Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN
Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek?Jako społeczeństwo mamy duży problem
Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek?Jako społeczeństwo mamy duży problem
Marek Nowicki/Fakty TVN
Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek?Jako społeczeństwo mamy duży problemMarek Nowicki/Fakty TVN

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Pani Barbara Jaros została poproszona przez młodszą inspektor Małgorzatę Puzio-Brodę o wzięcie udziału w ulicznym teście na ludzką wrażliwość. - W ramach kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM, poświęconej zaginięciom seniorów, przeprowadziliśmy eksperyment społeczny - relacjonuje Małgorzata Puzio-Broda z Komendy Głównej Policji.

Przez dwie godziny zagubiona kobieta błąkała się po ulicy w szlafroku, a ukryta policyjna kamera śledziła reakcje przechodniów. Czy ktoś zainteresuje się, przystanie, zapyta i zaproponuje pomoc?

ZOBACZ TEŻ: Nie wiedziała jak się nazywa, w torebce miała karteczkę z numerem telefonu

Całą akcję wymyśliła właśnie Puzio-Broda. - Współpracowaliśmy z biurem komunikacji społecznej od nas z Komendy Głównej Policji. Koledzy po prostu bardzo pomogli mi tę kampanię przeprowadzić - opowiada.

Seniorzy, którzy stali się więźniami własnych domów
Seniorzy, którzy stali się więźniami własnych domówtvn24.pl

Na co zwracać uwagę?

Spot przygotowany przez policję pokazuje, jak wielki mamy problem - niewiele osób, jak na dwugodzinne błąkanie się po ruchliwej ulicy, zainteresowało się w chłodny dzień kobietą w szlafroku i w klapkach. - Jako społeczeństwo nie jesteśmy szczególnie wrażliwi. (...) Myślę, że w dużej mierze wynika to z tempa w jakim żyjemy - ocenia Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji "Itaka".

Każda reakcja wiąże się z potencjalnymi konsekwencjami: trzeba będzie poświęcić czas, wezwać pomoc i na tę pomoc poczekać. Organizatorzy akcji jednak zachęcają do ulicznej wrażliwości, bo to może przydarzyć się każdemu, także naszym bliskim.

ZOBACZ TEŻ: Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Niepokojącym sygnałem może być nie ubiór, tylko zachowanie. - Przede wszystkim fakt, że ta osoba tak się bardzo niepewnie się rozgląda wokół siebie, próbuje chodzić tam i z powrotem, szukać swojego miejsca, szukać swojej drogi i nie może jej znaleźć. Takie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę, że ta osoba jest ewidentnie zagubiona - wskazuje Zygmunt Wierzyński, prezes Związku Stowarzyszeń Alzheimer Polska.

Dobra informacja jest taka, że w ciągu dwóch godzin eksperymentu i obojętności dziesiątek osób, znalazło się siedem osób, które jednak się zatrzymały. Gdy jedna kobieta postanowiła pomóc, pojawiła się pani inspektor. - W imieniu polskiej policji chciałam pani podziękować za obywatelską postawę - mówi Małgorzata Puzio-Broda.

Policja każdego roku rejestruje zaginięcia około dwóch tysięcy starszych osób. W rzeczywistości ta liczba jest o wiele wyższa, bo takie przypadki często nie są zgłaszane policji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Polska Policja

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS