"Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"
08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

1 maja Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił wywiadu francuskiej agencji prasowej. Przestrzegał w nim po pierwsze przed prawnym polexitem, po drugie - przed wejściem Polski na drogę państwa niedemokratycznego. Wywiad był komentarzem, który został wygłoszony w kontekście wniosku premiera do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zbadać konstytucyjność określonych przepisów traktatu o Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie maja. Zaskarżone przepisy dotyczą kompetencji TSUE.

4 maja słowa Bodnara skomentował prezydent Andrzej Duda.

- Szkoda, że pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w gruncie rzeczy w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów - powiedział.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla takie słowa "nie przystoją prezydentowi". - Nie jest propolskim ten, kto popiera partię sprawującą władzę. (...) Postawa propolska to jest postawa tych, którzy walczą o przestrzeganie praworządności - powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar kontra rząd

Ze swoją krytyką, z jej treścią i charakterem, prezydent dołączył do byłych posłów PiS i obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz w przeszłości nazwała Adama Bodnara "rzecznikiem antypolskim". Stanisław Piotrowicz zarzucił mu, że realizuje "misję polityczną".

- To mentalność polegająca na tym, że jeśli się krytykuje ich, to się krytykuje Polskę, a jeżeli się krytykuje Polskę na arenie międzynarodowej, to jest się zdrajcą - skomentował słowa prezydenta dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ocena pana prezydenta jest zupełnie nietrafiona. Sam prezydent się przyczynił do tego, że mamy zdegradowany system prawny i system praworządności w Polsce - dodał.

Nie jest tajemnicą, że Adam Bodnar w czasie swojej kadencji wielokrotnie stawał w obronie praw tych, którzy władzy wchodzili w drogę: od sędziów po osoby LGBT+ i kobiety z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W ostatnich tygodniach to po jego wniosku sąd nakazał wstrzymanie się przejęcia Polska Press przez państwowy Orlen.

- Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu. Obywatele i demokracja przeciwko autorytarnym rządom i łamaniu praworządności - skomentowała posłanka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

Prezydent zdecydował się na podważenie kwalifikacji Rzecznika Praw Obywatelskich podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/prezydent.pl

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS