Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"

Źródło:
Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Małe dzieci z wadami serca dostały drugą szansę dzięki "medycynie spersonalizowanej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Dzięki postępom medycyny można leczyć coraz więcej coraz trudniejszych przypadków u dzieci. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi bez operacji zamknęli przewód tętniczy wcześniakowi. Wcześniej innemu pacjentowi wszczepili zastawkę zrobioną na wymiar.

Lekarze wszczepili Wojciechowi Augustyniakowi dwa tygodnie temu zastawkę płucną na wymiar. Chłopiec miał wadę wrodzoną. - Miał specjalnie skonstruowaną zastawkę pod wymiar, to, można powiedzieć, była taka medycyna spersonalizowana - wyjaśnia prof. Tomasz Moszura, kardiolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki temu chłopiec już wrócił do domu.

Karol urodził się jako wcześniak i był operowany tuż po urodzeniu. Lekarze nieoperacyjnie, przez skórę, zamknęli mu przewód tętniczy. Bez tego chłopiec mógłby się udusić. Walka zaczęła się już w dniu porodu.

- Dostałam od rana skurczy, krwotoku. Pojechałam do Piotrkowa, gdzie przekierowali mnie do Matki Polki i dzięki temu mój syn żyje - wspomina pani Sylwia Ciołak, matka Karola. - Z tego, co wiem, to był pierwszy zabieg w Polsce u tak małego dziecka, bo to był wcześniak w 32. tygodniu ciąży z masą urodzeniową 1500 gramów - dodaje dr Paweł Dryżek, kierownik Pracowni Hemodynamiki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieNowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.Marek Nowicki | Fakty TVN

Historia Alana

Dzięki bezoperacyjnym, spersonalizowanym i dostosowanym do konkretnego pacjenta metodom kardiochirurgom udaje się uratować coraz więcej dzieci z wrodzonymi wadami serca. A jak serca nie udaje się naprawić, to można je ostatecznie wymienić. Trzynaście lat temu pokazywaliśmy w "Faktach" TVN 6-miesięcznego wówczas Alana, któremu lekarze z Zabrza przeszczepili serce. To było najmłodsze dziecko po takim zabiegu.

- Rozwija się dobrze, biega, gra w piłkę. Robi to, co inne dzieci, praktycznie nie odstaje - mówi Michał Rybaniec, ojciec Alana.

Medycyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zespół naukowców z Barcelony pracuje nad stworzeniem sztucznej macicy. W niej będzie można operować wady serca u dzieci jeszcze w okresie płodowym, kiedy oddychają i są żywione przy pomocy pępowiny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS