Świadkowie wypadków częściej mają opory przed udzielaniem pierwszej pomocy kobietom. Dlaczego?

Źródło:
Fakty TVN
Świadkowie wypadków częściej mają opory przed udzielaniem pierwszej pomocy kobietom. Dlaczego?
Świadkowie wypadków częściej mają opory przed udzielaniem pierwszej pomocy kobietom. Dlaczego?
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Świadkowie wypadków częściej mają opory przed udzielaniem pierwszej pomocy kobietom. Dlaczego?Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Najnowsze badania pokazują, że kobietom pierwsza pomoc udzielana jest mniej chętnie niż mężczyznom. Chodzi, oczywiście, nie o profesjonalnych ratowników, a o osoby postronne, które rzadziej podejmują się reanimacji kobiet. Z czego to wynika? Ratownik medyczny Marcin Borkowski wskazuje na jeden z możliwych powodów.

Każda minuta, a nawet sekunda w sytuacji zagrożenia życia jest na wagę złota. Jak się jednak okazuje, kobietom pierwsza pomoc udzielana jest mniej chętnie niż mężczyznom.

Osoby postronne udzielające pomocyScienceDirect 2024

- Ta czynność kojarzy się z czynnością intymną - zauważa Marcin Borkowski, ratownik medyczny. "Ta czynność", czyli dotknięcie kobiecej klatki piersiowej czy konieczność zdjęcia bielizny, gdy potrzebne jest użycie defibrylatora.

By przełamywać skrępowanie, Marcin Borkowski prowadzi szkolenia z ubranymi fantomami. - W ratownictwie nie ma czegoś takiego jak wstyd, szczególnie, kiedy jest zatrzymanie krążenia - podkreśla Marcin Borkowski.

Wstyd zwykle wynika z braku wiedzy. - Świadkowie zdarzenia obawiają się, że obecność biustu u kobiet jest w jakiś sposób przeszkodą w prowadzeniu resuscytacji - zauważa Jagoda Mikołajczyk, asystentka lekarza w SOR, która prowadzi profil na Instagramie "Kobieta w karetce".

CZYTAJ TAKŻE: Kobiety z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do usług ginekologicznych. Bywają również upokarzane

Organizacje kobiece przyznają, że trudno się dziwić tym obawom, skoro tak niewiele fantomów, na których uczymy się pierwszej pomocy, w ogóle ma biust. Zdecydowana większość to fantomy męskie lub tak zwane neutralne, z lekko zarysowanymi piersiami.

- Boją się, czy nie będzie to molestowanie, czy na pewno umieją, bo umieją uciskać płaską klatkę, a z biustem jest inaczej - zwraca uwagę dr Katarzyna Szumlewicz z Centrum Praw Kobiet. - Niektórzy mówią, że po prostu nie wiedzą, czy w dobrym miejscu uciskają, bo nie byli nigdy uczeni na kobiecym fantomie - dodaje Katarzyna Zięba z Kampanii Społecznej "Biustowniczki".

Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?
Co przyniosło zlikwidowanie imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne?Marek Nowicki/Fakty TVN

W sytuacji zagrożenia życia nie ma miejsca na wymówki

Pytanie, czy to tylko brak wiedzy, czy rzeczywiście tej pomocy udziela się inaczej? - Nie ma żadnej różnicy między udzielaniem pomocy kobiecie i mężczyźnie - podkreśla Anna Stawicka, koordynatorka Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszkoliła trzy miliony osób. Lekcje w pierwszej kolejności kierowane są do dzieci, by już na starcie uczyć, że pomocy udzielamy każdej osobie. - Dzieci nie mają tych dylematów. To my, dorośli, szukamy wymówek - przyznaje Anna Stawicka. 

ZOBACZ TEŻ: Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

W sytuacji zagrożenia życia nie ma jednak miejsca na wymówki. - Zachowujemy się, mówiąc bardzo krótko, tak, jakby tego biustu tam nie było, czyli możemy sobie wyobrazić, że jest to fantom, mężczyzna, i robimy dokładnie taką samą technikę ucisków - radzi profesor Aleksandra Gąsecka, kardiolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przypominamy zatem: 30 uciśnięć na wysokości mostka i dwa wdechy - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mniejsze czy większe szanse na przeżycie nie powinny zależeć od tego, kim jesteśmy, a już tym bardziej nie od tego, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną. Nie strach czy uprzedzenia, ale pomoc zawsze powinna być na pierwszym miejscu.

Autorka/Autor:Małgorzata Mielcarek

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wlad, Oleg i Jarosław - to ukraińscy żołnierze, po których wszelki ślad zaginął. Przed rokiem opowiedzieliśmy w "Faktach" TVN ich historie. Dziś życie do tych historii dopisuje tragiczny epilog ze wspólnym mianownikiem - konwencja genewska o traktowaniu jeńców wojennych to dla Rosjan tylko świstek papieru.

"Każdego dnia szukasz skrawka informacji". Los wielu zaginionych ukraińskich żołnierzy pozostaje nieznany

"Każdego dnia szukasz skrawka informacji". Los wielu zaginionych ukraińskich żołnierzy pozostaje nieznany

Źródło:
Fakty TVN

Trwa Weekend Cudów. Ponad 17 tysięcy rodzin otrzymało lub już za chwilę otrzyma pomoc. Wolontariusze Szlachetnej Paczki od soboty rozwożą prezenty przygotowane przez darczyńców. Rodziny otrzymują nie tylko wsparcie materialne, ale nadzieję i poczucie, że są dla kogoś ważne.

Dla nich to weekend wypełniony prezentami, wzruszeniami i radością. "Ludzie potrafią otworzyć swoje serca"

Dla nich to weekend wypełniony prezentami, wzruszeniami i radością. "Ludzie potrafią otworzyć swoje serca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Podaruj dziecku rower" - to akcja charytatywna, którą zorganizował jeden ze szczecińskich serwisów rowerowych. Małe i duże jednoślady oddane przez darczyńców zostaną naprawione i trafią do domów dziecka w Zachodniopomorskiem. Jednak to nie jedyna inicjatywa miłośników rowerów, dlatego zanim wyrzucimy na śmieci stary, zepsuty rower, warto dowiedzieć się, czy w naszej okolicy nie jest prowadzona zbiórka.

Zbierają rowery, odnawiają je, a potem przekazują do domów dziecka. "Na pewno będzie to dla nich duża radość"

Zbierają rowery, odnawiają je, a potem przekazują do domów dziecka. "Na pewno będzie to dla nich duża radość"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj pan prezes Radosław Piesiewicz odwzajemnia się panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezydent stanął na drodze pani Mai Włoszczowskiej - mówił w "Faktach po Faktach" minister sportu Sławomir Nitras. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dla Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

"Prezydent postawił się w sytuacji śmiesznej i skończy się to tragedią"

"Prezydent postawił się w sytuacji śmiesznej i skończy się to tragedią"

Źródło:
TVN24

Poprzez szczepienie możemy uchronić dziecko, czy potem młodego człowieka, przed śmiertelną chorobą - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, mówiąc o potrzebie szczepienia przeciw wirusowi HPV. Anja Rubik, prezeska fundacji SexEd.pl, która prowadzi kampanię na rzecz tych szczepień, dodała, że statystyki dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce "są przerażające".

Grzesiowski: mamy przypadek czteroletniego dziecka, które zaraziło się od rodzica

Grzesiowski: mamy przypadek czteroletniego dziecka, które zaraziło się od rodzica

Źródło:
TVN24

Karawana imigrantów liczy, że dotrze do USA przed zmianami w Białym Domu. Tymczasem trwa podsumowanie kadencji Joe Bidena i jego polityki migracyjnej. Według najnowszych danych ostatnie lata były czasem największego boomu migracyjnego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu czterech lat do Ameryki przybyło ponad 8 milionów ludzi, ponad połowa nielegalnie.

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Emmanuel Macron w końcu zdecydował - nowym premierem Francji został jego wieloletni sojusznik, polityk centrum, François Bayrou. To już trzecia zmiana szefa francuskiego rządu w tym roku. - Myślę, że wszyscy rozumieją jak trudne stoi przede mną zadanie - powiedział François Bayrou.

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS