Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"

Źródło:
Fakty TVN
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Sukces polskich lekarzy. "Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300"Marek Nowicki/Fakty TVN

Kilka dni temu mówiliśmy w "Faktach" TVN o tym, jak bardzo wzrosła w Polsce liczba przeszczepów nerek. Okazuje się, że także wątroby, choć tym razem nie w Krakowie, a w Warszawie. W szpitalu przy ulicy Banacha dokonuje się ich już najwięcej na świecie od zmarłych dawców. Coraz więcej też od żywych, bo wątrobę, choć jest jedna, można podzielić.

Pani Alicja Bugajska jest jedną z tych szczęśliwych osób, które w minionym roku otrzymały nową wątrobę.

- Czuję się świetnie. Jeszcze jak słyszę, że wyniki się poprawiają z każdym dniem, to już jest w ogóle super - mówi Alicja Bugajska, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Jest faktycznie super, bo w 2024 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie lekarze wykonali aż 310 przeszczepień wątroby. Tak wiele wątrób w jednym roku nie przeszczepiono nigdy - nie tylko tutaj.

Największy taki ośrodek na świecie

- Z ponad 99-procentową pewnością jesteśmy w stanie stwierdzić, że staliśmy się największym ośrodkiem przeszczepiającym wątroby od zmarłego dawcy na świecie. Nigdy o tym nie marzyliśmy. (...) Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300 - wskazuje prof. Michał Grąt, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Rekord przeszczepów nerek w krakowskim szpitalu. "Ilość przeszczepów porównywalna z najlepszymi ośrodkami zachodnimi"

Oczywiście, liczy się nie tylko ilość, ale też i jakość.

- To, co jest najważniejsze, to wyniki transplantacji wątroby. Są również bardzo dobre i przeżycie po transplantacji przekracza 90 procent, co jest obserwowane w najlepszych ośrodkach na świecie - zaznacza prof. Maciej Wójcicki, chirurg, transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Karolina Piątek-Świątek z Poznania, Teresa Komorowska z województwa kujawsko-pomorskiego i Ołena Riezanowa z Ukrainy, a dokładnie z Awdijiwki - miejscowości koło Doniecka, kompletnie zniszczonej i zajętej przez Rosjan - również dostały w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Warszawie ostatnio nowe wątroby.

- Jestem bardzo szczęśliwa, dziękuję Polsce, dziękuję wszystkim lekarzom, za szansę na życie - mówi Ołena Riezanowa.

Lekarze stanęli na wysokości zadania

Tak wiele wątrób udało się przeszczepić w warszawskim szpitalu z kilku powodów. Po pierwsze, lekarze potrafią teraz dobrze przeszczepiać te gorsze organy, które dotąd były odrzucane. Poza tym potrafią też jedną wątrobę podzielić tak, aby starczyła dla dwóch pacjentów. Wykonują tu też od niedawna transplantacje od żywych dawców. Do tego aż 35 organów przywieźli zza granicy.

- Głównie wymiana bazuje na Litwie, ale byliśmy i w Niemczech, byliśmy i w Austrii, byliśmy i w Bułgarii, i byliśmy nawet w Paryżu. W związku z tym cała Europa stoi otworem i z roku na rok możliwości będą coraz lepsze - prognozuje Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Jest zatem szansa, że w obecnym roku tych transplantacji będzie jeszcze więcej, i to dobro, które tu się dokonuje, jeszcze bardziej się pomnoży.

- Ja nie zmarnuję tego daru i dziękuję dawcy, dziękuję szpitalowi, dziękuję profesorom i możecie być pewni, że ja tego daru nie zmarnuję: zrobię wszystko, żeby wnieść nową jakość w relacje i wszystko, co przede mną - mówi Karolina Piątek-Świątek, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS