To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?

Źródło:
Fakty TVN
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
Paweł Szot/Fakty TVN
5 SZOT

To innowacyjna technologia i realna pomoc. Cyber-oko umożliwia komunikację między pacjentem a lekarzem - na przykład w sytuacji, kiedy pacjent nie mówi, jest sparaliżowany, a chce przekazać, że boli go ząb. Urządzenie wykorzystywane jest między innymi w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach 

Kamera śledzi ruch gałek ocznych pana Tomasza Trzemżalskiego, gdy on słucha komunikatów i patrzy na ekran - tylko w ten sposób pacjent komunikuje się ze światem zewnętrznym. - Nawiązuje kontakt z przedstawionymi tam obrazkami, grafiką, podpisami, a system sam wyznacza punkt widzenia. Punkt, na który patrzy pacjent - mówi Bożena Duda, neurologopedka, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

W czerwcu 2022 roku pan Tomasz w wypadku samochodowym doznał bardzo poważnego urazu mózgu. Choć ma otwarte oczy - to w rzeczywistości jest w śpiączce. Po kilku miesiącach spędzonych na OIOM-ie mężczyzna trafił do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach. - Tomuś przyjechał w stanie bardzo poważnym, beż żadnego kontaktu wzrokowego, z ogromnymi odleżynami. Na tę chwilę cały personel walczy o niego. To są zarówno sprawy medyczne, jak i powrót do jego świadomości. Jest różnica ogromna - wyjaśnia Barbara Słyś-Trzemżalska, żona Tomasza Trzemżalskiego.

Oddział w Tarnowskich Górach ma tylko pięć miejsc. Przyjmuje pacjentów, których ośrodkowy układ nerwowy został głęboko uszkodzony w wyniku urazu bądź niedotlenienia. - Jest to pacjent, który nie rozumie, nie mówi, w żaden inny sposób - czy wzrokiem, czy gestem - nie porozumiewa się ze światem zewnętrznym - tłumaczy Anna Blaszkowska, neurolożka i specjalistka rehabilitacji medycznej, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

Pomaga w rehabilitacji i określeniu świadomości pacjenta

Tak zwane Cyber-Oko pozwala określić poziom świadomości takiego pacjenta. - Obserwujemy każdy taki najmniejszy znak mówiący nam o tym, że pacjent coś zauważył, że coś do niego dotarło, że być może chce nam coś zakomunikować - przekazuje Katarzyna Broniec-Siekaniec, psycholożka kliniczna, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Jeden z pacjentów - właśnie dzięki Cyber-Oku - przekazał, że boli go ząb. Wezwany stomatolog to potwierdził. Cyber-Oko pozwala też na rehabilitację. Pacjenci wykonują polecenia i w ten sposób ćwiczą uszkodzony mózg. To mozolny proces., a na efekty czeka się długo.

Czytaj też: 15-latka z Angoli miała na żuchwie olbrzymiego guza. Przeszła w Polsce operację, wyszła ze szpitala

- Funkcja budzenia to nie jest jeden moment, jaki znamy z filmów hollywoodzkich, że pacjent otwiera oczy i mówi: "gdzie ja jestem i co się stało". To nie jest prawda. Funkcja budzenia pacjenta ze śpiączki trwa często wiele tygodni i wiele miesięcy - podkreśla Bożena Duda. Standardowo - według procedur NFZ - pacjenci mogą przebywać na tym oddziale rok. W szczególnych przypadkach 15 miesięcy. Później muszą zostać wypisani - bez względu na ich stan i rokowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Piotr Wawrzyk i Edgar Kobos, jego były współpacownik, zeznawali przed komisją śledczą w sprawie afery wizowej. "Fakty" TVN dotarły do korespondencji Piotra Wawrzyka z pracownikami ministerstwa, w której pojawia się nazwisko Kobosa jako osoby do kontaktu, a także lista osób z Indii, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa poza kolejnością. Piotr Wawrzyk ponadto chciał, żeby 800 tysięcy osób rocznie dostawało polskie wizy.

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Coraz więcej wiadomo o tym, jak mogło dojść do zatrucia mięsem kupionym na targu w Nowej Dębie, a przynajmniej, w jakich warunkach powstawało to, co potem kupowali nieświadomi ludzie. Zupełnie inne zdanie w tej sprawie mają ci, którzy mięso sprzedawali, i prokuratura.

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

Źródło:
Fakty TVN

Program Rodzina 500 plus był jednym z najważniejszych pomysłów na zwycięską kampanię PiS osiem lat temu. Na pewno zmienił na lepsze życie bardzo wielu rodzin. Jednak jego podstawowym celem było to, by rodziło się więcej dzieci. Nie udało się tego osiągnąć. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

Źródło:
Fakty TVN

Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Źródło:
Fakty TVN

Węgry zgodziły się na przyjęcie Szwecji do NATO. Szwecja czekała na to prawie dwa lata. Finlandia i Szwecja wystąpiły o przyjęcie do NATO po agresji Rosji na Ukrainę. Finlandia oficjalnie stała się członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku. W zeszłym tygodniu Węgry podpisały umowę ze Szwecją na zakup czterech myśliwców Gripen. 

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS