To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?

Źródło:
Fakty TVN
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
Paweł Szot/Fakty TVN
5 SZOT

To innowacyjna technologia i realna pomoc. Cyber-oko umożliwia komunikację między pacjentem a lekarzem - na przykład w sytuacji, kiedy pacjent nie mówi, jest sparaliżowany, a chce przekazać, że boli go ząb. Urządzenie wykorzystywane jest między innymi w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach 

Kamera śledzi ruch gałek ocznych pana Tomasza Trzemżalskiego, gdy on słucha komunikatów i patrzy na ekran - tylko w ten sposób pacjent komunikuje się ze światem zewnętrznym. - Nawiązuje kontakt z przedstawionymi tam obrazkami, grafiką, podpisami, a system sam wyznacza punkt widzenia. Punkt, na który patrzy pacjent - mówi Bożena Duda, neurologopedka, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

W czerwcu 2022 roku pan Tomasz w wypadku samochodowym doznał bardzo poważnego urazu mózgu. Choć ma otwarte oczy - to w rzeczywistości jest w śpiączce. Po kilku miesiącach spędzonych na OIOM-ie mężczyzna trafił do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach. - Tomuś przyjechał w stanie bardzo poważnym, beż żadnego kontaktu wzrokowego, z ogromnymi odleżynami. Na tę chwilę cały personel walczy o niego. To są zarówno sprawy medyczne, jak i powrót do jego świadomości. Jest różnica ogromna - wyjaśnia Barbara Słyś-Trzemżalska, żona Tomasza Trzemżalskiego.

Oddział w Tarnowskich Górach ma tylko pięć miejsc. Przyjmuje pacjentów, których ośrodkowy układ nerwowy został głęboko uszkodzony w wyniku urazu bądź niedotlenienia. - Jest to pacjent, który nie rozumie, nie mówi, w żaden inny sposób - czy wzrokiem, czy gestem - nie porozumiewa się ze światem zewnętrznym - tłumaczy Anna Blaszkowska, neurolożka i specjalistka rehabilitacji medycznej, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

Pomaga w rehabilitacji i określeniu świadomości pacjenta

Tak zwane Cyber-Oko pozwala określić poziom świadomości takiego pacjenta. - Obserwujemy każdy taki najmniejszy znak mówiący nam o tym, że pacjent coś zauważył, że coś do niego dotarło, że być może chce nam coś zakomunikować - przekazuje Katarzyna Broniec-Siekaniec, psycholożka kliniczna, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Jeden z pacjentów - właśnie dzięki Cyber-Oku - przekazał, że boli go ząb. Wezwany stomatolog to potwierdził. Cyber-Oko pozwala też na rehabilitację. Pacjenci wykonują polecenia i w ten sposób ćwiczą uszkodzony mózg. To mozolny proces., a na efekty czeka się długo.

Czytaj też: 15-latka z Angoli miała na żuchwie olbrzymiego guza. Przeszła w Polsce operację, wyszła ze szpitala

- Funkcja budzenia to nie jest jeden moment, jaki znamy z filmów hollywoodzkich, że pacjent otwiera oczy i mówi: "gdzie ja jestem i co się stało". To nie jest prawda. Funkcja budzenia pacjenta ze śpiączki trwa często wiele tygodni i wiele miesięcy - podkreśla Bożena Duda. Standardowo - według procedur NFZ - pacjenci mogą przebywać na tym oddziale rok. W szczególnych przypadkach 15 miesięcy. Później muszą zostać wypisani - bez względu na ich stan i rokowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS