To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?

Źródło:
Fakty TVN
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
To urządzenie pomaga ciężko chorym komunikować się. Jak działa Cyber-Oko?
Paweł Szot/Fakty TVN
5 SZOT

To innowacyjna technologia i realna pomoc. Cyber-oko umożliwia komunikację między pacjentem a lekarzem - na przykład w sytuacji, kiedy pacjent nie mówi, jest sparaliżowany, a chce przekazać, że boli go ząb. Urządzenie wykorzystywane jest między innymi w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach 

Kamera śledzi ruch gałek ocznych pana Tomasza Trzemżalskiego, gdy on słucha komunikatów i patrzy na ekran - tylko w ten sposób pacjent komunikuje się ze światem zewnętrznym. - Nawiązuje kontakt z przedstawionymi tam obrazkami, grafiką, podpisami, a system sam wyznacza punkt widzenia. Punkt, na który patrzy pacjent - mówi Bożena Duda, neurologopedka, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

W czerwcu 2022 roku pan Tomasz w wypadku samochodowym doznał bardzo poważnego urazu mózgu. Choć ma otwarte oczy - to w rzeczywistości jest w śpiączce. Po kilku miesiącach spędzonych na OIOM-ie mężczyzna trafił do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach. - Tomuś przyjechał w stanie bardzo poważnym, beż żadnego kontaktu wzrokowego, z ogromnymi odleżynami. Na tę chwilę cały personel walczy o niego. To są zarówno sprawy medyczne, jak i powrót do jego świadomości. Jest różnica ogromna - wyjaśnia Barbara Słyś-Trzemżalska, żona Tomasza Trzemżalskiego.

Oddział w Tarnowskich Górach ma tylko pięć miejsc. Przyjmuje pacjentów, których ośrodkowy układ nerwowy został głęboko uszkodzony w wyniku urazu bądź niedotlenienia. - Jest to pacjent, który nie rozumie, nie mówi, w żaden inny sposób - czy wzrokiem, czy gestem - nie porozumiewa się ze światem zewnętrznym - tłumaczy Anna Blaszkowska, neurolożka i specjalistka rehabilitacji medycznej, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty".

Pomaga w rehabilitacji i określeniu świadomości pacjenta

Tak zwane Cyber-Oko pozwala określić poziom świadomości takiego pacjenta. - Obserwujemy każdy taki najmniejszy znak mówiący nam o tym, że pacjent coś zauważył, że coś do niego dotarło, że być może chce nam coś zakomunikować - przekazuje Katarzyna Broniec-Siekaniec, psycholożka kliniczna, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Jeden z pacjentów - właśnie dzięki Cyber-Oku - przekazał, że boli go ząb. Wezwany stomatolog to potwierdził. Cyber-Oko pozwala też na rehabilitację. Pacjenci wykonują polecenia i w ten sposób ćwiczą uszkodzony mózg. To mozolny proces., a na efekty czeka się długo.

Czytaj też: 15-latka z Angoli miała na żuchwie olbrzymiego guza. Przeszła w Polsce operację, wyszła ze szpitala

- Funkcja budzenia to nie jest jeden moment, jaki znamy z filmów hollywoodzkich, że pacjent otwiera oczy i mówi: "gdzie ja jestem i co się stało". To nie jest prawda. Funkcja budzenia pacjenta ze śpiączki trwa często wiele tygodni i wiele miesięcy - podkreśla Bożena Duda. Standardowo - według procedur NFZ - pacjenci mogą przebywać na tym oddziale rok. W szczególnych przypadkach 15 miesięcy. Później muszą zostać wypisani - bez względu na ich stan i rokowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów oddał pijany żołnierz w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN