatura, pojawia się ból głowy. Zwykle nie ma tego kataru. Może pojawić się duszność, pojawia się suchy kaszel i przede wszystkim - ten najbardziej charakterystyczny objaw - czyli tzw. łamanie w kościach i bóle mięśniowe - wskazuje dr Marcin Markiel, internista z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. 

Ogólnodostępne szczepionki gwarantują odporność na grypę bądź łagodny przebieg zakażenia. W tym sezonie skorzystało z nich mniej niż 5 procent Polaków. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS