Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji
Maciej Knapik/Fakty TVN
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policjiMaciej Knapik/Fakty TVN

Policja nie przeprasza pani Joanny, za to władza domaga się przeprosin dla policji. Kolejny raz w zderzeniu obywatela z władzą, rządzący robią wszystko, by skompromitować obywatela i relacjonujące prawdę wolne media. 

"Działamy dla Polaków, dla Polski, z miłości do Polski" - tak minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg skomentowała sprawę pani Joanny. Maląg podkreśliła, że "należy się słowo przepraszam za to, co się stało". Jednak nie chodzi o przeprosiny dla pani Joanny. "Przepraszam", według minister Maląg, należny się za rzekome kłamstwa i hejt.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon

- Zaczęła się akcja zaszczuwania pani Joanny, podczas kiedy to ona ma prawo domagać się od państwa polskiego zadośćuczynienia - ocenia Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były szef MSW.

Pani Joanna w policyjnych oświadczeniach przedstawiana była od razu jako niewiarygodna. Policja napisała, że "wyczuwalna była woń alkoholu" i podkreślała, że kobieta leczyła się psychiatrycznie i miała myśli samobójcze, jakby to miało cokolwiek usprawiedliwiać. Oświadczanie zostało już usunięte, ale informacje zostały podane.

Na konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk ujawnił też szczegóły rozmów w sprawie interwencji, mimo że są intymne i wrażliwe. Lekarze szpitalnego oddziału ratunkowego, w ocenie policjantów, są też winni, bo utrudniali pracę mundurowych. Z kolei media państwowe uderzają w prawniczkę pani Joanny.

Wszystko to, jakby pani Joanna nie była ofiarą, ale działała we wrogiej zmowie przeciwko PiS-owi - taki jest przekaz władzy i publicznych mediów.

"Myślę, że poza wszelką wątpliwością pozostaje w tej chwili to, co było głównym powodem działania policji w tej sprawie"
"Myślę, że poza wszelką wątpliwością pozostaje w tej chwili to, co było głównym powodem działania policji w tej sprawie"TVN24

Skojarzenia z protestami po zaostrzeniu prawa aborcyjnego

- W żadnej sprawie ta władza nie przeprasza. Słowo "przepraszam" jest chyba na indeksie. To jest taka postawa polityczna: my robimy wszystko tak, jak trzeba - ocenia dr hab. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołany przez Senat.

Tak, jak w sprawie zderzenia kolumny rządowej z seicento - władza ma być absolutnie niewinna, a obywatel bez szans. Sprawy łączy zresztą ten sam - zajmujący się nimi - prokurator z Krakowa. Sprawa pani Joanny to też kolejna, która wiąże się ze zmianą prawa aborcyjnego. Przypomina o przypadkach śmierci, gdy pacjentkom odmawiano koniecznych zabiegów przerywania ciąży.

CZYTAJ TAKŻE: Poinformowała służby o sytuacji pani Joanny. "Nie przyszło mi do głowy, że policja może zachować się opresyjnie"

Poniżające działania policji w sprawie pani Joanny kojarzą się też z brutalnym działaniami wobec kobiet przy pacyfikacji protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Władza przed wyborami nie chce tych skojarzeń. - Stąd taka ostra reakcja - ocenia Magdalena Rigamonti, dziennikarka onet.pl i członkini Press Club Polska i dodaje, że może chodzić o "strach przed kobietami, strach przed ich prawami, strach przed wolnością, strach przed protestami ulicznymi".

Sroka: pani Joanna nie popełniła przestępstwa, a jest potraktowana jak osoba, której co najmniej już stawiano by zarzuty
Sroka: pani Joanna nie popełniła przestępstwa, a jest potraktowana jak osoba, której co najmniej już stawiano by zarzutyTVN24

Postępowanie KRRiT wobec TVN-u

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - bliski PiS-owi - wszczyna wobec TVN-u kolejne postępowanie wyjaśniające. - Dla PiS-u media to jest albo narzędzie własnej polityki, albo wróg - komentuje Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Szef KRRiT Maciej Świrski wcześniej rozpoczął podobne postępowania po reportażach o Janie Pawle II czy manipulacjach podkomisji Macierewicza w sprawie Smoleńska.

- Kompletnie Prawo i Sprawiedliwość nie rozumie roli mediów w demokracji. Chcą widzieć media jako przedłużenie ich polityki - twierdzi Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To jest działanie przeciwko obywatelom, to jest działanie przeciwko prawu do prawdy - dodaje Magdalena Rigamonti.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS