To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN
To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu
To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiuKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

Kurtka z sieciówki trafiła do probówki. Wszystkie elementy i materiały obejrzane, pocięte na skrawki i zalane odczynnikami. Także dość nietypowymi. - Mamy tutaj sztuczny pot - mówi Magdalena Świta-Bomska z Departamentu Laboratoriów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi.

Spocenie kurtki to jeden z etapów badania w laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - Czy w wyrobach, które są dostępne na rynku, znajdują się substancje chemiczne, które mogą stwarzać zagrożenie - opowiada Świta-Bomska.

To rezultat kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej w sklepach, z których inspektorzy przywieźli do laboratorium ubrania i pościel, torebki i buty ze sztucznej skóry oraz akcesoria do ćwiczeń.

"Na 1 kg ubrania wykorzystuje się od 1,5 do prawie 7 kg substancji chemicznych"

- Źle wyszło siedem procent próbek, to były te produkty, które miały za dużo substancji, które są dopuszczane, ale w ograniczonym stężeniu - informuje Jagoda Kruszewska z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To, w czym ćwiczymy, co nosimy i czym przykrywamy się do spania, ma w sobie chemię.

- Na jeden kilogram ubrania wykorzystuje się od półtora do prawie siedmiu kilogramów substancji chemicznych. Od pola, gdzie uprawia się bawełnę i stosuje się pestycydy, poprzez procesy tworzenia przędzy, przez produkcję tkaniny czy dzianiny, a następnie barwienie, wykańczanie czy nakładanie nadruków - wymienia Aleksandra Włodarczyk, ekspertka do spraw zrównoważonej mody i autorka portalu swiadomykonsumentmody.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Formaldehyd w pościeli sprawia, że jest miękka i się nie gniecie, ftalany w hantlach, piłkach i skakankach czynią je elastycznymi i niełamliwymi. Ale, gdy jest ich za dużo, szkodzą zdrowiu.

- Jeżeli tego formaldehydu jest za dużo, to może dochodzić w pierwszej kolejności do reakcji alergicznej. Ftalany same w sobie mają silne działanie endokrynne, wpływają na hormony człowieka - wyjaśnia dr inż. Jakub Duszczyk, chemik i toksykolog.

"To źle, że pachnie nowością"

W jednej z przebadanych pościeli norma formaldehydu była przekroczona ośmiokrotnie, a w hantlach ftalanów było o 320 procent za dużo.

- Przedsiębiorcy mają obowiązek wycofać niebezpieczne produkty ze sprzedaży - mówi Jagoda Kruszewska.. Z kolei klienci mogą robić zakupy rzadziej i bardziej świadomie.

Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"
Do sklepów trafiły wódki w opakowaniach przypominających mus owocowy. "To jest zbrodnia na polskich dzieciach"Magda Łucyan/Fakty TVN

- Prawo unijne jest najbardziej restrykcyjnym prawem, jeśli chodzi o chemikalia na świecie. Dlatego warto, jak robimy zakupy, to kupować produkty od firm, które mają swoje siedziby w Unii Europejskiej - mówi Joanna Sawicka-Gajin z Fundacji "Kupuj odpowiedzialnie".

W czasie zakupów należy ufać własnym zmysłom. - Nieraz tak się mówi, że pachnie nowością. To źle, że pachnie nowością, ponieważ to jest chemia - zwraca uwagę Duszczyk.

Wszystko, co nowe, warto wyprać lub wyparzyć. To pomoże pozbyć się nadmiaru chemii. Lepiej, żeby pozostała domeną laboratoriów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS