"Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech, są absolutnie nie do zaakceptowania"

07.12.2020 | "Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech, są absolutnie nie do zaakceptowania"
07.12.2020 | "Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech, są absolutnie nie do zaakceptowania"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
07.12.2020 | "Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech, są absolutnie nie do zaakceptowania"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prymas Polski chce reakcji przełożonych zakonnych na słowa ojca Tadeusza Rydzyka o pedofilii w Kościele, Lewica zawiadamia prokuraturę, a Platforma Obywatelska chce odwołania Rzecznika Praw Dziecka, który nie zareagował w sobotę, choć wypowiedzi przysłuchiwał się na żywo. Zakonnik nazwał biskupa oskarżanego o tuszowanie pedofilii "współczesnym męczennikiem mediów".

Rzecznik Praw Dziecka ma reagować, gdy jakiemukolwiek dziecku dzieje się krzywda. Mikołaj Pawlak nie zareagował, gdy w jego obecności ojciec Tadeusz Rydzyk wypowiedział szeroko dziś komentowane słowa: - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże.

Rzecznik Praw Dziecka dopiero dwa dni po uroczystości, dopiero gdy opozycja złożyła wniosek o jego dymisję, napisał w internecie, że "pokusa nie tłumaczy przestępstwa", a "pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą".

Twitt RPD
Wpis rzecznika praw dzieckaTwitt RPDtwitter.com/RPDPawlak

Mikołaj Pawlak przysłuchiwał się sobotniemu wystąpieniu ojca Tadeusza Rydzyka bez wyrażenia jakiejkolwiek dezaprobaty.

- Dostałem też wiadomość dzisiaj, w czasie mszy świętej, od księdza biskupa Edwarda Janiaka. To jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły. Media to zrobiły i media tak robią. Nie dajmy się katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą - powiedział ojciec Tadeusz Rydzyk.

Na te słowa zareagował prymas Polski, który jest jednocześnie delegatem Episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży. - Arcybiskup Wojciech Polak już pisemnie zwrócił się do przełożonego ojca Tadeusza Rydzyka z prośbą o reakcję na te słowa, o podjęcie działań - poinformował ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Na razie rzecznik zakonu redemptorystów wydał oświadczenie, w którym słowa, w których ojciec Rydzyk broni biskupa oskarżanego o tuszowanie pedofilii, nazwał "komentarzem do obecnej sytuacji medialnej".

Brak reakcji

- Najsmutniejszy i najbardziej przerażający jest brak perspektywy osób pokrzywdzonych. Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech wykorzystania seksualnego, są absolutnie nie do zaakceptowania - komentuje ksiądz Piotr Studnicki.

- Ja ulegam pokusie, jak czwartą kawę dziennie wypiję. Natomiast uleganie pokusie nie może być w tym wypadku kierowane w stronę tak ohydnej zbrodni - skomentował wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii.

Szefa komisji, która ma badać przypadki pedofilii, nie było na urodzinach Radia Maryja. Słowom w obronie biskupa, który sam złożył dymisję po doniesieniach o tuszowaniu pedofilii, a także o pokusach, którym poddają się księża, przysłuchiwali się liczni politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym ministrowie tacy jak szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Żaden z obecnych nie zareagował.

Sprawa biskupa Janiaka

Sprawę tuszowania przez biskupa Edward Janiak przypadków pedofilii opisali w swoim filmie bracia Tomasz i Marek Sekielscy. To po jego emisji prymas Polski złożył doniesienie do Watykanu, po którym ruszyło kościelne postępowanie. W połowie września wszystkie dokumenty zebrane w Polsce, w tym zeznania, trafiły do papieża.

Jeszcze zanim papież podjął jakąkolwiek decyzje, biskup Janiak sam złożył rezygnację, która w połowie października została przez Watykan przyjęta.

Teraz biskup Janiak został nazwany przez ojca Rydzyka "współczesnym męczennikiem".

"To jest bezczelne nad wszelką miarę"

W tym samym przemówieniu założyciel Radia Maryja wspomniał też o księżach, którzy otwarcie i głośno mówią o pedofilii wśród duchownych.

- Nawet jeżeli jakiś katolik wygaduje czy nawet ksiądz, jak wychodzi taki guru i opowiada i sądzi innych. Zadzwońcie do niego, porozmawiajcie z nim i z jego przełożonym porozmawiajcie. I niech się uciszy - apelował o. Tadeusz Rydzyk.

- To jest bezczelne nad wszelką miarę. Ale Rydzyk niestety został przez państwo polskie, rządzone przez PiS, do tolerowania takiej bezczelności przyzwyczajony - uważa Szymon Hołownia z ruchu Polska 2050.

Szereg polityków PiS odmówiło ekipie "Faktów" TVN komentarza do wystąpienia o. Tadeusza Rydzyka i obecności na tym spotkaniu posłów, ministrów i Rzecznika Praw Dziecka.

Politycy Solidarnej Polski podczas konferencji również unikali recenzji słów zakonnika.

- Dla nas nie ma żadnego znaczenia, czy jest to osoba w sutannie, czy w mundurze, czy bez sutanny. Jeżeli ktokolwiek krzywdzi dziecko, to jego miejsce jest za kratami - odpowiedział na jedno z pytań dziennikarzy Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego PiS.

Biskup Janiak nazwany przez ojca Rydzyka "współczesnym męczennikiem" ma zakaz przebywania na terenie swojej byłej diecezji. Zakaz nałożony przez papieża.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS