"Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"
08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.05.2021 | "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

1 maja Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił wywiadu francuskiej agencji prasowej. Przestrzegał w nim po pierwsze przed prawnym polexitem, po drugie - przed wejściem Polski na drogę państwa niedemokratycznego. Wywiad był komentarzem, który został wygłoszony w kontekście wniosku premiera do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zbadać konstytucyjność określonych przepisów traktatu o Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie maja. Zaskarżone przepisy dotyczą kompetencji TSUE.

4 maja słowa Bodnara skomentował prezydent Andrzej Duda.

- Szkoda, że pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w gruncie rzeczy w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów - powiedział.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla takie słowa "nie przystoją prezydentowi". - Nie jest propolskim ten, kto popiera partię sprawującą władzę. (...) Postawa propolska to jest postawa tych, którzy walczą o przestrzeganie praworządności - powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar kontra rząd

Ze swoją krytyką, z jej treścią i charakterem, prezydent dołączył do byłych posłów PiS i obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Krystyna Pawłowicz w przeszłości nazwała Adama Bodnara "rzecznikiem antypolskim". Stanisław Piotrowicz zarzucił mu, że realizuje "misję polityczną".

- To mentalność polegająca na tym, że jeśli się krytykuje ich, to się krytykuje Polskę, a jeżeli się krytykuje Polskę na arenie międzynarodowej, to jest się zdrajcą - skomentował słowa prezydenta dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ocena pana prezydenta jest zupełnie nietrafiona. Sam prezydent się przyczynił do tego, że mamy zdegradowany system prawny i system praworządności w Polsce - dodał.

Nie jest tajemnicą, że Adam Bodnar w czasie swojej kadencji wielokrotnie stawał w obronie praw tych, którzy władzy wchodzili w drogę: od sędziów po osoby LGBT+ i kobiety z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W ostatnich tygodniach to po jego wniosku sąd nakazał wstrzymanie się przejęcia Polska Press przez państwowy Orlen.

- Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu. Obywatele i demokracja przeciwko autorytarnym rządom i łamaniu praworządności - skomentowała posłanka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

Prezydent zdecydował się na podważenie kwalifikacji Rzecznika Praw Obywatelskich podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/prezydent.pl

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS