Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"

08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
08.03.2023 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
Katarzyna Górniak | Fakty TVN08.03 | Powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. "Historyczny moment"

Najlepsi lekarze specjaliści, pacjentki i urzędnicy Ministerstwa Zdrowia są w powołanym zespole do spraw endometriozy. To nadzieja dla dwóch milionów pacjentek czekających na diagnozę i leczenie. Problem został nareszcie potraktowany poważnie, także dzięki reportażom "Faktów" i TVN24.

To prezent na Dzień Kobiet dla co najmniej dwóch milionów Polek. - Wczoraj podpisałem powołanie tego zespołu - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, a na myśli ma zespół, który zajmie się chorobą, na którą cierpi jedna na dziesięć kobiet. - Czekaliśmy na ten zespół, długi czas się o tym mówiło - przyznaje profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Opolu, ekspert Minimally Invasive Surgery Academy.

- Historyczny moment dla kobiet chorych na endometriozę w Polsce - dodaje Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę", członkini ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Doświadczeni lekarze i lekarki, pacjentki oraz urzędnicy - wszyscy razem mają pracować w powołanym właśnie przez ministra zdrowia zespole. - Celem tego zespołu jest po prostu wypracowanie metod diagnostyki i leczenia - dodaje Adam Niedzielski.

O to od lat walczyły pacjentki. Pomagała w tym również redakcje "Faktów" TVN i TVN24. Nasz reportaż pokazał dramatyczną sytuację kobiet chorych na endometriozę, czyli chorobę, w której tkanka z macicy porasta inne narządy wewnętrzne, powodując ogromny ból. Jego tytuł - "Taka Twoja Uroda" - stał się hasłem jednoczącym tysiące Polek, cierpiących z powodu bólu oraz braku właściwego leczenia. - Ten system trzeba stworzyć, bo tego systemu w Polsce nie ma, a potrzeby są bardzo duże - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.

Dziś średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy to osiem do dziesięciu lat. - Często kobiety z endometriozą trafiają do przypadkowych ośrodków, które nie mają doświadczenia, które - niestety - nie leczą według najnowszych wzorców - przyznaje profesor Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Ogrom pracy

Zespół, wzorem sprawdzonych rozwiązań zachodnich, chce stworzyć system ośrodków leczenia endometriozy rozmieszczonych w całym kraju. - Ten system referencyjności jest jedynym, najlepszym rozpoznaniem, żeby odpowiednie pacjentki trafiały do odpowiednich lekarzy - zapewnia profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.

- (System - przyp. red.) pomógłby w szybszej diagnostyce, bo to jest kluczem i w kompleksowym leczeniu - zaznacza doktor Mikołaj Karmowski, ordynator Oddziału Ginekologii Małoinwazyjnej i Centrum Leczenia Endometriozy "Medicus Clinic", członek ministerialnego Zespołu do spraw Endometriozy.

Trzeba będzie też zmierzyć się z niedofinansowaniem leczenia endometriozy. Leczenia zarówno operacyjnego, jak i lekami. - Kolejną sprawą jest wystarczająca refundacja leków, które pacjentki muszą przyjmować, a tych leków jest cała gama - podkreśla doktor habilitowany Tomasz Marjańskiz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, członek ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

Nowo powołany zespół będzie miał sporo pracy. Ale jest dla kogo pracować. Marzec to miesiąc świadomości endometriozy. Z tej okazji w Sejmie została przygotowana specjalna wystawa. I to w Sejmie propozycje wypracowane przez nowy zespół będą musiały ostatecznie znaleźć akceptację.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS