Test na endometriozę dostępny od przyszłego tygodnia. Opracowali go polscy naukowcy

Źródło:
Fakty TVN
Test na endometriozę dostępny od przyszłego tygodnia. Opracowali go polscy naukowcy
Test na endometriozę dostępny od przyszłego tygodnia. Opracowali go polscy naukowcy
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Test na endometriozę dostępny od przyszłego tygodnia. Opracowali go polscy naukowcyKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Test na endometriozę wchodzi właśnie do laboratoriów. Został opracowany przez polskich naukowców i daje szansę na szybką diagnozę. Obecnie diagnoza zajmuje średnio 10 lat.

Test wykrywający endometriozę, wynaleziony przez polskich naukowców, wchodzi właśnie do laboratoriów. - Liczymy na to, że zostanie dobrze wykorzystany przez społeczeństwo i przyspieszy diagnostykę endometriozy - mówi doktor Ilona Kalaszczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprezeska spółki "Diagendo", współtwórczyni testu na endometriozę.

Diagnostyka endometriozy to średnio dziesięć lat. Ten test da wynik po dziesięciu dniach. - To jest absolutne nowum, ponieważ takich rozwiązań nie było jeszcze w ogóle - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę".

Na endometriozę cierpi około trzech milionów Polek. Tkanka z macicy - zarastająca niemal wszystkie narządy - powoduje ogromny ból i niepłodność. Dotychczas najskuteczniejszą metodą wykrycia endometriozy była operacja. Naukowcy i naukowczynie wpadli na inny pomysł. - (Test - przyp. red.) wykrywa ekspresję pewnego enzymu. Występowanie, mówiąc najprościej, tego enzymu u kobiet z endometriozą jest znacznie wyższe - tłumaczy profesor Ewa Barcz z Katedry Ginekologii i Położnictwa UKSW i Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"
Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Diagnostyka i matematyka

Test jest dość skomplikowany. To połączenie matematyki i technologii PCR - tej od testów na koronawirusa. - Oprócz tego, co dzieje się w laboratorium, potem, aby wydać wynik, będziemy jeszcze musieli takie małe obliczenia przeprowadzić - mówi doktor Agnieszka Częścik, kierowniczka Pracowni Biologii Molekularnej, Laboratorium Medyczne "Diagnostyka".

Pobranie materiału trwa kilka minut. Przypomina cytologię, tyle że z wnętrza macicy. Musi je wykonać ginekolog. - Ten test będziemy stosować raczej na początku diagnostyki albo gdzieś tam w środku diagnostyki. Będzie nam mówił o tym, czy rzeczywiście idziemy w dobrym kierunku - mówi Alicja Spała-Smoczyńska, kierowniczka operacyjna działu medycznego szpitala "Medicover" w Warszawie.

Test nie zastąpi wizyty u lekarza i kompleksowej diagnostyki. Ale może oszczędzić kobietom wielu lat cierpienia. - To jest taka nadzieja na to, że będziemy mieli wcześniejsze diagnozy - wyjaśnia Lucyna Jaworska-Wojtas.

Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę
Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietęTVN24

Obiecujące wyniki testu na endometriozę

Test jest wciąż rozwijany i sprawdzany, ale już wygląda obiecująco. - Testy na endometriozę zostały opatentowane w różnych innych krajach, ale żaden z nich nie ma takiej czułości jak nasz. Ponad 95 procent - opowiada profesor Ewa Barcz.

Nic dziwnego, że testem już zainteresowane są laboratoria brytyjskie. W Polsce test będzie dostępny od przyszłego tygodnia w prywatnych gabinetach ginekologicznych. - Chcemy, żeby współpracujących ginekologów, lekarzy, klinik, było jak najwięcej - zapewnia Sławomir Gadomski, dyrektor regionu centralno-wschodniego, Laboratoria Medyczne "Diagnostyka".

Koszt tego testu to około dwóch tysięcy złotych. - Czynimy starania, żeby cały czas uzupełniać dane kliniczne i żebyśmy mieli jak największą, jak najszerszą wiedzę na temat testu, która będzie wystarczająca do tego, żeby taki test objąć procedurą refundacyjną - zapowiada doktor Ilona Kalaszczyńska.

Ministerstwo Zdrowia o teście wie, ale argumentuje, że potrzeba więcej badań potwierdzających jego skuteczność.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS