Spór o ambasadora przy NATO. Prezydent czuje się pominięty. Szejna: on jest informowany o wszystkim

Źródło:
Fakty TVN
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Kto zostanie ambasadorem RP przy NATO? Rząd wysuwa kandydaturę, prezydent mówi "nie"Jacek Tacik/Fakty TVN

W sporze o nowego ambasadora przy NATO nie chodzi tylko o kolejne spięcie na linii rząd-prezydent. Rząd chce, a prezydent nie chce się zgodzić, by Jacek Najder zastąpił Tomasza Szatkowskiego. Twierdzi, że rząd złamał procedury. Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych, zapewnia, że prezydent jest informowany o wszystkim.

Prezydent Andrzej Duda broni polskiego ambasadora przy NATO, który został powołany za rządów Zjednoczonej Prawicy, i nie zgadza się na jego odwołanie. - (Tomasz Szatkowski - przyp. red.) nigdy nie powinien zostać ambasadorem i jak najszybciej powinien wrócić do Warszawy - informuje minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Rząd chce, żeby ambasador Szatkowski wrócił jeszcze przed zaplanowanym na pierwszą połowę lipca szczytem NATO w Waszyngtonie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

- Próba usunięcia go z placówki tuż przed szczytem NATO w istocie tak naprawdę prowadzi do zaburzenia naszych przygotowań do szczytu NATO i można zadać pytanie, czy nie powinna się tym zająć komisja do spraw wpływów rosyjskich - sugeruje prezydent. - Liczymy na otwartość ze strony pana prezydenta. Ważna jest tutaj współpraca. Chciałbym, żebyśmy na szczyt NATO pojechali jak najbardziej zintegrowani - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Jednak to w sprawie ambasadora Tomasza Szatkowskiego może chodzić o wątek rosyjski. Gdy był szefem Fundacji Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, w jego otoczeniu byli między innymi Jacek Kotas, nazywany przez media rosyjskim łącznikiem Macierewicza, oraz pułkownik Krzysztof Gaj, znany z antyukraińskich i proputinowskich poglądów.

- Za rządów Macierewicza trafili do Ministerstwa Obrony Narodowej lub w "orbitę", jako osoby doradzające - wskazuje Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz "Newsweeka".

Prezydent Duda o zamiarach rządu co do odwołania przedstawiciela RP przy NATO
Prezydent Duda o zamiarach rządu co do odwołania przedstawiciela RP przy NATOTVN24

"Nad całością czuwał Macierewicz. Wiemy, czym była komisja weryfikacyjna"

Tomasz Szatkowski został wiceszefem MON-u, zaufanym człowiekiem Antoniego Macierewicza, którego związki z agenturą rosyjską badają teraz polskie służby. - Prezydent Duda powiedział o Macierewiczu: stosuje SB-ckie metody. I o takim człowieku rozmawiamy - przypomina Siemoniak.

Szatkowski, starając się o posadę ambasadora przy NATO, nie uzyskał od razu pozytywnej rekomendacji sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, i to jeszcze za czasów, gdy większość w Sejmie miało Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent i tak zgodził się na jego kandydaturę, mimo że doskonale zdawał sobie sprawę z jego roli w komisji weryfikacyjnej do spraw Wojskowych Służb Informacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

- Nad całością czuwał Macierewicz. Wiemy, czym była komisja weryfikacyjna. Była to komisja do spraw zniszczenia polskiego kontrwywiadu i ujawnieniu jego zasobów, także Rosji - wskazuje Rzeczkowski.

Zajmował wysoką pozycję w wojsku, kiedy ministrem był Macierewicz. Pytania o powiązania pułkownika Gaja
Zajmował wysoką pozycję w wojsku, kiedy ministrem był Macierewicz. Pytania o powiązania pułkownika GajaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

"Pan prezydent jest informowany o wszystkim. Inaczej nie da się prowadzić polityki zagranicznej"

Prezydent zapowiedział, że to on przedstawi premierowi kandydata na ambasadora, ale musi wiedzieć, że nie ma do tego prawa. Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej z 2021 roku, którą podpisał, powołuje i odwołuje ambasadorów, ale na wniosek szefa dyplomacji, który został zaakceptowany przez premiera.

- Pan prezydent jest informowany o wszystkim. Inaczej nie da się prowadzić polityki zagranicznej, z tym zastrzeżeniem, że polityka zagraniczna to jest kompetencja polskiego rządu - zapewnia Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Sikorski o sprzeciwie prezydenta Dudy wobec zmiany na stanowisku ambasadora RP przy NATO
Sikorski o sprzeciwie prezydenta Dudy wobec zmiany na stanowisku ambasadora RP przy NATOTVN24

Rząd ma już nowego kandydata na ambasadora przy NATO. To Jacek Najder, który pełnił tę funkcję w latach 2011-2016. Otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Jednak nie da się odwołać ambasadora bez zgody prezydenta, ale można go wezwać do kraju na konsultacje, a w jego miejsce wysłać charge d'affaires, czyli obniżyć rangę ambasady.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS