W aptekach nie ma szczepionek. W hurtowniach mówią, że raczej już nie będzie. Nie na COVID-19 - na grypę sezonową. Rząd obiecywał, że będzie można się zaszczepić, a problemy z brakiem szczepionek są przejściowe. Nie są - oby inaczej było ze szczepionkami na COVID-19.
- Telefony dalej są, pacjenci nadal pytają, ale niestety, mamy informację, że w hurtowniach nie ma tych szczepionek i najprawdopodobniej już nie będzie - twierdzi Izabela Baj, kierowniczka apteki Gemini w Gdyni.
Osób chętnych do zakupienia szczepionki na grypę na listach kolejkowych w aptekach są setki. W przychodniach to samo - co najmniej 10 razy więcej chętnych niż w zeszłym roku. Powód do zmartwienia jest.
- W Polsce grypa przychodzi głównie w styczniu, w lutym, więc jeszcze cały czas warto się zaszczepić przed tym sezonem, który nastąpi - mówi Anna Krzyszowska-Kamińska, lekarz rodzinny z Wrocławia.
W tym roku zapowiadała się rekordowa wyszczepialność na grypę. Średnia roczna w Polsce do tej pory wynosiła około 4 procent populacji. Optymiści liczyli nawet na 20 procent w tym roku.
- Na całe szczęście niektórym pacjentom udało się skorzystać z programów miejskich szczepień - ocenia Joanna Urbańska, właścicielka apteki w Szczecinie.
Obostrzenia działają też na grypę
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z ponad 1,16 miliona wystawionych przez lekarzy recept na szczepionkę na grypę do tej pory zrealizowano niecałe 780 tysięcy. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19 dr Paweł Grzesiowski twierdzi, że wiele osób z receptami zniechęciło się czekaniem. Podkreśla jednocześnie, że szczepić się można przez cały sezon.
Dobra informacja jest taka, że choć sezon się zaczął, to nie obserwujemy inwazji grypy. Obostrzenia wprowadzone z powodu COVID-19 przeciwdziałają także rozprzestrzenianiu się wirusów grypy. Jednak obostrzenia nie będą trwały wiecznie.
- Prędzej czy później, jeszcze w sezonie jesienno-zimowym, na początku roku zapewne, to grypa będzie jednak pewnym problemem i będzie nakładała się na COVID-19 - uważa dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
- Jeszcze 600 tysięcy szczepionek przychodzi, między innymi jest dystrybuowane za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych - zapewniał w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24