System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN
System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"
System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"Andrzej Zaucha/Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

Na froncie na wschodzie Ukrainy do takich zbrodni dochodzi co kilka dni: ukraińscy żołnierze poddają się, chwilę potem Rosjanie ich rozstrzeliwują.

- Dowódca po tym, jak wzięliśmy ich do niewoli, połączył się z przełożonymi. Usłyszał, że nie ma kiedy zajmować się jeńcami. I dostał rozkaz ich rozstrzelać. I nasza grupa to zrobiła - zeznaje rosyjski jeniec.

Ukraińskie władze mówią o 93 takich udokumentowanych przypadkach. O wielu nic nie wiadomo.

- To armia najemników, którzy za pieniądze idą zabijać. Oni nie mają żadnej ideologii, im nie chodzi o żaden "ruski mir", o nasze ziemie, jak mówi Putin. Oni mają w głowach tylko pieniądze i chcą być ważni. Dostają do ręki karabin i stają się panami życia i śmierci - komentuje Ilia Jaszyn, rosyjski opozycjonista.

CZYTAJ TAKŻE: Po śmierci Nawalnego "zabrali nawet śnieg". Co śledczy robili w Wilku Polarnym?

Ilia Jaszyn za mówienie prawdy między innymi o rosyjskich zbrodniach w Buczy został skazany przez reżim Putina na osiem i pół roku więzienia. Za kratami spędził ponad dwa lata. Został uwolniony dwa miesiące temu wraz z amerykańskim dziennikarzem Evanem Gershkovitchem i wieloma innymi więźniami politycznymi. W zamian Zachód musiał zwolnić grupę putinowskich szpiegów i płatnych zabójców.

- Ten system więzienny, który istnieje w Rosji, praktycznie nie zmienił się od czasów stalinowskiego gułagu. To było dla mnie szokującym odkryciem, gdy się okazało, że to, co w młodości czytałem w książkach Sołżenicyna czy Jewgienii Ginzburg o czasach stalinowskich, istnieje do dzisiaj - przyznaje Ilia Jaszyn.

Cenzura absolutna

W Rosji niemal codziennie zapada wyrok o charakterze politycznym, a skala represji jest gigantyczna.

- W więzieniach przebywa ponad 1300 więźniów politycznych. Wielu jest torturowanych lub warunki, w jakich są przetrzymywani, są równoznaczne z torturami - przekazuje Mariana Kacarowa, specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw praw człowieka w Rosji.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo
Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwoJan Niedziałek/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- W zeszłym tygodniu skazana została zwykła moskiewska pielęgniarka, która napisała w mediach społecznościowych kilka słów krytykujących wojnę. Jej stronę obserwowało 15 osób. Dostała osiem lat. W sąsiedniej celi ze mną w areszcie siedział policjant, którego ojciec mieszka w Buczy. On z nim rozmawiał przez telefon, ostro potępił tę rzeź. W prywatnej rozmowie, ale jego telefon był na podsłuchu. Dostał siedem lat - informuje Ilia Jaszyn.

System represji Putina ma na celu zastraszenie tych, którzy są do niego krytycznie nastawieni.

- Wrócę, jak tylko pojawi się możliwość. Pojechałbym już teraz, ale powiedziano, że to mogłoby uniemożliwić kolejne wymiany rosyjskich więźniów politycznych, a tam w więzieniach są ludzie, których trzeba ratować jak najszybciej - odpowiada Ilia Jaszyn zapytany, czy wróci do Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Mówi się, że Zachód negocjuje uwolnienie kolejnych więźniów, a Putin gromadzi kolejnych zakładników. Właśnie 7 października 72-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych skazano na siedem lat więzienia za to, że według Rosjan był najemnikiem w ukraińskiej armii. 10 lat temu osiedlił się na wschodzie Ukrainy z ukraińską żoną. Do dzisiaj nie wiadomo, jak został zatrzymany.

Cala rozmowa z Ilią Jaszynem dostępna będzie w programie "Wiatr ze Wschodu" w TVN24 GO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS