Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN
Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji
Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicjiArleta Zalewska/Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Dyskusja pod hasłem "zdejmowanie krzyża ze ścian" w polskiej polityce zawsze budzi emocje, podziały i napięcia i to nie tylko w kampanii wyborczej.

- Te przestrzenie, w których obsługiwani są warszawiacy i warszawianki powinny być absolutnie neutralne. Tutaj nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty - mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Rafał Trzaskowski, jako pierwszy prezydent w Polsce, wydał zarządzenie o zakazie eksponowania symboli religijnych w warszawskich urzędach. Decyzja, co podkreśla, nie dotyczy szkół, szpitali i ośrodków pomocy społecznej, ale zarządzenie już podzieliło polityków koalicji rządowej.

- Rozmawiałem wczoraj o tym z prezydentem Trzaskowskim i uważam to za zupełnie niepotrzebne działanie - komentuje wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wiara jest sprawą prywatną. Urząd jest miejscem publicznym i tak powinno pozostać - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Nie uważam, żeby dzisiaj akurat w Polsce potrzebna nam była kolejna wojna o to, czy krzyże ze ścian zdejmować - komentuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Religia jest sprawą bardzo ważną, kluczową dla wielu osób, ale czy jest koniecznie sprawą publiczno-urzędniczą? - pyta Barbara Nowacka, ministra Edukacji Narodowej. - Nie, nie wydaje mi się - odpowiada.

ZOBACZ TEŻ: "Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Trzaskowski: Nikt nie chce tutaj podważać tradycji

Dla prezydenta Warszawy to decyzja, która ma porządkować sytuacje w urzędach. - Nikt nie chce tutaj podważać tradycji - mówi Trzaskowski.

Dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości to atak na człowieka i jego wartości, który Jarosław Kaczyński wpisuje w szerszą europejską politykę. - Ta opcja europejska jest właśnie taka: zniszczyć religię, zniszczyć to, w co ludzie wierzą, zniszczyć to, że ludzie wierzą, że są czymś więcej, niż tylko homo sapiens, że są ludźmi - komentuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Chcą to zniszczyć, chcą z ludźmi zrobić zwierzęta. My się tu w Polsce na to nie zgodzimy - dodaje.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego w internecie zacytował i skomentował premier Donald Tusk. Po raz kolejny, również w tej sprawie, zarzucając Jarosławowi Kaczyńskiemu proputinowskie postawy. "'Opcja europejska chce zniszczyć religię i zrobić z ludzi zwierzęta! Wolność na Zachodzie się cofa'. Putin? Nie, to Jarosław Kaczyński wczoraj do swoich wyborców na Podlasiu" - można przeczytać we wpisie premiera Donalda Tuska na platformie X.

- Ten rytualny partyjny taniec, który się od 20 lat w Polsce toczy w tym samym rytmie, że jedni od ruskich wyzywają, a drudzy od niemieckich, on się musi się przerwać, on się musi skończyć. Pan prezes Kaczyński w nakręcaniu tego chocholego tańca ma absolutnie ogromne zasługi - komentuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Wszystkie partie obawiają się niskiej frekwencji w wyborach europejskich

Jeżdżąc po kraju kandydaci wspierani przez liderów, ministrów i lokalnych posłów walczą nie tylko o głosy dla siebie, ale też próbują mobilizować wyborców, prezentując różne ważne dla nich propozycje.

Od rozwiązań dla pracowników i przedsiębiorców, poprzez pomysły na transformacje energetyczną i zmiany w Zielonym Ładzie. To, co łączy dziś wszystkie komitety, to obawa o niską frekwencje.

Politycy walczą o poparcie i frekwencję. Kto ma najbardziej zmobilizowany elektoratW oczekiwaniu na 9 czerwca.TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Czas na przekonanie do siebie wyborców politycy mają jeszcze 3 tygodnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS