"W życiu czasami człowiek powinien być naiwny". Kolejne zmiany w radiowej Trójce

21.08.2020 | "W życiu czasami człowiek powinien być naiwny". Kolejne zmiany w radiowej Trójce
21.08.2020 | "W życiu czasami człowiek powinien być naiwny". Kolejne zmiany w radiowej Trójce
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.08.2020 | "W życiu czasami człowiek powinien być naiwny". Kolejne zmiany w radiowej TrójceMaciej Knapik | Fakty TVN

Kuba Strzyczkowski na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia był 87 dni. W czwartek został odwołany. "To, co Państwo słyszą teraz na antenie, nie jest Programem Trzecim" - napisali dziennikarze Trójki.

Jakub Strzyczkowski, który od maja pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego radiowej Trójki, został odwołany ze stanowiska.

Zwolniony dyrektor mówi, że nie żałuje tych 87 dni, w trakcie których stał na czele rozgłośni. Jednak przyznaje, że był naiwny.

- W życiu czasami człowiek powinien być naiwny. To jest, wbrew pozorom, dobra cecha. To jest cecha szczera, dziecięca i fajna - twierdzi Strzyczkowski.

Komentarze w związku z jego odwołaniem są różne. Zdaniem niektórych - obóz rządzący potrzebował znanego i lubianego dziennikarza przed wyborami, jednak po wyborach już nie. - Został obrzydliwie wykorzystany i wypluty. Posłużył w tamtym momencie w złej sprawie - ocenia Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

- Został powołany na funkcje dyrektora, po to żeby zostać listkiem figowym, który przykrywa aferę związaną z Kazikiem - dodaje Kamil Dąbrowa, były dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Początek zmian w Trójce

Zmiany w kierownictwie Trójki zaczęły się maju, gdy utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" - nawiązujący do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na zamkniętym z powodu epidemii Cmentarzu Powązkowskim - zadebiutował w 1998. notowaniu Listy Przebojów Trójki i od razu zajął pierwsze miejsce.

Wybrane pod rządami Prawa i Sprawiedliwości kierownictwo stacji oskarżyło dziennikarzy o nieuczciwość, a piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" została usunięta z listy.

Niedługo potem z rozgłośni zaczęli odchodzić kolejni dziennikarze, w tym Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Agnieszka Szydłowska, Hirek Wrona i Marcin Kydryński.

Wydarzenia w Trójce spotkały się również z protestem artystów, którzy domagali się usunięcia ich piosenek z anteny.

Działania na potrzeby kampanii?

Kierownictwo radiowej Trójki cały czas tłumaczyło, że żadnej ingerencji w liście przebojów nie było. Skandal jednak narastał, a przed wyborami prezydenckimi - nie służył władzy. Dlatego powołanie Kuby Strzyczkowskiego, kojarzonego z najlepszym standardem Trójki, dawało nadzieję, a może raczej tworzyło wrażenie, że sprawa była tylko błędem, z którego władza się wycofa. Tymczasem minęły wybory i okazuje się, że Strzyczkowski miał naruszać regulamin, przekraczać kompetencje i ze stanowiskiem dyrektora i redaktora naczelnego radiowej Trójki musiał się pożegnać. Jednak może zostać w radiu, jeśli zechce - czytamy w komunikacie zarządu Polskiego Radia.

Strzyczkowski zapytany w rozmowie z "Faktami" TVN o to, czy planuje powrót do mediów publicznych, odpowiada śmiechem. - Do Trójki to nawet nie wypada mi wrócić - wyjaśnia.

"Tego nie da się odbudować"

Na stanowisko dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia powołano Michała Narkiewicza-Jodko.

- Media publiczne w tej chwili wchodzą w fazę kolejnego etapu rewolucji. Następuje tam całkowita wymiana - ocenia Kamil Dąbrowa, były dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Tego nie da się odbudować w tej chwili, zresztą nie takie są zamiary - uważa Jan Ordyński, wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia. Magda Jethon i grupa dziennikarzy z Trójki prowadzą teraz Radio Nowy Świat. Jednak za dobrą, "starą" Trójkę wciąż trzymają kciuki. - Wierzę w to, że Trójka się odbuduje. Tylko to niestety dość długo potrwa - mówi Jethon w rozmowie z "Faktami" TVN. Jak długo? - Myślę, że parę lat - odpowiada.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS