Spełniają marzenia byłej więźniarki Auschwitz. Podróż w Bieszczady i remont mieszkania

13.05.2018 | Spełniają marzenia byłej więźniarki Auschwitz. Podróż w Bieszczady i remont mieszkania
13.05.2018 | Spełniają marzenia byłej więźniarki Auschwitz. Podróż w Bieszczady i remont mieszkania
Marzann Zielińska | Fakty TVN
13.05.2018 | Spełniają marzenia byłej więźniarki Auschwitz. Podróż w Bieszczady i remont mieszkaniaMarzann Zielińska | Fakty TVN

Wracamy do historii pani Anny - 94-latki, która przeszła przez piekło Auschwitz. Kiedy zawodziły kolejne instytucje pomogli widzowie "Faktów" - udało się kupić protezę, dzięki której pani Anna mogła znów zacząć chodzić. Teraz udało się spełnić kolejne marzenie byłej więźniarki. Pani Anna wyjeżdża w ukochane Bieszczady, a w jej mieszkaniu zaczyna się remont.

Pani Anna przeżyła Auschwitz. Jest etnografem i muzykologiem. Uchroniła od zapomnienia niejedną historię, niejednego człowieka, niejedną pieśń. Pamięcią zadziwia wszystkich. - Funkcjonuje znakomicie. Nie tylko świetny, wielki twardy dysk, ale i procesor doskonały odgrzebuje, odszukuje wspomnienia z najdrobniejszymi szczegółami błyskawicznie - mówi Rafał Sonik, kierowca rajdowy i członek fundacji "Fabryki Marzeń".

Pani Anna stracił nogę w podczas drugiej wojny światowej. Później trafiła do obozu w Auschwitz. Kilka miesięcy temu, gdy stara proteza odmówiła posłuszeństwa, znów stała się więźniem. Tym razem - własnych czterech ścian, na trzecim piętrze. Na nową protezę zamiast 9 tysięcy złotych NFZ chciał dać tylko trzy. Jej historia poruszyła serca.

- W pomoc Pani Annie zaangażowała się ogromna rzesza ludzi. Wydaje mi się, że to jest naprawdę niezliczona ilość wolnego czasu, który ludzie tutaj spędzają - mówi szwol. Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Wyjazd w Bieszczady i remont w domu

Teraz wolontariusze postanowili spełnić kolejne marzenie pani Ani - zorganizowali wyjazd w Bieszczady do Polańczyka, gdzie spędziła większość życia. Z pomysłem na każde możliwe spotkanie. - Cieszę się oczywiście. Większość moich znajomych, których nagrywałam już nie żyje, w Roztokach Pani Rozalii nie ma, ale jest syn z synową, jest moja Marysia w Baligrodzie - mówi Anna Szałaśna.

Ale to nie wszystko. Gdy Pani Anna będzie cieszyć się górami, w mieszkaniu rozpocznie się rewolucja. Etapami. - Pozwoliła nam na razie wyremontować kuchnię i przedpokój, później - mam nadzieję - pozwoli łazienkę, a na końcu wreszcie pokój, w którym mieszka, bo przyzwyczaiła się do tego wszystkiego co w nim jest - tłumaczy Rafał Sonik. Ekipy remontowe na wykonanie zadania mają tylko sześć dni. - Będziemy robić dzień i noc jak będzie trzeba, na pewno nie zawiedziemy Pani Ani, jak przyjedzie to będzie wszystko gotowe - zapewnia Rafał Collins, którego fundacja pomaga w remoncie - Na pewno zrobimy to lepiej niż normalnie jakieś prace wykonujemy, żeby Pani Ania cieszyła oko - dodaje Robert Serwiński z Fundacji Braci Collins.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS