Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"

Źródło:
Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Dzięki postępom medycyny można leczyć coraz więcej coraz trudniejszych przypadków u dzieci. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi bez operacji zamknęli przewód tętniczy wcześniakowi. Wcześniej innemu pacjentowi wszczepili zastawkę zrobioną na wymiar.

Lekarze wszczepili Wojciechowi Augustyniakowi dwa tygodnie temu zastawkę płucną na wymiar. Chłopiec miał wadę wrodzoną. - Miał specjalnie skonstruowaną zastawkę pod wymiar, to, można powiedzieć, była taka medycyna spersonalizowana - wyjaśnia prof. Tomasz Moszura, kardiolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki temu chłopiec już wrócił do domu.

Karol urodził się jako wcześniak i był operowany tuż po urodzeniu. Lekarze nieoperacyjnie, przez skórę, zamknęli mu przewód tętniczy. Bez tego chłopiec mógłby się udusić. Walka zaczęła się już w dniu porodu.

- Dostałam od rana skurczy, krwotoku. Pojechałam do Piotrkowa, gdzie przekierowali mnie do Matki Polki i dzięki temu mój syn żyje - wspomina pani Sylwia Ciołak, matka Karola. - Z tego, co wiem, to był pierwszy zabieg w Polsce u tak małego dziecka, bo to był wcześniak w 32. tygodniu ciąży z masą urodzeniową 1500 gramów - dodaje dr Paweł Dryżek, kierownik Pracowni Hemodynamiki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieNowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.Marek Nowicki | Fakty TVN

Historia Alana

Dzięki bezoperacyjnym, spersonalizowanym i dostosowanym do konkretnego pacjenta metodom kardiochirurgom udaje się uratować coraz więcej dzieci z wrodzonymi wadami serca. A jak serca nie udaje się naprawić, to można je ostatecznie wymienić. Trzynaście lat temu pokazywaliśmy w "Faktach" TVN 6-miesięcznego wówczas Alana, któremu lekarze z Zabrza przeszczepili serce. To było najmłodsze dziecko po takim zabiegu.

- Rozwija się dobrze, biega, gra w piłkę. Robi to, co inne dzieci, praktycznie nie odstaje - mówi Michał Rybaniec, ojciec Alana.

Medycyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zespół naukowców z Barcelony pracuje nad stworzeniem sztucznej macicy. W niej będzie można operować wady serca u dzieci jeszcze w okresie płodowym, kiedy oddychają i są żywione przy pomocy pępowiny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS