Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji
Maciej Knapik/Fakty TVN
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policjiMaciej Knapik/Fakty TVN

Policja nie przeprasza pani Joanny, za to władza domaga się przeprosin dla policji. Kolejny raz w zderzeniu obywatela z władzą, rządzący robią wszystko, by skompromitować obywatela i relacjonujące prawdę wolne media. 

"Działamy dla Polaków, dla Polski, z miłości do Polski" - tak minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg skomentowała sprawę pani Joanny. Maląg podkreśliła, że "należy się słowo przepraszam za to, co się stało". Jednak nie chodzi o przeprosiny dla pani Joanny. "Przepraszam", według minister Maląg, należny się za rzekome kłamstwa i hejt.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon

- Zaczęła się akcja zaszczuwania pani Joanny, podczas kiedy to ona ma prawo domagać się od państwa polskiego zadośćuczynienia - ocenia Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były szef MSW.

Pani Joanna w policyjnych oświadczeniach przedstawiana była od razu jako niewiarygodna. Policja napisała, że "wyczuwalna była woń alkoholu" i podkreślała, że kobieta leczyła się psychiatrycznie i miała myśli samobójcze, jakby to miało cokolwiek usprawiedliwiać. Oświadczanie zostało już usunięte, ale informacje zostały podane.

Na konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk ujawnił też szczegóły rozmów w sprawie interwencji, mimo że są intymne i wrażliwe. Lekarze szpitalnego oddziału ratunkowego, w ocenie policjantów, są też winni, bo utrudniali pracę mundurowych. Z kolei media państwowe uderzają w prawniczkę pani Joanny.

Wszystko to, jakby pani Joanna nie była ofiarą, ale działała we wrogiej zmowie przeciwko PiS-owi - taki jest przekaz władzy i publicznych mediów.

"Myślę, że poza wszelką wątpliwością pozostaje w tej chwili to, co było głównym powodem działania policji w tej sprawie"
"Myślę, że poza wszelką wątpliwością pozostaje w tej chwili to, co było głównym powodem działania policji w tej sprawie"TVN24

Skojarzenia z protestami po zaostrzeniu prawa aborcyjnego

- W żadnej sprawie ta władza nie przeprasza. Słowo "przepraszam" jest chyba na indeksie. To jest taka postawa polityczna: my robimy wszystko tak, jak trzeba - ocenia dr hab. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołany przez Senat.

Tak, jak w sprawie zderzenia kolumny rządowej z seicento - władza ma być absolutnie niewinna, a obywatel bez szans. Sprawy łączy zresztą ten sam - zajmujący się nimi - prokurator z Krakowa. Sprawa pani Joanny to też kolejna, która wiąże się ze zmianą prawa aborcyjnego. Przypomina o przypadkach śmierci, gdy pacjentkom odmawiano koniecznych zabiegów przerywania ciąży.

CZYTAJ TAKŻE: Poinformowała służby o sytuacji pani Joanny. "Nie przyszło mi do głowy, że policja może zachować się opresyjnie"

Poniżające działania policji w sprawie pani Joanny kojarzą się też z brutalnym działaniami wobec kobiet przy pacyfikacji protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Władza przed wyborami nie chce tych skojarzeń. - Stąd taka ostra reakcja - ocenia Magdalena Rigamonti, dziennikarka onet.pl i członkini Press Club Polska i dodaje, że może chodzić o "strach przed kobietami, strach przed ich prawami, strach przed wolnością, strach przed protestami ulicznymi".

Sroka: pani Joanna nie popełniła przestępstwa, a jest potraktowana jak osoba, której co najmniej już stawiano by zarzuty
Sroka: pani Joanna nie popełniła przestępstwa, a jest potraktowana jak osoba, której co najmniej już stawiano by zarzutyTVN24

Postępowanie KRRiT wobec TVN-u

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - bliski PiS-owi - wszczyna wobec TVN-u kolejne postępowanie wyjaśniające. - Dla PiS-u media to jest albo narzędzie własnej polityki, albo wróg - komentuje Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Szef KRRiT Maciej Świrski wcześniej rozpoczął podobne postępowania po reportażach o Janie Pawle II czy manipulacjach podkomisji Macierewicza w sprawie Smoleńska.

- Kompletnie Prawo i Sprawiedliwość nie rozumie roli mediów w demokracji. Chcą widzieć media jako przedłużenie ich polityki - twierdzi Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To jest działanie przeciwko obywatelom, to jest działanie przeciwko prawu do prawdy - dodaje Magdalena Rigamonti.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS